آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211273
تاریخ انتشار : 11 خرداد 1396 1:46
تعداد بازدید : 891

قفسه

قفسه


داستان های کرونوپیوها و فاماها
نویسنده: خولیو کورتاسار
ترجمه: طلوع ریاضی، شهروز عمیدی
نشر: نی
قیمت: 13 هزار تومان
«می دانم، نگاه کن، چه وحشتناک باران می بارد. مدام باران می بارد آن بیرون، سنگین و خاکستری رنگ. این جا باران با قطرات درشت، سخت و دلمه بسته اش روی بالکن می خورد و به سان ضربات سیلی، قطره ها بنگ صدا می کنند و یکی پس از دیگری می شکنند، چه ملال آور. اکنون قطره کوچکی بر فراز قاب پنجره نمایان می شود، قطره آنجا می ماند و در مقابل آسمان که او را به هزاران پرتو منکسر محبوس تقسیم می کند، بر خود می لرزد. بزرگ می شود و تلوتلو می خورد. حالا لحظه سقوطش فرا رسیده است اما نمی افتد، با تمام ناخن هایش خود را نگه داشته نمی خواهد فرو بیفتد و می توان آن را دید که با دندان هایش آویزان است در حالی که شکمش هی باد می کند؛ حالا دیگر او قطره بزرگی است که شکوهمندانه با چنگ و دندان آویزان است و به ناگاه شالاپ! فرو می افتد، بنگ، محو می شود، هیچی، به جز نمی روی سنگ مرمر...».
خولیو کورتاسار را با نثر پیچیده عمیق و چند پهلویش می شناسند. داستان های کرونوپیوها و فاماها یکی از شناخته شده ترین و پرطرفدارترین آثار این نویسنده سوررئال به شمار می رود که مشتمل بر چهار فصل است. کتاب عنوانش را وام دار فصل آخر است که داستان موجودات کوچکی است که کورتاسار برای اولین بار هنگامی که مشغول گوش دادن به اپرایی در پاریس بوده است، خلق می کند و نام هایی عجیب برای شان انتخاب می کند: کرونوپیو، فاما و اسپرانزا! موجوداتی اگر چه خیالی اما آینه تمام عیار دنیای ما انسان ها.

وقت سکوت
نویسنده: لوییس مارتین سانتوس
ترجمه: ونداد جلیلی
ناشر: چشمه
قیمت: 27 هزار تومان
وقت سکوت را «بزرگ ترین دست آورد اجتماعی رمان اسپانیا»، «رمانی تکرارنشدنی» و از شاهکارهای رمان نویسی قرن بیستم نامیده اند و گفته اند مسیر رمان اسپانیایی را دگرگون کرده است. گی یرمو کابررا اینفانته گفته «سنت رئالیسم اسپانیایی را که همچون عفونتی در ادبیات پراکنده بود، ختم کرد» و اولیس جویس را با آن قیاس کرده، ریکاردو گویون این دو کتاب را از منظر عناصر افسانه ای، توصیف های سوررئالیستی و گوناگونیِ گفتارهای درونی همتراز شمرده و جولین پالی گفته وقت سکوت بازآفرینی افسانه ی اودیسه ی هومر در فضای معاصر است. وقت سکوت به محض انتشارش ستایش منتقدان و عموم خوانندگان را برانگیخت، بی درنگ جایگاهی باقی در ادبیات اسپانیا یافت و آن را به بسیاری از زبان ها ترجمه کرده اند.
لوییس مارتین سانتوسِ چهل ساله دو سال پس از انتشار وقت سکوت، بعد از مدت ها آزار دیدن از دیکتاتوری فرانکو و چهاربار به زندان افتادن، در سانحه اتومبیل جان باخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :