آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211393
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1396 11:0
تعداد بازدید : 1381

گوشی ها دیگر نمی شکنند

گروهی از محققان بین المللی ماده ای شبیه سیلیکون با انعطاف پذیری و استحکام بیشتر ساخته اند. با تولید این ماده ساخت دستگاه های هوشمند «غیر قابل شکستن» امکان پذیر می شود.

 مهر - محققان ماده جادویی جدیدی ساخته اند که شبیه سیلیکون است اما انعطاف پذیری و استحکام آن ارتقا یافته است. به همین دلیل این ماده برای ساخت دستگاه های هوشمند «غیرقابل شکستن» بسیار مناسب است.
 گروهی از محققان بین المللی به هدایت دانشگاه کویین در ایرلند این ماده را ساخته اند. ماده مذکور علاوه بر تمام خصوصیات گفته شده رسانا، سبک و ماندگار است. همچنین قابلیت تولید انبوه نیز دارد.
 بر اساس گزارش ساینس دیلی، این ماده از مولکول هایی به نام C60 ساخته شده که نیمه رسانا و متشکل از چند ماده دیگر از جمله گرافن و نیتریت بور شش ضلعی هستند.
در این ترکیب یگانه، نیتریت بور استحکام و رسانایی را فراهم و از سوی دیگر مولکول C60 نیز نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل می کند.
 دکتر التون سانتون، رهبر این تحقیق می گوید: یافته های ما نشان می دهد ماده جادویی جدید ویژگی های فیزیکی مشابه سیلیکون دارد اما استحکام، سبکی و انعطاف پذیری آن ارتقا یافته است. بنابراین می توان آن را در دستگاه های هوشمند «نشکستنی» به کار برد.
 علاوه برآن ساخت چنین ماده ای بدان معناست که ساختار آن سبب می شود دستگاه های هوشمند انرژی کمتری مصرف کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :