آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21106
تاریخ انتشار : 13 دی 1391 10:40
تعداد بازدید : 1155

از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت

اصلاحیه قانون نظام صنفی ابلاغ شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت اصلاحیه آیین نامه اجرایی ماده «86» قانون نظام صنفی با موضوع نحوه فعالیت و نظارت بر فروشگاه های بزرگ، چند منظوره و زنجیره ای را در 22 ماده و شش تبصره را برای اجرا ابلاغ کرد.

خبرگزاری فارس- ‌مهدی غضنفری، در این ابلاغیه به حسن رادمرد ‌از این اصلاحیه به عنوان یکی از محوری‌ترین مواد قانون نظام صنفی در راستای سیاست‌های کلان اصلاح نظام توزیع و با هدف ترویج، ‌تاسیس و توسعه فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای نام برده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این مصوبه به موجب هماهنگی به عمل آمده با دبیرخانه هیات نظارت بر مقررات‌زدایی و تسهیل شرایط صدور مجوزها به منظور رفع برخی ابهامات، چالش‌های موجود و انطباق با متقضیات زمان امروز در حوزه معاونت توسعه بازرگانی داخلی تهیه و تدوین شده و پس از اعمال نظرات کارشناسی همه دستگاه‌های ذی‌ربط برای اجرا ابلاغ می‌شود.
بنابراین گزارش، فصل اول این آیین‌نامه شش فصلی به تعریف مجوز فعالیت فروشگاه بزرگ، شرایط، ‌ضوابط و مدارک لازم برای تاسیس یک فروشگاه،‌ ‌مراحل صدور مجوز فروشگاه‌های بزرگ اختصاص پیدا یافته و در فصل دوم نیز به ارایه تعریف مجوز فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ و زنجیره‌ای خرده فروشی پرداخته شده است.
مراحل صدور مجوز فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای (‌بزرگ و خرده‌فروشی‌، ‌وظایف دارنده مجوز فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای نیز در فصل دوم این اصلاحیه گنجانده شده است. فصل سوم نیز به موضوع  نظارت بر نحوه فعالیت فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای و رسیدگی به تخلفات آنها  اشاره کرده و بازرسی و رسیدگی به تخلفات نیز در فصل چهارم آمده است، ‌‌تشکل‌های صنفی فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای و رتبه‌‌بندی فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای فصل‌های پنجم و ششم این آیین‌نامه را در بر می‌گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :