آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207997
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1396 10:5
تعداد بازدید : 716

تعویق اعمال تغییرات تعرفه‌ای

کالاهای کامپیوتری با تعرفه سال قبل وارد می شود

رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران می گوید: تا کنون هیچ نامه یا ابلاغیه ای درباره اعمال تغییرات تعرفه ای ارایه نشده و همچنان کالاها با تعرفه سال قبل وارد کشور می شود.

فناوران- به گفته سید مهدی میرمهدی، در ماه های گذشته با سازمان مربوطه در این زمینه مکاتباتی داشته ایم، اما هنوز پاسخ قطعی دریافت نکرده ایم و در نتیجه گمرک کالاهای وارداتی را با تعرفه سابق وارد کشور می کند. حال اگر قرار بر این باشد که تغییرات تعرفه ای صورت گیرد، پس از ابلاغ رسمی این اتفاق رخ می دهد.
اما برخی از کارشناسان می گویند: تجربه سال های قبل گویای این موضوع است که در صورت تغییر تعرفه واردات کالاها، گمرک مبلغ اضافی بابت واردات کالا در سال جدید و قبل از اعلام نرخ تعرفه جدید را از واردکنندگان دریافت می کند. به همین دلیل برخی از واردکنندگان نسبت به واردات کالا با احتیاط عمل کرده و منتظر هستند تا دولت تعرفه جدید واردات کالاهای کامپیوتری را اعلام کند. برخی نیز منتظر روی کار آمدن دولت جدید و اعمال نظرهای جدید هستند. 
مجموع این اتفاق ها در کنار بروز نوسان نرخ دلار آزاد و درهم و کاهش تقاضا از بازار به کاهش شدید حجم واردات کالاهای کامپیوتری در سال جدید منجر شده است. به گفته کارشناسان، این احتمال وجود دارد که دولت به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی در سالی که وعده حمایت از تولید داخل در آن داده شده است، تعرفه واردات کالاهای کامپیوتری را افزایش دهد. به گفته آنها، این موضوع موجب رشد قاچاق و افزایش تقاضا برای محصولات وارداتی قاچاق می شود.

 کد پستی رایگان برای واحدهای صنفی 
رییس اتحادیه فناوران رایانه همچنین با اعلام ارایه کد پستی رایگان به فعالان صنف رایانه گفت : در گذشته صدور هر کد پستی تنها برای یک پروانه کسب، مشکلاتی برای کسبه ایجاد می کرد که با هماهنگی سازمان صنعت، اتاق اصناف و شرکت پست هزینه 25 هزار تومان کد پستی تا پایان شهریور رایگان شد.
میر مهدی گفت: این کار با هدف تصحیح کد پستی واحدهای صنفی انجام می شود.
وی افزود: بر اساس اعلام اتاق اصناف تهران دریافت کد پستی برای گرفتن پروانه کسب اجباری است و فعالان صنفی باید برای دریافت کدپستی اقدام کنند.
رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت : در گذشته برای هر کد پستی تنها یک پروانه کسب صادر می شد که مشکلاتی را برای کسبه ایجاد کرده بود؛ برای مثال زمانی که خط تلفن به واحد جدیدی منتقل می شد، همان خط دارای کد پستی سابق متعلق به مکان سابق بود که پس از آن آدرس جدید واحد صنفی با کد پستی مورد استفاده تطابق نداشت و آدرس اشتباه بود.
وی افزود: برای حل این مشکل بر اساس هماهنگی های انجام شده از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف با شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران برای دریافت کد پستی مقرر شد اعضا هیچ مبلغی پرداخت نکنند و دریافت گواهی کد پستی به صورت صد درصد رایگان باشد.
میرمهدی افزود: پیش از این دریافت کد پستی جدید 25 هزار تومان برای کسبه هزینه داشت.
وی گفت: ارایه کد پستی صحیح به صورت رایگان تا پایان شهریور ماه 96 ادامه دارد و اصناف از این فرصت برای دریافت کد پستی صحیح و قابل انتشار در تمام نهادها استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :