آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211154
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1396 10:55
تعداد بازدید : 1285

مایکروسافت اطلاعاتش را روی DNA ذخیره می کند

کمپانی مایکروسافت اعلام کرده است که در سه سال آینده تمامی اطلاعات این شرکت را روی DNA ذخیره خواهد کرد.

آنا- از نظر تئوری، اگر از DNA مانند نوار مغناطیسی برای ذخیره اطلاعات استفاده کنیم، این امکان وجود دارد که بتوان تمامی اطلاعاتی را که انسان تا به حال ثبت و ضبط کرده است در فضایی به اندازه یک گاراژ جا دهیم. محققان مایکروسافت این هفته اعلام کردند که در آینده ای نزدیک شروع به ذخیره اطلاعاتشان روی رشته های DNA  می کنند. انتظار می رود این کمپانی در دهه آینده، صاحب سیستم ذخیره سازی عملیاتی شود که مرکز اطلاعاتی آن از DNA استفاده می کند.
هر چقدر هم که قدیمی به نظر برسد؛ اما هنوز یکی از بهترین راه های ذخیره اطلاعات با حجم بسیار بالا در فضای بسیار کوچک استفاده از نوارهای مغناطیسی است. این روش نه تنها ارزان قیمت است، بلکه قادر به نگه داشتن اطلاعات تا 30 سال است و هر رشته DNA می تواند یک ترابایت اطلاعات را در خود ذخیره کند؛ اما وقتی این را در نظر می گیریم که اطلاعات تولید شده تنها در دو سال گذشته بیشتر از اطلاعات به دست آمده در تاریخ بشریت است؛ ممکن است در چند دهه آینده حتی نوارهای مغناطیسی هم از پس ذخیره سازی آنها برنیایند.
ممکن است در نگاه اول، یک ماده بیولوژیکی مانند DNA برای پشتیبانی از مقادیر زیاد اطلاعات دیجیتالی انتخاب عجیبی به نظر برسد؛ اما انسان حدودا 70 سال پیش به توانایی این ماده در حمل و ذخیره حجم عظیمی از اطلاعات در فضای بسیار کوچک 
پی برد.
در دهه 1940 میلادی، اروین شرودینگر فیزیکدان «کدنویسی» وراثتی را معرفی کرد که می توانست ساختارهای غیرتکراری را جمع آوری کند. وی آن را به کریستالی نامتناوب تشبیه کرد.
پیشنهاد وی، منشاء الهام جیمز واتسون و فرانسیس کریک شد تا ساختار مارپیچ DNA را براساس تحقیقات روزالیند فرانکلین شناسایی کنند و بدین ترتیب جرقه انقلاب درک مکانیک حیات زده شد.
با وجود اینکه رشته اسید نوکلئیک چندین میلیارد سال است که به عنوان وسیله ای برای پر کردن اطلاعات سلول های زنده استفاده می شود؛ اما نقش آن در ذخیره اطلاعات تکنولوژی برای نخستین بار پنج سال قبل کشف شد؛ وقتی که یک متخصص ژنتیک دانشگاه هاروارد مطالب کتاب خود را ه شامل اطلاعات فایل های تصویری بود، در 55 هزار رشته DNA کدنویسی کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :