آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21107
تاریخ انتشار : 13 دی 1391 10:41
تعداد بازدید : 443

هدایت واردکنندگان به سمت استفاده از ارزهای محلی

بررسی تراز تجاری کشور در هشت ماهه سال جاری براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی و تطابق آن با عملکرد مرکز مبادلات ارزی کشور حاکی از آن است که بانک مرکزی توانسته است مطابق با الگوی تجاری کشور بخشی از تقاضای ارز واردکنندگان را به طرف های عمده تجاری و ارزهای محلی یا ملی هدایت کند.

ایسنا- صمد کریمی سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور با بیان اینکه بانک مرکزی در اوایل آذرماه بخشنامه‌ای در خصوص تعهدات ارزی بانک‌ها به بانک‌های عامل ابلاغ کرد که بازخورد اجرایی این بخشنامه توسط بانک مرکزی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت گفت: ابهامات در خصوص وجه اعتبارات و بروات اسنادی در هنگام افتتاح اعتبار یا ثبت برات و هم‌چنین تامین ارز بابت انجام پرداخت‌های اعتبارات و بروات اسناد‌های مدت‌دار و اعتبارات ریفاینانس از منابع داخلی بانک‌ها بوده است.
کریمی گفت: در این خصوص بررسی‌های کارشناسی در بانک مرکزی انجام پذیرفته و در آینده نزدیک اطلاعات تکمیلی با هدف برطرف شدن کلیه‌ی ابهامات به بانک‌های عامل ابلاغ خواهد شد. این موضوع تاثیر مهمی بر حل مشکلات باقی‌مانده تعهدات قبلی بانک‌ها تا پایان سال خواهد داد.
وی با بیان مطلب خاطرنشان کرد: بانک مرکزی توانسته به یکی از اهداف اصلی خود در راه اندازی مرکز که همانا پوشش کلیه نیازهای ارزی خانواده تولید (گروه‌های کالایی سه تا هشت) جامه عمل بپوشاند و از این طریق عمده تقاضاهای مربوط به واردات مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای را به مرکز مبادلات ارزی کشور هدایت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :