آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207922
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1396 10:19
تعداد بازدید : 647

راه اندازی سامانه سنهاب؛ گامی بلند در صنعت بیمه

رییس کل بیمه مرکزی یکی از اقدامات مهم بیمه مرکزی را توسعه سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی صنعت بیمه (سنهاب) در راستای مکانیزه سازی امور داخلی و در سطح صنعت بیمه دانست و گفت: این سامانه از قابلیت های خوبی برخوردار است که در ابتدا برای کنترل عملیات بیمه اجباری شکل گرفت که به تدریج برای نظارت آنلاین بر عملکرد شرکت های بیمه و شبکه فروش صنعت بیمه قرارداد طرح توسعه سنهاب بخش نظارت منعقد شد و بیمه مرکزی در کنار انجام امور نظارتی، سامانه های نظارتی متعددی را در هر مدیریت طراحی و راه اندازی کرد.


مهر - عبدالناصر همتی، ابراز امیدواری کرد تا با تکمیل بخش های باقیمانده، تقویت، تکمیل سامانه سنهاب یک سیستم کامل و به روز در زمینه کنترل و هدایت صنعت بیمه داشته باشیم. 
وی درباره روش کار این سامانه گفت: روش این بود که الزامات آیین نامه ها بررسی، احصا و به شاخص نظارتی عمومی و تخصصی در بستر سنهاب تبدیل شود، به نحوی که اطلاعات استخراج شده از سرورهای شرکت های بیمه ضمن انطباق با شاخص های نظارتی غربال می شود و مغایرات آنها استخراج و به صورت خودکار به شرکت بیمه منعکس می شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر نظارت بر نمایندگان، کارگزاران و محاسبه توانگری شرکت های بیمه از طریق این سامانه انجام می شود و مردم می توانند از طریق سامانه رسیدگی به شکایات با بیمه مرکزی ارتباط داشته باشند. رییس کل بیمه مرکزی با بیان تحقق برنامه دوم توسعه دولت الکترونیکی و هوشمندسازی اداری در بیمه مرکزی گفت: بیمه مرکزی پروژه هایی را در سه حوزه زیرساختی مرکز داده، شبکه اختصاصی صنعت بیمه و سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه آغاز کرد. از آنجا که بسیاری از اقدام های آغاز شده هم اکنون به بهره برداری رسیده است؛ لذا بسیاری از اهداف مد نظر در برنامه دوم توسعه دولت الکترونیکی و هوشمند سازی اداری در این سازمان محقق شده است. 
رییس کل بیمه مرکزی با تشریح آخرین وضعیت تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی، از حرکت شرکت های بیمه برای اصلاح صورت های مالی خود بر اساس استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی خبر داد. 
همتی با بیان رشد ۱۱۱ درصدی حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در چهار سال گذشته گفت: مقدار حق بیمه تولیدی شرکت های بیمه مستقیم در سال ۱۳۹۵، به حدود 2/227 هزار میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با سال گذشته، نزدیک 5/22 درصد رشد نشان می دهد؛ ضمن اینکه میزان حق بیمه تولیدی در این مدت، 2/146 هزار میلیارد ریال معادل ۱۱۱ درصد افزایش داشته است.
رییس کل بیمه مرکزی درباره رشد ضریب نفوذ بیمه در کشور افزود: پیش بینی می شود که این ضریب در سال ۱۳۹۵ به حدود ۲/۲ درصد برسد و این شاخص در دوره فعالیت دولت کنونی 5/0 واحد بهبود یافته. در این میان، رشد حق بیمه سرانه نیز حدود ۱۰۵ درصد بوده است؛ به این معنا که در سال ۱۳۹۵ حق بیمه سرانه بیمه های بازرگانی بر اساس برآورد آمار جمعیت توسط مرکز آمار ایران، معادل 5/3 میلیون ریال بوده است که حدود 9/19 درصد در مقایسه با سال قبل افزایش داشته؛ اما اگر بخواهیم این شاخص را در دوره چهارساله فعالیت دولت برآورد کنیم، حدود ۱۰۵ درصد افزایش را نشان می دهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :