آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21085
تاریخ انتشار : 13 دی 1391 10:6
تعداد بازدید : 609

مدیرکل دفتر آمار و فرآوری داده‌ها وزارت صنعت:

تمام فرآیندهای معدنی تا پایان سال الکترونیکی می شود

مدیر کل دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت از ساماندهی اطلاعات حوزه معدن و الکترونیکی شدن فرآیندهای معدنی تا پایان سال خبر داد.

شاتا- مدیرکل دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از ساماندهی اطلاعات حوزه معدن و الکترونیکی شدن فرآیندهای معدنی تا پایان سال خبر داد.
مهدی نیازی با بیان اینکه تا پایان سال جاری فرآیند ثبت محدوده‌های معدنی و انتخاب محدوده‌های معدنی و فرآیندهای مربوط، در سیستم GIS تحت وب صورت می‌گیرد افزود: تا آخر سال عمده خدمات مورد نیاز متقاضیان امور معدن از نقطه درخواست اکتشاف تا بعد از صدور پروانه بهره‌برداری هم به صورت الکترونیکی پیاده‌سازی می‌شود.
 وی افزود: در نظر است تا اطلاعات حوزه معدن به تفکیک محصولات معدنی مشخص و بر مبنای آن فرآیندهای حوزه معدن که تاکنون به صورت کاغذی بود به صورت الکترونیکی انجام شود.
 نیازی همچنین از تعامل وزارت صنعت، معدن و تجارت با سایر دستگاه‌ها از جمله منابع طبیعی و یکپارچه‌سازی لایه‌های اطلاعاتی با تکمیل سسیستم الکترونیکی خبر داد.
 به گفته وی هم‌اکنون عمده فرآیندهای معدنی با همکاری معاونت امور معادن و صنایع معدنی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و برخی فرآیندها از جمله ثبت محدوده و تبدیل درخواست به پروانه اکتشاف و صدور پروانه و گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری هم طی یکی دو ماه آینده به صورت یکپارچه الکترونیکی می‌شود.
 نیازی گفت:‌ با این فرآیند اطلاعات معادن و محدوده‌های معارض تعیین تکلیف می‌شود و شفافیت حوزه معدن بالاتر می‌رود.
 وی درخصوص سیستم بهین‌یاب و درگاه خدمات الکترونیکی صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه صنعت هم با تکمیل الکترونیکی همه فرآیندهای این حوزه طی یکی دو ماه اخیر همه فرآیندهای صدور جواز تاسیس و زیر مجموعه‌هایش تا اخذ پروانه بهره‌برداری به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
  به گفته این مقام مسوول حوزه آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرآیند اخذ تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت از سوی واحدهای صنعتی و متقاضیان به صورت الکترونیکی در حال پیاده‌سازی و رو به اتمام است و انجام چند فرآیند در حوزه معافیت‌های گمرکی نیز تا آخر سال به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.  
نیازی همچنین با ارایه آماری از تعداد معادن فعال و غیرفعال افزود: در سال 90 تعداد معادن فعال  چهار هزار و 953 معدن، معادن غیرفعال  یکهزار و 671 و معادن در حال تجهیز 255 برآورد شده است که از این تعداد معادن فعال حدود چهار هزار و 500 مورد در طرح به‌روزرسانی شرکت کردند و در مرحله دریافت شناسه کسب و کار هستند و نزدیک به یکهزار معدن نیز شناسه کسب و کار را دریافت کرده‌اند.
وی ایجاد سیستم‌هایی نظیر به‌روزرسانی اطلاعات صنعتی، معدنی و تجاری را باعث شفاف شدن اطلاعات برشمرد و تاکید کرد:‌ در این زمینه به فرهنگ‌سازی و ایجاد زیرسازی نیازمندیم و سازمان‌های استانی، انجمن‌ها و غیره نیز باید به کمک بیایند.
 نیازی گفت: امیدواریم با پیاده‌سازی این‌گونه سیستم‌ها تا خرداد سال آینده در حوزه معدن نیز مانند حوزه صنعت، به اعداد شفافی دست
 یابیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :