آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208091
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1396 0:34
تعداد بازدید : 1550

دسترسی به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات در آینده ای نزدیک

در حالی که قرار بود سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات در سال 95 رونمایی شود، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد این سامانه به زودی اجرایی می شود.


ایسنا - رضا باقری اصل با بیان اینکه کارپوشه ملی ایرانیان در راستای دسترسی آزاد به اطلاعات است، گفت: برای هر شخص ایرانی طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات کارپوشه ایجاد کردیم و پایلوت هایش را با چند دستگاه اجرا می کنیم. پس از تکمیل فرآیندها، اعلام عمومی خواهیم کرد. مردم نیز ثبت نام  کرده و سپس به کارپوشه خود دسترسی پیدا می کنند. مصوبه کارپوشه در جلسه شورای اجرایی سازمان فناوری اطلاعات تصویب شده است.
وی ادامه داد: پایلوت سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات اجرا شده که تحویل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می دهیم و فرآیندهایش را بررسی می کنیم. در این سامانه، کاربران در یک فرم الکترونیکی احراز هویت می شوند و درخواست اطلاعاتی که از دستگاه های اجرایی می خواهند، ثبت می کنند.
به گفته او اعضای کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، اقدامات مربوط به پیگیری این درخواست را انجام می دهند و از دستگاه می خواهند اطلاعات را وارد کند. بدین ترتیب یا در کارپوشه اطلاعات به شما داده می شود یا به صورت فیزیکی پاسخ خود را دریافت می کنید.
براساس این گزارش پیش تر نصرالله جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات در جلسه شورای اجرایی سازمان فناوری اطلاعات درباره تصویب دستورالعمل کارپوشه ایرانیان گفته بود: این مصوبه فراهم کننده زمینه تحقق ایجاد یک بستر امن و یکتا و قابل اعتماد برای مبادلات کاغذی اسناد میان مردم و دولت است.
به گفته جهانگرد، در این طرح که بر مبنای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و آیین نامه های اجرایی آن ایجاد شده است، بستری فراهم می شود تا در فاز اول، دستگاه های اجرایی بتوانند در کارپوشه هر فرد ایرانی، بازخوردهای دولت از اطلاعات، اسناد و مدارک و همچنین خروجی فعالیت ها را ارسال کنند. همچنین مردم می توانند از کارپوشه خود، نتیجه خدماتی را که می خواهند از دستگاه ها بگیرند، مشاهده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :