آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208021
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1396 10:26
تعداد بازدید : 633

اتاق ایران در دستور کار قرار داد

ماموریت 5 اتاق بازرگانی برای بررسی وضعیت 5 شاخص کسب و کار

پنج اتاق بزرگ کشور، پنج شاخص از اصلی ترین شاخص های فضای کسب و کار را مورد بررسی و مطالعات مقایسه ای با سایر کشورها قرار می دهند تا راهکارهای منطقی برای حل آنها ارایه شود.

اتاق ایران - اتاق ایران با همکاری دولت و مجلس بررسی چگونگی بهبود محیط کسب وکار را در برنامه کاری خود قرار داده است. بر این اساس پنج شاخصی که طبق گزارش بانک جهانی پایین ترین رتبه ها را در آنها داریم، مورد توجه قرار گرفته است.
به این ترتیب پنج اتاق بزرگ کشور، هر کدام یکی از این موضوعات را انتخاب کرده و پس از بررسی های لازم و مطالعات مقایسه ای با سایر کشورها، راهکارهای منطقی برای حل آنها را ارایه خواهند داد.طبق توافقات انجام شده قرار است اتاق مشهد، موضوع ورشکستگی و پرداخت دیون را بررسی کند؛ اتاق تهران وضعیت تجارت فرامرزی و برون مرزی کسب وکار؛ اتاق اصفهان، حمایت از سرمایه گذاران خرد؛ اتاق تبریز، شروع کسب وکار و اتاق شیراز روند دریافت اعتبارات کسب وکار را در برنامه کاری خود قرار داده است.
در نشست اخیر که با حضور نایب رییس اتاق ایران، نماینده مرکز پژوهش های مجلس، نماینده دولت از وزارت اقتصاد و نمایندگان هر یک از این پنج اتاق برگزار شد، گزارشی از آنچه تاکنون برای بهبود این پنج شاخص انجام شده، مطرح شد.پدرام سلطانی، نایب رییس پارلمان بخش خصوصی بر این باور است که به رغم تلاش های دولت در مسیر بهبود محیط کسب وکار کشور، تغییر معناداری صورت نگرفته است. وی گفت: بخش زیادی از جهشی که در بهبود رتبه ایران اتفاق افتاد، به اصلاح اطلاعاتی که به نادرست در اختیار بانک جهانی قرار گرفته بود، مربوط می شد. در چنین وضعیتی پارلمان بخش خصوصی به رغم اینکه در مسیر بهبود محیط کسب وکار وظیفه قانونی بر عهده ندارد؛ اما بر خود دید که با ایجاد همگرایی بین دولت و مجلس، نقش مؤثری در این عرصه ایفا کند.
سید امیر سیاح، مدیر گروه مطالعات کسب وکار مرکز پژوهش های مجلس درباره روند اصلاح اطلاعاتی که تاکنون برای بانک جهانی ارسال شده است، گفت: دولت یازدهم همت خود را بر این امر گذاشت تا این اطلاعات را تصحیح کند. البته بانک جهانی، این اصلاحات را به سختی می پذیرد. از طرف دیگر دولت طبق برنامه ششم توسعه موظف است جایگاه ایران را در سه گزارش بین المللی ارتقا دهد که به طور حتم کار بسیار سختی پیش رو دارد.
وی ادامه داد: در مجلس هم به دلیل اهمیتی که درباره نظارت وجود دارد، کمیسیون مستقلی با هدف نظارت و پایش شکل گرفته است و موظف است روند اجرای قوانین را با جدیت دنبال کند.
سخایی، مدیرکل دفتر پایش و بهبود فضای کسب وکار وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در این نشست گزارشی از آنچه تاکنون توسط دولت در راستای بهبود جایگاه ایران در شاخص هایی که از سوی بانک جهانی ارزیابی می شود، ارایه داد. به باور وی برنامه ها و سیاست هایی که برای ارتقای جایگاه ایران انجام می شود، باید به صورت مداوم پیگیری شود.وی بیان کرد: طبق ابلاغیه معاون اول رییس جمهور، تعیین الزامات رقابت پذیری اقتصاد در دستو رکار قرار گرفته و مصوبه ای هم از طرف هیات دولت تهیه شده که بر اساس آن وظایف هر دستگاه در مسیر بهبود محیط کسب وکار تعیین شده است که این مصوبه هم به زودی اجرایی خواهد شد.سخایی با اعلام مذاکرات دولت با قوه قضاییه به منظور هم راستا شدن این قوه در راه بهبود شرایط کسب وکار کشور افزود: خوشبختانه قوه قضاییه نیز همراهی خوبی را با دولت آغاز کرده است.مدیرکل دفتر پایش و بهبود فضای کسب وکار وزارت امور اقتصادی و دارایی همچنین با اعلام مذاکرات دولت با بانک جهانی درباره برگزاری دوره های آموزشی درباره چگونگی ارسال اطلاعات درست به این نهاد بین المللی گفت: طبق توافقات انجام شده مقرر شد پرسشنامه هایی به زبان فارسی تهیه شود تا روند ارسال اطلاعات را دقیق تر و آسان تر کند.
مظفر علیخانی، معاون فنی و بازرگانی اتاق ایران نیز با بیان این نکته که نباید در این مسیر، تنها ارتقای رتبه کشور را هدف قرار دهیم، گفت: باید به دنبال این باشیم که شرایط کسب وکار کشور را برای فعالان این حوزه آسان تر و بهتر کنیم. در این وضعیت به طور حتم رتبه ایران در شاخص های مطرح شده بهتر می شود.وی وفاق و همدلی بین دستگاه ها و نهادهایی که در این وادی نقش آفرین هستند، مهم دانست.سلطانی بعد از شنیدن گزارش هریک از نمایندگان اتاق ها درباره آنچه برای بهبود شاخص موردنظر انجام داده اند، گفت: در مسیری که انتخاب کرده ایم باید از فعالیت های جزیره ای دوری کنیم. همکاری و اطلاع رسانی به موقع از آنچه صورت گرفته، بسیار مهم است.وی ادامه داد: قرار می گذاریم در 6 ماه آینده سندی تهیه کنیم که در آن اقدامات لازم ازجمله اصلاح قوانین، بخشنامه ها و مواردی ازاین دست در کنار راهکارهای مشخص و دقیق به منظور بهبود جایگاه ایران در پنج شاخصی که هدف گذاری شده اند، مطرح شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :