آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211374
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1396 10:43
تعداد بازدید : 1382

تاکید بر وعده‌ اجرای طرح رجیستری

طرح ثبت گوشی های موبایل تا پایان خرداد اجرا می شود

پس از کش و قوس های فراوان درباره اجرای طرح رجیستری، سرانجام چند روز پیش معاون وزیر صنعت، تاکید کرد که احتمالا تا پایان خرداد ماه طرح رجیستری گوشی های موبایل اجرا خواهد شد.

فناوران - حدود دو سال از زمانی که قضیه رجیستری دوباره مطرح شده است، گذشته و مدام سازمان ها و ارگان های ذیربط درباره اجرایی شدن یا نشدن آن وعده هایی داده اند. حتی اجرا نشدن طرح را برخی ارگان ها به گردن یکدیگر می انداختند و درنهایت تا پایان سال گذشته خبری نشد، اما اواخر سال قبل وزیر ارتباطات زمان اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل را اوایل تیرماه اعلام کرد. بر این اساس معاون وزیر صنعت نیز زمان احتمالی اجرای این طرح را به اواخر خرداد ماه موکول کرده است.
یدالله صادقی درباره اجرای طرح رجیستری گفته است: این طرح نقش بسزایی در کاهش قاچاق گوشی های تلفن همراه دارد. اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل به دو بخش قواعد تجاری و زیرساخت های فنی تقسیم می شود. در بخش قواعد و قوانین تجاری، وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامات موردنظر را در دستور کار خود قرار داده است.
صادقی اعلام کرد: در بخش زیرساخت های فنی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متولی اصلی است. در این بخش وزارت ارتباطات باید با استفاده از دستگاه ها و فناوری های خاص شرایط رجیستر شدن تمام گوشی های موبایل را فراهم کند. البته باید شرایط به گونه ای باشد که در هنگام خرید گوشی، خریداران با مشکلی روبه رو نشوند.
به گفته معاون وزیر صنعت، در این طرح بسیار مهم است که مردم هنگام خرید یا استفاده از گوشی دچار مشکلی نشوند؛ به همین خاطر وزارت ارتباطات در ماه های گذشته با جذب پیمانکاران مختلف، در حال پیاده سازی و اجرای این بخش است.
صادقی اعلام کرده است: براساس اطلاعاتی که از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دست ما رسیده است، به نظر می رسد کارهای مربوط به این بخش نیز به پایان رسیده است و احتمال می رود این طرح تا پایان خردادماه امسال اجرا شود.
به گفته صادقی، مرحله پایلوت رجیستری انجام شده و دستگاه های ذی ربط خریداری شده و بدین ترتیب مسایل سخت افزاری حل شده اما در بعد نرم افزاری هنوز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم تا تیر ماه ۱۳۹۶ به نتیجه برسد.
از سوی دیگر سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز روزهای پایانی سال ۹۵ اعلام کرده بود که طرح رجیستری گوشی های موبایل تا تیرماه ۱۳۹۶ اجرایی خواهد شد.
حالا باید تا اواخر خردادماه منتظر بمانیم و ببینیم این طرح به شکل رسمی اجرایی می شود یا باز هم همانند تابستان سال گذشته اعلام می شود که طرح در مرحله آزمایشی است و باز هم به فراموشی سپرده می شود.
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :