آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21045
تاریخ انتشار : 12 دی 1391 11:6
تعداد بازدید : 877

سرنوشت فناوری ها در سال 2013 به کجا می کشد

ابرهایی با احتمال بارش اطلاعات

2012 علیرغم پیش بینی ها آخرالزمان نبود، پس همچنان می توانیم به آینده خوشبین باشیم و به رویاهای خود در مورد فناوری هایی چون ماشین های پرنده، سفر در زمان و خواندن افکار پرو بال دهیم؛ حتی شاید در سال 2013 برخی از این رویاها تحقق یافت . برخی محققان و فیلسوفان معتقدند که آینده فناوری ها در آمیزش فناوری ها با بدن و ذهن انسان رقم می خورد. نمی خواهیم خیلی فراتر برویم و آینده فناوری ها را در آینده خیلی دور بررسی کنیم. بلکه می خواهیم بدانیم در سالی که پیش رو داریم، فناوری هایی که روزانه از آنها استفاده می کنیم، چگونه خواهند بود. در ادامه برخی از پیش بینی های تلگراف در این زمینه را مرور می کنیم:

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: تلگراف
 شبکه‌های تلفن همراه نسل چهارم جدید در راهند
شبکه تلفن همراه نسل چهارم با سرعت زیادی در حال توسعه است. این خدمات هم‌اکنون برپایه شبکه EE در چند کشور محدود ارایه می‌شود، اما در سال 2013 شاهد پدیدار شدن شبکه‌های دیگر خواهیم بود که سرویس‌های خود را در طیف گسترده‌ای ارایه می‌دهند. با این حال، می‌توان پیش‌بینی کرد که این فناوری در ابتدا با سرعت کندی توسعه یابد، در عین حالی که قیمت بالا و پوشش‌دهی محدودی نیز خواهد داشت. با این اوصاف باید گفت آیفون 5 اپل که هم‌اکنون با شبکه EE کار می‌کند، با خدمات جدید نسل چهارم سازگار نخواهد بود. پس شیفته‌های محصولات اپل که همیشه عادت دارند پول زیادی بابت آنها پردازند، باید تا سال آینده منتظر نسخه جدید آیفون مثلا آیفون 6 باشند تا شاید از خدمات نسل چهارم جدید پشتیبانی کند.
 آیا شانس به مایکروسافت روی خوش نشان می‌دهد؟
یکی از سوالات مهم در مورد آینده دنیای فناوری، وضعیت مایکروسافت در 2013 است. این شرکت با وجودی که خیلی سعی می‌کند با وارد شدن به بازارهای جدید از جمله سخت‌افزار و ارایه سیستم‌عامل‌های جدید همچنان سلطه‌اش را در بازار جهانی نگه دارد اما چند سالی است که وضعیت مطلوبی ندارد . اما آیا واقعا 2013 سال خوبی برای مایکروسافت خواهد بود. مرکز تحقیقات ژونیپر معتقد است که بله. این شرکت تحقیقاتی می‌گوید: هم‌اکنون 3/1 میلیارد نفر در جهان هستند که از ویندوز این شرکت استفاده می‌کنند و 8 میلیون طراح برنامه‌های کاربردی نیز وجود دارند که برای ابزارهای این شرکت، اپلیکیشن می‌سازند و این امر نشان می‌دهد که چه آینده درخشانی در انتظار غول نرم‌افزاری جهان است. البته این شرکت تحقیقاتی معتقد است که مایکروسافت در 2013 راه سختی در پیش دارد، زیرا باید با شرکت‌های گوگل و اپل که پلات‌فورم‌های موبایلی محبوبی در جهان دارند، وارد رقابت شدیدتری شود.
تلویزیون‌ها همتا پیدا می‌کنند
تلویزیون‌ها دهه‌هاست که پای ثابت اتاق های نشیمن‌مان شده‌اند و هر روز این زاویه از اتاق‌مان را هوشمندتر می‌کنند. اگر در سال 2013 تلویزیون جدیدی بخرید، مطمئن باشید که مجهز به اتصال اینترنتی یکپارچه است و اشاره و حرکات و دستورات صوتی‌تان را به خوبی درک می‌کند. تحلیلگران مرکز تحقیقاتی Deloitte پیش‌بینی می‌کنند که در سال میلادی جدید ده‌ها میلیون دستگاه تلویزیون فروخته خواهد شد. البته آنها بر این باورند که تلویزیون‌ها تنها صفحه نمایش‌های اتاق نشیمن در سال جدید نخواهند بود، زیرا جهان به سمت مصرف تلویزیون‌های چند صفحه‌نمایشی پیش می‌رود و این بدان معناست که شاهد تغییرات شگرفی در این عرصه خواهیم بود.
 امنیت ابرها مهم می‌شود
در سال میلادی جدید، ایمن نگه داشتن ابزارها از هر چیزی مهم‌تر است، زیرا هر روز که می‌گذرد، اطلاعات حساس‌تری را در ابزارهایی ذخیره می‌کنیم که در جیب‌مان جا می‌گیرند و احتمال دزدیدن یا گم کردن‌شان بیشتر است. با این حال، به نظر می‌رسد که در سال 2013 امنیت یک بعد دیگر نیز به خود خواهد گرفت؛ امنیت در فضای ابری. شرکت امنیتی Imperva هشدار می‌دهد که توجه هکرها روز به روز به سرویس‌های ابری که حجم‌ وسیع‌تری از اطلاعات‌مان را ذخیره کرده‌اند، بیشتر و بیشتر می‌شود. آسیب‌پذیری‌های کوچک روی یکی از این سرویس‌ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار هکرها قرار دهد تا بتوانند به سرویس‌های ابری دیگر نیز نفوذ کنند.
 اینترنت مملو از تبلیغات سرزده خواهد شد
اگر در فیس‌بوک عضو هستید، باید بدانید که بیش از یک میلیارد نفر از سرتاسر جهان در این شبکه اجتماعی عضو هستند و از این پس باید منتظر حجم وسیعی از تبلیغاتی باشیم که این شبکه‌های اجتماعی برای ارایه سود بیشتر به سهامداران‌شان در نظر گرفته‌اند. مارتین اش، تحلیلگر شرکت میلوارد براون می‌گوید: فیس‌بوک از یک فضای نسبتا اجتماعی خصوصی به یک نهاد حرفه‌ای و تجاری تغییر ماهیت خواهد داد. در واقع، از آنجاکه سرویس‌های فیس‌بوک رایگان هستند، این شرکت باید به گونه‌ای کسب درآمد کند. اما کاربران فیس‌بوک تا چه حد حضور سرزده تبلیغات‌چی‌ها را تحمل خواهند کرد؟ پاسخ این سوال را تا آخر ۲۰۱۳ می‌توانیم بیابیم.
 گجت‌ها پوشیدنی می‌شوند
فناوری‌های پوشیدنی پیشینه دور و درازی دارند. همانطور که هم‌اکنون ساعت به دست‌تان می‌بندید یا عینک به چشم می‌زنید، در آینده ابزارهای رایانشی دیگری را نیز خواهد پوشید. به طور مثال،‌ عینک‌های هوشمند به چشم خواهید زد. گوگل با اجرایی کردن پروژه عینک خود قصد دارد عینک هوشمندی عرضه کند که شما را به اینترنت وصل می‌کند و اطلاعات را همانند خلبانان یا روبات‌های فیلم‌های علمی- تخیلی، مقابل چشم‌تان نمایش می‌دهد. البته علاوه بر فروش گوگل گلاس در ۲۰۱۳، مطمئنا شاهد ظهور ساعت‌های مچی هوشمند بیشتری خواهیم بود که با استفاده از بلوتوث با تبلت یا گوشی هوشمندتان تعامل می‌کنند. البته باید انتظار لباس‌ها و کفش‌های جدیدتر با حسگرهای بیشتر را هم داشته باشیم که راهکارهای ویژه‌ای را برای ورزش و تناسب اندام به ما ارایه می‌دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :