آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21110
تاریخ انتشار : 13 دی 1391 10:45
تعداد بازدید : 765

رییس اتاق تهران اعلام کرد:

رسوب کالاها در گمرک به دلیل اختلاف بانک ها با بانک مرکزی

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران از رسوب کالاها در گمرک به دلیل مشکلات بانکی خبر داد و گفت: بانک مرکزی و بانک ها به دلیل گشایش اعتبارهای قدیمی با ارز مرجع دچار اختلاف جدی هستند.

خبرگزاری فارس- یحیی آل‌اسحاق دیروز در بیست چهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به مشکلات بانکی گفت: روابط فعالان اقتصادی و نظام بانکی در حوزه‌های مختلف در یک چالش جدی است، در حالی که خود نظام بانکی هم به عنوان یک بنگاه اقتصادی مشکلات جدی دارد و خود بانک‌ها هم در چالش هستند.
وی با تاکید بر اینکه چالش بانکی یک چالش اساسی اقتصاد امروز است، گفت: این چالش از زبان ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی و مردم شنیده می‌شود و به هر صورت این مشکل به عنوان یک تحول یا کار اساسی نیازمند حرکت جمعی است.
رییس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه مشکلات بانکی باعث بروز مسایل گمرکی متعدد شده است، گفت: اگر قرار باشد که یک حرکت جمعی برای حل مشکلات بانکی در نظر گرفته شود، اتاق بازرگانی از تمام پتانسیل خود برای حل مشکلات بانکی استفاده می‌کند.
آل‌اسحاق گفت: من در ابتدا از متهمی که نظام بانکی نام دارد، دفاع می‌کنم و معتقدم نظام بانکی منابع محدودی دارد که به دلیل تدابیر و شرایط ویژه پرداخت‌های بیش از وظایف‌شان داشته‌اند و در واقع بانک‌ها سیبلی شده‌اند که از بالا و پایین مورد فشار قرار دارند. وی با بیان اینکه با دستور، فشار و امریه مسایل اقتصادی قابل حل نیست، گفت: بانک‌ها در رابطه با مسایل ارزی در چالش هستند و مشاهده شده است، برخی بانک‌ها تا 120 درصد پول‌شان را گرفته‌اند، اما هنوز اسناد کالا را نمی‌دهند و همین عامل باعث رسوب کالا و از بین رفتن برخی کالاهای خاص در گمرک شده است.
رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: بانک مرکزی بخشنامه جدیدی داشته است که نشان می‌دهد، گشایش اعتبارهایی که تا شهریور ماه با ارز مرجع انجام شده، اما پرداخت نشده است، باید با ارز مبادله‌ای و از منابع خود بانک‌ها انجام شود و در این خصوص بانک مرکزی با بانک‌ها اختلاف نظر جدی برای ارایه  ارز گشایش اعتبارهای قدیمی دارد.
رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: نباید همه فشارها بر سر حلقه آخر و به ضرر مردم تمام شود و در این جا این سوال پیش می‌آید که چرا باید جنس در گمرک بماند، مگر قرار است همه هزینه‌ها را مردم بپردازند.

تخفیف اتاق به اعضا
دبیرکل اتاق تهران نیز در این نشست با بیان اینکه درآمدهای این اتاق رشد دو برابری داشته است، گفت: اتاق تهران در شرایط ویژه اقتصادی برای کمک به فعالان اقتصادی درخصوص یک در هزارم فروش که مصوبه قانون برنامه پنجم را دارد 70 درصد تخفیف به اعضای خود می‌دهد.
محمد مهدی راسخ با بیان اینکه در مباحث درآمدی بودجه سال 91 اتاق مسایلی مطرح است گفت: در بخش درآمدهای بودجه 91 اتاق دو موضوع افزایش حق عضویت و سود گواهی مبدا و همچنین تاکید قانون برنامه پنجم در یک در هزار فروش اعضا علاوه بر سه در هزار که باید توسط اتاق‌های بازرگانی دریافت شود شفافیت لازم وجود نداشت لذا پس از این مصوبه تغییراتی به وجود آمد.
دبیرکل اتاق بازرگانی تهران گفت: تغییر حق عضویت از 150، 200 و 250 هزار تومان به 250، 400 هزار و 500 هزار تومان افزایش یافته و ابلاغ شد و هر کسی هم که برای نخستین بار کارت بازرگانی دریافت می‌کند، باید 200 هزار تومان به عنوان حق ورود بپردازد.
راسخ گفت: یک در هزار هم در اتاق ایران بحث‌های زیادی شده است و اتاق تهران اصرار داشت تا به جای صددرصد یک در هزار 70 درصد را تخفیف داده و تنها 30 درصد آن را بگیریم و این درآمد بین اتاق ایران و اتاق تهران تقسیم می‌شود.
راسخ گفت: درآمد اتاق در 9 ماهه اول سال جاری از 30 میلیارد ریال به 48/4 میلیارد ریال رسیده است و درآمدهای عملیاتی اتاق نیز از 5/8 میلیارد تومان به 8/16 میلیارد تومان رسیده است، درواقع درآمد اتاق در سال 91 نزدیک به دو برابر افزایش داشته که به دلیل آن یک در هزاری است که در قانون برنامه پنجم در آن تاکید شده که در بودجه سال‌جاری پیش‌بینی نشده بود، البته ما 70 درصد یک در هزار را به دلیل شرایط خاص اقتصادی به فعالان اقتصادی تخفیف می‌دهیم.
وی گفت: اتاق آمادگی دارد تا بودجه سال 92 را کلید بزند.
در ادامه مجید رضا حریری گفت با چه مجوزی 70 درصد یک در هزار را تخفیف می‌دهیم، چگونه این کار صورت می‌گیرد چراکه این کار باعث می‌شود تا بنگاه‌‌ها دو شرکت تاسیس کنند و عقود بازرگانی خارجی را با یک شرکت و داخلی را با یک شرکت دیگر انجام دهند.
همچنین مهدی پورقاضی نیز گفت: اینکه 70 درصد تخفیف داده شود خطرناک است چون ممکن است ترکیب بعدی اتاق این تخفیف را ندهد و افزایش درآمد اتاق مسایل جنبی به همراه دارد چراکه برایش نقشه می‌کشند و زیر سوالش می‌برند و معتقدیم اگر پول اضافی است باید به دارایی تبدیل شود.
پدرام سلطانی در ادامه این نشست گفت: شفافیتی که اتاق تهران در ارایه مسایل مالی دارد قابل تقدیر است، اما یک موضوعی وجود دارد و آن این است که اختلاف نظری وجود دارد مبنی بر اینکه اتاق ایران از اتاق تهران طلبکار است اما بعدا گزارش شد که این موضوع برعکس است در خصوص تبدیل اضافه درآمد به دارایی‌ها هم باید طرح توجیهی وجود داشته باشد.
حمید صافدل گفت: اضافه درآمد اتاق باید تحت نظر تشکل‌ها هزینه شود و با برنامه‌های عملیاتی بیشتر به تشکل‌ها کمک کرد.
اما اسدالله عسگراولادی در این نشست گفت: یک در هزار عدد مناسبی نیست اتاق هم با وصله پینه کردن آن را کاهش داده است و ما معتقدیم که به جای اینکه یک در هزار فروش دریافت شود باید یک در هزار سود دریافت شود چراکه این موضوع ریزش کارت بازرگانی و ریزش عضویت را در پی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :