آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21017
تاریخ انتشار : 12 دی 1391 10:18
تعداد بازدید : 840

تبلت یا بخاری

چند روز پیش رییس مرکز آمار و فناوری وزارت آموزش و پرورش خبر از اجرای آزمایشی طرح تبلت در مدارس داد. البته که این اتفاق فرخنده ای است. تجهیز مدارس کشور به تبلت و کامپیوتر و پیشبرد آن به سمت مدارس هوشمند بی شک آینده درخشانی پیش روی کشور قرار خواهد داد. ما به عنوان روزنامه نگارانی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می کنیم طبیعتا باید مشوق وزارت آموزش و پرورش در مسیر هوشمندسازی مدارس کشور باشیم و هستیم.

شبنم کهن چی

اجرای طرح‌های این چنینی یکی از معیارهای موفقیت وزارت آموزش و پرورش است که در گزارش های سالانه موجب افتخار دولت و وزیر اموزش و پرورش خواهد شد. چرا نشود؟  وزارت آموزش و پرورش برای مدارس کامپیوتر تهیه می‌کند، به آنها تبلت می‌دهد، محتوای درسی را روی DVD منتشر می‌کند.
مسوولان فکر می‌کنند احتمالا در ایام 22 بهمن یا روزهای پایانی سال انتشار گزارش عملکرد این وزارتخانه ما را نیز خوشحال خواهد کرد که چقدر وزارت آموزش و پرورش ما موفق است، چه عملکرد خوبی در راستای همگام سازی مدارس با تکنولوژی روز دارد و چقدر دغدغه‌هایش به روز است. اما امسال ما خوشحال نمی‌شویم و اینکه چند مدرسه در پایتخت تبلت دارند یا کدام شهرها مدارس شان به کامپیوتر مجهز شده برای ما اهمیت و اولویت اول ندارد.
استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها در مدارس برای ارتقا سطح سواد و دانش کودکان و نوجوانان، اهمیت دارد. اما مهم‌تر از این مساله آیا حفظ سلامتی دانش آموزان نیست؟ ایا دانش آموزان نباید سالم و زنده باشند تا بتوانند با فناوری‌های روز آشنا شوند و نحوه به کارگیری آنها را فرابگیرند؟ یا شاید دانش آموزانی که در روستاهای دور و نزدیک تحصیل می‌کنند در شمار دانش آموزان تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش نیستند!
اقای وزیر حالا که شما اجرای آزمایشی طرح تبلت در مدارس را در پایتخت آغاز کرده‌اید، چند روزی از درگذشت دومین دانش آموز دختر که در کلاس درسش در روستای شین آباد دچار حادثه آتش سوزی شده بود، گذشته؛ سارینا احمدی. اولین بار نیست که دانش آموزان در روستاها به خاطر نداشتن امکانات مناسب دچار حادثه می‌شوند. آقای وزیر در کنار طرح تبلت در مدارس که با توجه به نقش فناوری در پیشرفت جوامع از اهمیت برخوردار است، به فکر در اولویت قرار دادن سلامت دانش اموزان هم باشید. مثلا بد نیست طرحی اجرا کنید با عنوان هر کلاس درس یک بخاری مناسب.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :