آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21104
تاریخ انتشار : 13 دی 1391 10:36
تعداد بازدید : 619

سنجش استانداردهای نظامی در لپ‌تاپ‌ها

آزمون های برزخی برای مدعیان حرفه ای

در سال های اخیر استفاده از استانداردهای نظامی برای تایید استقامت ابزارهای پردازشی اهمیت بیشتری پیدا کرده و سازندگان مختلف تلاش می کنند با استفاده از این معیار، کیفیت محصولات خود را به نمایش بگذارند. عبور از این استانداردها چندان هم برای لوازم حساس الکترونیکی آسان نیست و تنها تعداد معدودی از داوطلبان موفق به گذراندن این دوره ها می شوند در نتیجه ادعای فعالیت در شرایط دشوار برای تولیدکنندگان مختلف بی هزینه نخواهد بود. در حوزه رایانه و ابزارهای همراه پس از تعداد اندکی از هارددیسک ها و دوربین های فیلمبرداری، لپ تاپ های لنوو توانستد استاندارد نظامی با درجه سختی بالا در رده MIL-SPEC را پشت سر گذارند و این در حالی است که اغلب این مدل ها به عنوان یک کالای لوکس برای کاربران حرفه ای شناخته می شوند. مطالب مربوط به استاندارد MIL-STD-961 را می توانید در مرکز اسناد وزارت دفاع آمریکا مطالعه کنید.

لپ‌تاپ‌های تینک‌پد قبل از اینکه خط تولید رایانه‌های IBM به لنوو منتقل شود در آزمایشگاهی به نام یاماتو در ژاپن مورد بررسی قرار می‌گرفتند و این آزمایشگاه وظیفه تحقیق و توسعه برای مقاومت در برابر آسیب‌های فیزیکی این محصولات را برعهده داشت. از سال 2005 و با انتقال رایانه‌های IBM به لنوو این آزمایشگاه از لنوو جدا شد اما همچنان وظیفه بررسی تینک‌پدها را برعهده دارد.
این آزمایش‌ها برای تمام رده‌های تینک‌پد در گروه لپ‌تاپ و تبلت با شدت‌های مختلف تکرار می‌شوند و سختی این آزمایش‌ها نیز به نوع محصول وابسته است. به عنوان مثال لپ‌تاپ‌های سری T که به عنوان یک دفتر کاری در ماشین‌های پلیس استفاده می‌شوند باید بتوانند دشوارترین آزمون‌های لرزش، شوک‌های فیزیکی و ضربه را با توانی بالاتر از استاندارد تعیین شده پشت سر گذارند.
آزمایشگاه یاماتو این تست‌ها را با شبیه‌سازی دقیق شرایط محیطی انجام می‌دهد با این حال برخی از آنها نیز در محیط‌های واقعی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. موارد زیر نمونه‌ای از آزمایش‌های انجام شده روی محصولات لنوو هستند.
تست فشار پایین: بررسی عملکرد در ارتفاع پنج کیلومتری از سطح زمین
تست رطوبت: بررسی عملکرد در رطوبت 95 درصد
تست لرزش: بررسی توان مقاومت دستگاه در برابر تکان‌های شدید
تست حرارت: بررسی مقاومت دستگاه در دمای 140 درجه
تست سرما: بررسی مقاومت در دمای منفی چهار درجه
شوک‌ حرارتی: فعالیت با تغییر دمای منفی چهار تا 140 درجه
گرد و غبار: تست طولانی مدت فعالیت در محیط‌های آلوده به غبار
لنوو برای دستیابی به این سطح کارایی از برخی فناوری‌‌‌های اختصاصی استفاده می‌کند که شامل مواردی به این شرح است:
Active Protection System: در این فناوری هنگامی که دستگاه از طریق گیرنده‌های موقعیت‌یاب خود متوجه حرکت سریع یا سقوط می‌شود به هارددیسک دستور توقف فعالیت و انتقال هد به محل پارک را می‌دهد. این روش تاثیر قابل توجهی روی امنیت اطلاعات دارد زیرا اغلب آسیب‌ها به دلیل تکان‌ ناگهانی هد حین خواندن اطلاعات و تماس آن با سطح پلاتر رخ می‌دهد.
Roll Cage: بخش‌های داخلی دستگاه علاوه بر بدنه تیتانیومی، توسط یک فریم از جنس آلیاژ منیزیوم احاطه شده است. زمانی که لپ‌تاپ با شوک فیزیکی روبه‌رو می‌شود این پوشش علاوه بر مقاومت در برابر ضربه باعث پخش فشار
می‌شوند.
Shock Mounted Hard Drive: برای جلوگیری از آسیب به هارددیسک، در این بخش از یک محافظ جداگانه برای پوشش هارد درایور استفاده شده است.
Spill Resistant Keyboard: کیبورد دستگاه‌های لنوو ضد آب نیست اما مقاومت بسیار بالایی نسبت به ریزش مایعات نشان می‌دهد. این کیبوردها نسبت به نشت مایعات تا 50 میلی‌گرم مقاوم هستند و مایعات از زیر کیبورد تخلیه می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :