آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211182
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1396 10:35
تعداد بازدید : 1852

معاون سازمان فضایی ایران:

پروژه اعزام انسان به فضا متوقف شد

بر اساس تفاهم نامه ای که روز گذشته امضا شد، سازمان فضایی ایران، تامین تصاویر با تفکیک پذیری بالا، تولید و به روز رسانی نقشه های مورد نیاز شرکت پست را برای مدت 5 سال بر عهده می گیرد.

فناوران - محسن بهرامی، رییس سازمان فضایی ایران در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری این سازمان با شرکت پست با بیان اینکه سیاست های سازمان توجه به استفاده از فناوری فضایی برای ارایه خدمات است، افزود: با استفاده از فناوری فضایی،  خدماتی که پست به صورت سنتی ارایه می کرد، می تواند با فناوری جدیدی ارایه دهد و امیدوارم استفاده پست از فناوری فضایی سرآغازی در بکارگیری این فناوری در سطح جامعه باشد.
وی به نیاز شرکت پست به نقشه های ماهواره ای، تفسیر و آماده سازی آن پرداخت و افزود:  این توانمندی به صورت سنتی در اختیار سازمان فضایی ایران بود و اکنون به روز شده است و می تواند برای ارایه خدمات خود به جامعه در اختیار شرکت پست قرار گیرد.
 ثبت 51 میلیون رکورد کد پستی
در ادامه این مراسم حسین مهری، مدیر عامل پست نیز گفت: با امضای این تفاهم نامه از خدمات مشاوره ای در حوزه تخصصی با موضوع نقشه  و تصاویر مورد نیاز در پروژه ملی جی نف استفاده می کنیم.
وی با بیان اینکه برای تهیه این تفاهم نامه از سال گذشته جلساتی با همکاری سازمان فضایی ایران برگزار شده است، گفت: هر کدام از بندهای این تفاهم نامه در آینده به صورت قراردادی اجرایی می شود.
مهری گستره اجرای این تفاهم نامه را در کل کشور بیان کرد و گفت : تا کنون 51 میلیون رکورد کدپستی در بانک های اطلاعاتی پست ثبت شد که از این تعداد 39 و نیم میلیون از اماکن شهری و 11و نیم میلیون هم اماکن روستایی است و صددرصد اماکن شهری  و 65 درصد اطلاعات اماکن روستایی نیز به هنگام شده است.
وی با بیان اینکه 5 شهر دارای ژئوکد و آدرس استاندارد شده است، افزود: در سال 96، 71 شهر شامل مراکز استان ها و شهرهای بزرگ و همچنین هزار روستا را با همکاری سازمان فضایی ایران در دستور کار داریم.
مدیرعامل پست گفت: نیازمند یک سازمان تخصصی مانند سازمان فضایی ایران بودیم  تا مسیر درستی را در این زمینه طی کنیم و زیرساخت های ایجادشده در موضوع مکان بتواند مورد استفاده همه قرار گیرد.
 پروژه اعزام انسان به فضا لغو شد
مراسم امضای تفاهم نامه، خبر دیگری هم داشت. براساس گزارش فارس معاون سازمان فضایی ایران در حاشیه این مراسم گفت: اعزام انسان به فضا 15 تا 20 میلیارد دلار طی 15 سال هزینه دارد که چنین بودجه ای هیچگاه به چنین پروژه ای تخصیص داده نشد. همچنان که در 4 سال قبل از دولت یازدهم نیز از 800 میلیارد تومان پروژه مصوب فضایی تنها 80 میلیارد تومان تخصیص داده شد.
محمد همایون صدر ادامه داد: سابقه پروژه اعزام به فضا به زمان تدوین برنامه بلند مدت هواپیمایی و فضایی برمی گردد که در آن زمان برای تدوین برنامه نیاز به شاخص های کمی برای اندازه گیری تحقق برنامه بود که بر آن اساس در حوزه هوایی ساخت سه فروند هواپیمای مسافربری بالای 100 نفر و در حوزه فضایی قراردادن انسان در مدار در نظر گرفته شد. صدر با بیان اینکه این پروژه متوقف نشده اما اهداف آن تغییر کرده است، گفت: تغییر اهداف به صورت ارسال محموله به مدار و بازگرداندن آن بود که پژوهشگاه هوا فضا در صورت تخصیص منابع مالی در این پروژه پیشرفت خواهد کرد.
معاون سازمان فضایی ایران گفت: در بخش هواپیمایی نیز اهداف بدون توقف با تغییر دستاورد تکنولوژی همراه شد و برای مثال ساخت 3 فروند هواپیمای 100 نفره مسافربری به توانمندسازی تکنولوژی تغییر کرد.
 آخرین وضعیت ماهوا ره های سنجشی و مخابراتی
صدر گفت: طبق اهداف 1400 ماهواره سنجشی پارس یک و در آینده پارس 2 و پارس 3 اجرا می شود. مرحله نخست طراحی ماهواره سنجشی پارس یک به اتمام رسیده  و فاز دوم طراحی مفهومی ماهواره از شهریور آغاز می شود.
معاون سازمان فضایی ایران درباره چگونگی ساخت ماهواره پارس1 گفت: ماهواره پارس یک از طریق 5 پژوهشگاه و به صورت رقابتی در حال ساخت است و هدف از ساخت آن شکل گیری بخش خصوصی سازنده ماهواره در کشور است. صدر درباره آخرین وضعیت ماهواره های بومی مخابراتی نیز گفت: قرارداد ماهواره مخابراتی ناهید1 منعقد شده و در 6 ماهه نخست سال 96 آماده پرتاب می شود.
وی ادامه داد: قرارداد ماهواره ناهید 2 با پژوهشگاه فضایی منعقد شده و ماهواره ظفر علم و صنعت نیز در حال اجراست. معاون سازمان فضایی گفت: ماهواره دانشگاه شریف به نام شریف ست یا دوستی آماده پرتاب و منتظر مجوز مراجع ذی صلاح است. وی ادامه داد: ماهواره دانشگاه امیرکبیر با نام پیام در 3 ماهه نخست سال 96 آماده پرتاب و تحویل داده می شود.
صدر ادامه داد: ماهواره مخابراتی ناهید1 در پژوهشگاه فضایی در 6 ماهه نخست سال 96 آماده پرتاب می شود و ماهواره پارس 1 در مرحله طراحی مفهومی است و شاید به یک سال زمان نیاز داشته باشد. صدر در پاسخ به سوالی درباره اینکه اخیرا خبری درباره ساخت ماهواره سها به عنوان ماهواره عملیاتی توسط پژوهشگاه فضایی منتشر شده. آیا این ماهواره جزیی از برنامه فضایی 1400 است، گفت: برخی مجموعه ها ممکن است پروژه های داخلی داشته باشند و پروژه های مختلفی را خارج از ماهواره های اهداف 1400 اجرا کنند. وی گفت: سازمان فضایی ایران وارد مباحث پژوهشی داخلی مجموعه های دیگر نمی شود؛ اما ماهواره اعلام شده سها جزو ماهواره های سازمان فضایی طبق اهداف 1400 نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :