آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211372
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1396 10:41
تعداد بازدید : 789

هشدار اتحادیه فناوران رایانه درباره خرید کالاهای کارکرده

سرقتی نخرید

در ماه های گذشته اخبار زیادی درباره فروش کالاهای کارکرده و گزارش هایی درباره عرضه کالاهای سرقتی به بازار منتشر شده است. کالاهایی که عرضه کنندگان آنها برای عدم ردیابی در بیشتر اوقات آنها را اوراق می کنند و از قطعات آنها برای تعمیر سایر نوت بوک ها استفاده می کنند. به گفته کارشناسان اوراق کردن این نوت بوک ها ریسک کمتر و سود بیشتری دارد؛ اما برخی از مدل های نوت بوک به ویژه نوت بوک های بدون عیب و ایراد با قیمت های کاملا سلیقه ای به فروش می رسند و از قضا مخاطبان بسیاری هم دارند.

مریم عسگری
در این باره اتحادیه در وب سایت خود به خریداران نوت بوک و تبلت های کارکرده تذکرهایی داده است.
براساس اعلام این اتحادیه خریداران نوت بوک های کارکرده باید هنگام خرید این دستگاه ها با ارایه شماره سریال کالای خریداری شده خود به اتحادیه از سرقتی بودن آنها مطلع شوند. 
اتحادیه به خریداران کالای دست دوم کامپیوتری هشدار داده تا زمان خرید حتما کارت شناسایی و فاکتور خرید دریافت کنند. در این هشدار همچنین به صاحبان واحدهای صنفی که اقدام به خرید کالاهای دست دوم از جمله لپ تاپ می کنند، اعلام شده تا در زمان خرید کالای دست دوم حتما از فروشنده کپی کارت ملی و آدرس کامل پستی را دریافت کنند. 
خریداران ملزم هستند از فروشنده فاکتور خرید قبلی را دریافت کرده و در صورت نداشتن فاکتور از وی یک رسید مبنی بر اینکه لپ تاپ به شخص حقیقی یا حقوقی مشخصی فروخته شده است و فروشنده تمام مسوولیت های بعدی را بر عهده می گیرد، دریافت کنند.
براساس این اتحادیه مسوول واحد صنفی موظف است زمان خرید لپ تاپ دست دوم از طریق مراجعه به سایت اتحادیه، شماره سریال دستگاه را با شماره سریال لپ تاپ های سرقتی مطابقت دهد و در صورت سرقتی بودن دستگاه آن را به اطلاع نیروی انتظامی برساند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :