آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21029
تاریخ انتشار : 12 دی 1391 10:39
تعداد بازدید : 505

پیشنهاد آل اسحاق برای حل مشکل بدهی دولت به بخش خصوصی

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به نوع نگاه ناعادلانه میان ضرورت پرداخت بدهی دولت به بخش خصوصی و بدهی فعالان اقتصادی به بانک ها و سازمان امور مالیاتی، گفت: دولت باید حواله های قابل معامله را برای فعالان بخش خصوصی صادر کند.

خبرگزاری مهر- یحیی آل‌اسحاق در خصوص راهکارهای بودجه‌ای برای پرداخت بدهی دولت به بنگاه‌های اقتصادی گفت: اتاق بازرگانی پیشنهاداتی را در این زمینه ارایه کرده است؛ چراکه به هر صورت بخش اقتصادی کشور، برای دولت کار انجام داده و در مقابل هزینه کار خود را دریافت نکرده است.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: البته مشکل اصلی این است که امکانات مالی بانک‌ها قفل شده است و آنها پولی برای ادامه کار ندارند؛ البته در مقابل، دولت نیز به دلیل عدم پرداخت بدهی خود به تولیدکنندگان بخش‌خصوصی، آنها را در بازپرداخت منابع بانکی دچار مشکل کرده است.
وی با اشاره به جرایم سنگینی که بانک‌ها از بدهکاران دارای معوقه بانکی دریافت می‌کنند، تصریح کرد: هم اکنون عدم پرداخت بدهی دولت به تولیدکنندگان در شرایط فعلی که هزینه‌ها به شدت بالا رفته است، مشکلات بسیاری را برای بخش صنعت و تولید کشور ایجاد کرده است.
به گفته آل‌اسحاق، البته دولت نیز مشکل کسری بودجه دارد، ولی با تدبیر می‌تواند بدهی‌های خود به بخش خصوصی را پرداخت کرده و مطالبات آنها به دستگاه‌های زیرمجموعه خود همچون بانک‌ها و سازمان امور مالیاتی را تهاتر کند.
وی ادامه داد: راهکار این است که دولت میزان بدهی خود را در قالب انتشار یکسری حواله‌های دولتی تنظیم کرده و در اختیار بخش‌خصوصی قرار دهد تا طلبکاران از دولت نیز با ارایه این حواله‌ها، بدهی خود را به دستگاه‌های دولتی بپردازند، در واقع این حواله‌ها قابل معامله خواهد بود.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: اجرایی شدن این کار عزم جدی دولت را می‌طلبد، اما اگر این معضل حل نشود، بار عظیمی از فشار روی اقتصاد هست و نشاط اقتصادی شکل نمی‌گیرد و بخش‌های مختلف درآمدی دولت روی درآمد این بدهی‌ها حساب می‌کنند؛ به این معنا که سازمان امور مالیاتی پول بدهی و جریمه خود را می‌گیرد و بانک‌ها نیز جریمه‌های دیرکرد پرداخت اقساط را دریافت می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :