آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211190
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1396 10:52
تعداد بازدید : 1011

مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی:

بانک های چینی خواهان احراز اصالت گواهی های مبدا هستند

مدیر کل امور بین الملل بانک مرکزی گفت: مشکلی که به تازگی برای برخی صادرکنندگان پتروشیمی ایرانی در چین به وجود آمده است، به رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در این کشور باز می گردد و بانک های چینی خواهان احراز اصالت گواهی های مبداء صادر شده برای محموله ها هستند.

ایرنا - حسین یعقوبی افزود: در گذشته طرف چینی گواهی مبدا صادر شده برای محموله های صادراتی را از شرکت ها می پذیرفت؛ اما اکنون می گوید باید یک نهاد مرجع صحت این گواهی ها را تایید کند. این کار پیچیده ای نیست و باید نهاد ایرانی که این گواهی مبداء را برای محموله های صادراتی صادر می کند، اصالت آن را نیز تایید کند.
این مقام مسوول در بانک مرکزی افزود: در حقیقت بانک های چینی می گویند باید به یک سامانه یا یک سایت دسترسی داشته باشند که بتوانند اصالت این گواهی ها را برای مبارزه با پولشویی تایید کنند.
یعقوبی با بیان اینکه این دسته از صادرکنندگان ایرانی نامه ای در این زمینه به بانک مرکزی ارسال کرده اند، گفت: موضوع در دست پیگیری است و بررسی ها و مذاکرات جدی را برای رفع مشکل آغاز کرده ایم و با توجه به مکاتبات انجام شده این موضوع حل می شود.
وی درباره اینکه گفته می شود این مشکل در کشورهایی چون ترکیه و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نظیر امارات نیز وجود دارد، گفت: عمده مشکلات به چین باز می گردد، زیرا بیشتر محوله های صادراتی پتروشیمی ایران به این مقصد بارگیری می شود.
مدیر کل امور بین الملل بانک مرکزی در عین حال کارشکنی برخی کشورهای عربی در ایجاد محدودیت برای حواله های بازرگانان ایرانی را رد نکرد.وی درباره ترکیه و اینکه گفته می شود یکی از بانک های این کشور برای بازرگانان ایرانی ایجاد محدودیت کرده است، توضیح داد: با بانک هالک ترکیه مشکلی نداریم، اما این بانک با تغییرات مدیریتی مواجه بوده است.به گفته یعقوبی ، مذاکرات با بانک هالک ترکیه برای رفع مشکلات و توسعه مبادلات در دست انجام است.مدیر کل امور بین الملل بانک مرکزی گفت: برخی از این مشکلات به خاطر رعایت مقررات مربوط به مبارزه با پولشویی است و اگر خطایی انجام شود، با تنبیهات خزانه داری آمریکا (اوفک) مواجه می شوند.در هفته های اخیر، مشکلاتی در نقل و انتقال پول ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی به چین رخ داد که برخی از آن به عنوان بلوکه شدن پول های ایران در چین نام برده بودند.
برخی منتقدان نیز بدون بررسی موضوع، اعلام کرده بودند که چین واردات محصولات پتروشیمی ایران را تحریم کرده است.
در این پیوند، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه پول صادرات محصولات پتروشیمی ایران در بانک های چین باقی نمانده و بلوکه نشده است، گفت: به دلیل اجرای قوانین مبارزه با پولشویی در بانک های چین برای صادرات محصولات پتروشیمی و انتقال پول سخت گیری می شود.
به گفته مهدی شریفی نیک نفس پول ایران در چین بلوکه نشده است، اما در روند پرداخت پول ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی اخلال ایجاد کرده اند. وی با بیان اینکه پول صادرات محصولات پتروشیمی ایران در بانک های چین باقی نمانده است، افزود: علت اصلی این موضوع این است که از ابتدای ماه می (11 اردیبهشت) امسال، قوانین مبارزه با پولشویی در بانک های چین به اجرا درآمده است که بر اساس آن برای صادرات محصولات پتروشیمی و انتقال پول سخت گیری می شود.
 همچنین در پی محدودیت های ایجاد شده برای افتتاح حساب فعالان اقتصادی ایران در هالک بانک ترکیه مدیرکل بین الملل بانک مرکزی از رایزنی با مقامات بانک مرکزی ترکیه و سفر آنها به ایران خبر داد. حسین یعقوبی گفت: با توجه به شرایط پیش آمده، از مقامات بانک مرکزی ترکیه برای سفر به ایران دعوت کردیم و آنها هم به این درخواست پاسخ مثبت داده اند. امیدواریم در این نشست که به زودی برگزار می شود، مسایل به وجود آمده حل و فصل شود.بر اساس این گزارش معاون هالک بانک ترکیه چندی قبل در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم های ایران بازداشت شد، مقامات آمریکایی این اقدام را سیاسی تلقی کردند، در عین حال اتفاقات اخیر افتتاح حساب های ایرانی در هالک بانک را با محدودیت مواجه کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :