آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207923
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1396 10:20
تعداد بازدید : 873

اینتل و سامسونگ از لایحه کمیسیون فدرال آمریکا علیه کوالکوم حمایت کردند

کوالکام سال گذشته با شکایتی از طرف کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده روبه رو شد که این شرکت را به رفتارهای ضد رقابتی و همچنین بستن قراردادهای غیرمنصفانه با مشتریان خود متهم کرد. حال اینتل و سامسونگ از این اقدام کمیسیون حمایت کردند.


Engadget- اینتل و سامسونگ از طرح دعوی کمیسیون فدرال آمریکا حمایت و ادعا کردند که کوالکوم از موقعیت مسلط خود در صنعت پردازشگر موبایل استفاده می کند تا بقیه رقبا را از دور خارج کند. 
اینتل در پستی در وب سایتش نوشت: کوالکوم از شیوه های تجاری و حق اختراع سوء استفاده کرده است تا فقط خودش در دور رقابت ها باقی بماند. سامسونگ نیز به نوبه خود ادعا کرد که دلیل اینکه هیچ کس تراشه های «اکسینوس» (Exynos) سامسونگ را نمی بیند، این است که کوالکوم از دادن مجوز به این فناوری های ضروری خودداری می کند. 
 سه شرکت یکی علیه دیگری
نباید فراموش کرد که همین اواخر کوالکوم شکایتی علیه بزرگ ترین مشتری اش یعنی اپل ارایه کرده بود. شکایت این شرکت از اپل، چالشی جدی برای این تولیدکننده گوشی های آیفون به وجود آورده است. درگیری بین این دو شرکت نخستین بار در ماه ژانویه آغاز شد و اپل کوالکوم را به علت دریافت هزینه های سرسام آور برای صدور مجوز استفاده از فناوری خاص ارتباطات همراه تحت پیگرد قضایی قرار داد. اما شرکت کوالکوم هم در ماه آوریل شکایت متقابلی علیه اپل تقدیم دادگاه کرد. کوالکام شکایت اپل را بهانه ای برای کاهش مبلغ پرداختی بابت دریافت مجوز دانسته و تصریح کرده بود که اپل نقش کوالکوم را در جهت مسلط شدن بر بازار فناوری های همراه کم ارزش جلوه داده است. 
حال کوالکوم قصد دارد به همین علت از کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا بخواهد که از واردات گوشی آیفون به داخل خاک آمریکا جلوگیری کند. کارشناسان حقوقی می گویند خطر این ممنوعیت جدی است و می تواند آینده و موفقیت مدل بعدی گوشی آیفون را به طور جدی تهدید کند. از سوی دیگر فروش گوشی آیفون در ماه های اخیر رو به کاهش بوده است و انتشار چنین خبری می تواند بر سهم این گوشی مذکور در بازار باز هم تاثیر منفی بگذارد.
علاوه بر این با وجود اینکه کوالکوم و سامسونگ روابط نزدیکی با یکدیگر داشتند، شرایط برای این دو کمپانی همواره دوستانه نبوده است و حدود یک ماه پیش کمیسیون تجارت کره جنوبی در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که کوالکوم مانع اصلی بر سر راه سامسونگ برای فروش تراشه های اکسینوس به سایر  تولیدکنندگان بوده است. 
بر اساس گزارش جدید کمیسیون تجارت کره جنوبی، کوالکوم با سوء استفاده از پتنت های استاندارد خود که استانداردهای وای فای و اینترنت نسل چهارم را در مودم های این کمپانی تعریف می کند، از فروش تراشه ها، پردازنده ها و مودم های سامسونگ به سایر تولیدکنندگان نظیر شیائومی، هوواوی، ال جی و دیگران ممانعت کرده است. پتنت های استاندارد به فناوری هایی اطلاق می شود که به یک استاندارد فناوری تبدیل شده باشند. کمپانی که پتنت استاندارد را در اختیار دارد، باید گواهی استفاده از فناوری خود را در یک توافق معقول و منطقی و به دور از سوء استفاده در اختیار سایر کمپانی ها قرار دهد؛ چراکه این استاندارد باید توسط همه رعایت شود. 
بر اساس اطلاعات ارایه شده، کوالکوم، سامسونگ را تهدید کرده است که در صورت تخطی، پرونده ای علیه این کمپانی کره ای به جریان خواهد انداخت. این در حالی است که این دو کمپانی توافقی با مبلغ مشخص برای استفاده از پتنت های کوالکام به 
امضا رسانده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :