آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21013
تاریخ انتشار : 12 دی 1391 10:5
تعداد بازدید : 1828

مدیرکل دفتر صنایع فلزی، برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت دعوت کرد:

شرکت های IT متقاضی گواهی نامه دانش بنیان ثبت نام کنند

وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه ای به دبیرخانه سازمان از متقاضیان دریافت گواهی نامه دانش بنیان دعوت به عمل آورد.

فناوران- قاسم الهام‌بخش، مدیرکل دفتر صنایع فلزی، برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، نامه دبیرخانه تشخیص صلاحیت، رتبه‌بندی و صدور مجوز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مبنی بر دعوت از متقاضیان دریافت گواهی‌نامه دانش‌بنیان را جهت اطلاع‌رسانی به واحدهای ذیربط را ارسال کرد.
متن نامه مذکور که به امضای علی جبار رشیدی، رییس دبیرخانه تشخیص صلاحیت، رتبه‌بندی و صدور مجوز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان رسیده است به شرح زیر است:
«در راستای اجرایی کردن قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، مصوب 30/08/1389 مجلس شورای اسلامی از کلیه شرکت‌ها و موسسات خصوصی و تعاونی که متقاضی دریافت گواهی‌نامه دانش‌بنیان هستند دعوت به عمل می‌آید با مراجعه به سامانه اطلاعات فناوری ایران به آدرس www.itismsrt.ir و مطالعه دستورالعمل مربوطه، نسبت به ثبت نام و ارسال مدارک موردنیاز اقدام نمایند.
لازم به ذکر است اجرای فرایند تشخیص صلاحیت، رتبه‌بندی و صدور مجوز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان توسط دبیرخانه مربوطه مستقر در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و از طریق کارگزاران واجد شرایط انجام خواهد شد. لذا با توجه به اینکه ارتباط با متقاضیان از طریق سامانه فوق‌الذکر خواهد بود، مقتضی است از ارسال مدارک به شیوه‌های دیگر به دبیرخانه و کارگزاری‌ها خودداری فرمایید.
همچنین با توجه به الکترونیکی بودن سامانه و نیز تعداد زیاد متقاضیان، اولویت بررسی‌ها در دبیرخانه و کارگزاری‌ها براساس زمان ثبت نام و نکمیل مدارک در سامانه می‌باشد.»
آیین‌نامه شرکت‌های دانش‌بنیان ابلاغ شد
خبر دیگر این که معاون نوآوری و فناوری معاون علمی و فناوری رییس جمهور دیروز در نشستی خبری، از ابلاغ آیین‌نامه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان به پارک‌های علم و فناوری خبر داد و گفت: حمایت‌های این آیین‌نامه مشمول کلیه شرکت‌های دانش بنیان می‌شود.
مجتبی خیام نکویی یکی از ماموریت‌های این معاونت را حمایت از شرکت‌های دانش بنیان دانست و افزود: در این راستا با تقویت زیر ساختهای پارک‌های علم و فناوری سعی شد تا شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم تا خدمات لازم را در اختیار این شرکت‌ها قرار دهیم.
معاون نوآوری و فناوری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، ارایه خدمات حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان را از طریق ستادهای راهبری فناوری ذکر کرد و ادامه داد: در حال حاضر 11 ستاد راهبردی در حوزه‌های مختلف ایجاد شده است و این ستادها از شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با حوزه کاری خود حمایت‌هایی را ارائه می‌کنند.
 خیام نکویی با اشاره به میزان حمایت‌های معاونت علمی از شرکت‌های دانش بنیان یادآور شد: 15 تا 20 درصد از کل اعتبارات معاونت علمی در جهت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری هزینه می‌شود.
وی کل اعتبارات معاونت علمی را 150 تا 170 میلیارد تومان ذکر کرد که 15 تا 20 درصد از این میزان صرف حمایت از شرکت‌های دانش بنیان می‌شود.
خیام نکویی با اشاره به حمایت از شرکت‌های دانش بنیان فعال در زمینه طرحهای کلان ملی، خاطر نشان کرد: 15 تا 20 شرکت دانش بنیان که در اجرای طرحهای کلان ملی مشارکت دارند نیز مشمول حمایت‌های معاونت قرار دارند.
معاون نوآوری و فناوری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، تدوین آیین نامه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را از دیگر اقدامات حمایتی معاونت نام برد و ادامه داد: با رشد و بلوغ شرکت‌های دانش بنیان، نیازها و تسهیلاتی که نیاز دارند نیز متفاوت خواهد بود از این رو به منظور ارائه خدمات مناسب به این شرکتها اقدام به تدوین آیین نامه “حمایت از خدمات تجاری سازی شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارکهای علم و فناوری” شد.
وی با بیان اینکه این آیین‌نامه در حال حاضر به پارک‌های علم و فناوری ابلاغ شده است، اضافه کرد: به منظور ارایه خدمات 8 پارک علم و فناوری و مرکز رشد که در زمینه ارائه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان تجربیات خوبی داشتند به عنوان کارگزار معاونت علمی معرفی شدند تا خدمات حمایتی از طریق این مراکز به شرکت‌ها ارائه شود.
خیام نکویی پارک‌های علم و فناوری پردیس، خراسان رضوی، استان فارس، سمنان، یزد، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف و مرکز رشد پژوهشگاه ابن سینا را از جمله پارک‌های کارگزار معاونت علمی دانست.
خیام نکویی با بیان اینکه بر اساس این آیین نامه 12 خدمت حمایتی به شرکت‌های دانش بنیان عرضه می‌شود، یادآور شد: هزینه ثبت پتنت 10 تا 12 هزار دلار است که بر اساس این آیین نامه بخشی از هزینه ثبت پتنت از سوی معاونت علمی و پارک‌های فناوری و بخشی از سوی شرکت‌ها پرداخت می‌شود.
 وی با اشاره به سهم هر یک از این دستگاه‌ها برای ثبت پتنت گفت: 70 تا 80 درصد هزینه‌ها از سوی معاونت علمی و پارک‌ها تامین و حدود 20 درصد از سوی شرکت‌های دانش بنیان پرداخت خواهد ‌شد.
خیام نکویی آشنا کردن شرکت‌های دانش بنیان با مراحل ثبت اختراع، ورود محصولات فناورانه شرکتهای دانش بنیان به بازارهای منطقه ای و بین‌المللی و خدمات مشاوره‌ای را از جمله خدماتی ذکر کرد که به شرکتهای دانش بنیان ارائه می‌شود.
 معاون نوآوری و فناوری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، در عین حال از اقدامات حمایتی برای شرکتهای مستقل که در خارج پارکهای علم و فناوری خبر داد و گفت: این آیین نامه مشمول شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارکهای علم و فناوری و شرکت‌های مستقل می‌شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :