آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208000
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1396 10:7
تعداد بازدید : 1634

کشف آلودگی شدید در 50 اپراتور و سازمان

تهران و اصفهان در صدر آلودگی به wannacrypt

مرکز ماهر در گزارشی بیشترین آلودگی از طریق باج افزار wannacrypt را به ترتیب متعلق به اپراتورهای ارتباطی، سلامت و پزشکی و دانشگاهی و بیشترین استان های آلوده را تهران و اصفهان اعلام کرد.

فناوران - حملات گسترده باج افزار wannacrypt، سیستم های رایانه ای در بیش از 150 کشور را تحت تاثیر قرار داده است و براساس اعلام مرکز ماهر بیشترین آلودگی از طریق این باج افزار به ترتیب متعلق به اپراتورهای ارتباطی، سلامت و پزشکی و دانشگاهی بوده و بیشترین استان های آلوده، تهران و اصفهان است.
مرکز ماهر تا کنون به بیش از 50 اپراتور و سازمان که بیشترین آلودگی را داشته اند، علاوه بر اعلان از طریق نامه های رسمی، به صورت تلفنی مشاوره های لازم را در جهت پیشگیری و مقابله با باج افزار wannacrypt ارایه کرده است.
همچنین طی سه روز گذشته، 500 درخواست راهنمایی از سوی بخش های مختلف مطرح شده که اقدام های لازم برای افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت های موردنیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدیده صورت گرفته است.
به روزرسانی سیستم عامل ویندوز، پشتیبان گیری از اطلاعات مهم و حیاتی سیستم ها، به روزرسانی آنتی ویروس ها و اطلاع رسانی به کاربران جهت اجرانکردن فایل های پیوست ایمیل های ناشناس، غیرفعال کردن پروتکل SMB در سیستم عامل ویندوز درصورت به روزرسانی نکردن یا نصب نکردن وصله ها، بستن پورت های 445 و 139 از طریق فایروال سیستم عامل ویندوز و خودداری از بازکردن ایمیل های مشکوک و ناشناس از جمله راهکارهای فنی ارایه شده در این حوزه است.براساس اعلام مرکز ماهر، کاربران می توانند برای دریافت آخرین اطلاعات و راهنمایی ها در خصوص پیشگیری و مقابله با باج افزار wannacrypt به آدرس اینترنتی سایت مرکز ماهر به نشانی CERTCC.IR مراجعه کنند.
پلیس اروپا (یوروپل) روز یکشنبه اعلام کرد که حمله سایبری روز جمعه تا کنون ۲۰۰ هزار قربانی در بیش از ۱۵۰ کشور جهان گرفته است.
این باج افزار از قربانیان درخواست باج 300 دلاری به صورت بیت کوین می کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :