آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207913
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1396 10:3
تعداد بازدید : 1456

در روزهای پایانی تبلیغات مجاز انتخابات انجام شد

آخرین تلاش ها برای جا انداختن دستوری «بیتاک»

معاون فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی شرکت پست مدعی شد: تمام کاندیداها و اعضای مرتبط با تبلیغات انتخاباتی در حوزه فضای مجازی با توجه به مصوبه شورای عالی فضای مجازی ملزم به اجرای دستورالعمل فعالیت های تبلیغاتی انتخابات در فضای مجازی و استفاده از سامانه بیتاک هستند.

وزارت ارتباطات - عیسی نجفی  افزود: گاهی در فضای مجازی بداخلاقی هایی اتفاق می افتد که باعث ایجاد مشکلاتی برای کاندیداها می شود. برای رفع این مشکلات ستاد انتخابات کشور و وزارت کشور بستری را فراهم کردند که این بستر علاوه بر امکان ارتباط بین ستاد انتخابات و نامزدها، امکان ارتباط دو بازیگر دیگر انتخابات یعنی مردم و منتشر کنندگان رسمی محتوا را نیز برقرار می کند.
نجفی با بیان اینکه زیرساخت های فنی و طراحی سامانه بیتاک با پیشنهاد ستاد انتخابات کشور انجام شد، گفت: این سامانه طوری طراحی شده است که برای سه انتخابات پیش رو ریاست جمهوری ، میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا آماده و در حال فعالیت است.
وی افزود: حداقل کاری که ستاد انتخابات کشور بر اساس شئونات فعالیت در فضای مجازی می توانست انجام دهد، این بود که حداقل یک صفحه رسمی به نام تمام نامزدهای انتخابات اختصاص دهد که اطلاعات اصلی کاندیداها را در زمان ثبت نام در وزارت کشور ارایه می کند.
 الزام ثبت صفحات مجازی کاندیداها در سامانه بیتاک
معاون فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی شرکت پست با بیان اینکه در مرحله بعد نامزدها می توانند با مراجعه به صفحه مخصوص به خود اطلاعات جدیدی را در این سامانه بارگذاری کنند، گفت:  کاندیداها باید اطلاعات مربوط به سایت ها، وبلاگ ها، کانال ها، گروه های تلگرامی و صفحات مربوط به شبکه های اجتماعی را که به صورت رسمی متعلق به خودشان یا مورد تایید آنان است، در صفحه مربوط در سامانه بیتاک معرفی کرده تا از سوءاستفاده ها و مشکلات بعدی جلوگیری شود.
وی درباره اهداف ثبت صفحات توضیح داد:  در فضای وب برای نامزد خاصی کانال یا صفحه ای ایجاد می شود که علیه یا له آن کاندیدا تبلیغ می کند و کاندیدا به وسیله سامانه بیتاک این امکان را دارد که در همین فضای مجازی بتواند تعلق این کانال یا صفحه مربوطه را تایید یا رد کند و امکان رسیدگی به این موضوع در کم ترین زمان فراهم شود.
 بارگذاری اطلاعات 250 هزار کاندیدای شوراها
نجفی گفت: با توجه به اینکه اطلاعات حدود 250 هزار کاندیدا برای شورای شهر و روستا به تفکیک روستا و شهر در این سامانه وجود دارد، مردم می توانند با مراجعه به این سامانه، آخرین اطلاعات موجود در صفحه شخصی کاندیداها را مشاهده کنند.
وی  ضلع سوم سامانه بیتاک را منتشر کنندگان محتوا اعلام کرد و افزود: از 10 روز گذشته ثبت نام منتشرکنندگان محتوا در این سامانه آغاز شده است و منتشرکنندگان بسته های تبلیغاتی را در این سامانه به کاندیداها ارایه می کنند و آنها در صورت نیاز می توانند از این بسته های تبلیغاتی استفاده کنند.
معاون فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی ضلع چهارم این سامانه را وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور دانست و گفت: مجری و ناظر انتخابات به وسیله این سامانه می تواند نظارت لازم را در تبلیغات فضای مجازی انتخابات داشته باشد و در ضمن تمام اطلاع رسانی های رسمی ستاد انتخابات کشور به کاندیداها و انتشاردهندگان محتوا از طریق سامانه بیتاک انجام می شود.
 الزام قانونی بیتاک
نجفی درباره الزامات قانونی استفاده از سامانه بیتاک نیز گفت: دستورالعمل فعالیت های تبلیغاتی انتخابات در فضای مجازی به استناد قانون مجازات اسلامی، قانون جرایم رایانه ای و همچنین مصوبه بیست و هفتمین جلسه شورای عالی فضای مجازی در تاریخ 24 بهمن سال 94 تهیه و ابلاغ شده است و تمام کاندیداها و اعضای مرتبط با تبلیغات انتخاباتی در حوزه فضای مجازی ملزم به اجرای آن هستند.
نجفی با بیان اینکه این دستورالعمل با 16 ماده و 5 تبصره به تصویب رسید، افزود: در ماده 10 این دستورالعمل الزام استفاده از بستر یکپارچه تبلیغات انتخابات کشور «بیتاک» عنوان شده که مسوولیت این سامانه به صلاحدید ستاد انتخابات کشور به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت پست سپرده شده است.
وی  با بیان اینکه نخستین بار است که این سامانه برای انتخابات معرفی می شود و آغاز به کار می کند، گفت: با این حال تمام زیرساخت های مورد نیاز برای سامانه بیتاک آماده بود و به دلیل تاخیر در ابلاغ آیین نامه، این کار با کمی تاخیر راه اندازی شد و در حال حاضر برای نخستین بار در کشور اطلاعات تمام کاندیداهای انتخابات و صفحات شخصی آنان به صورت رسمی در سامانه بیتاک و تحت نظارت ستاد انتخابات کشور منتشر شده است.
 نظارت از طریق سامانه بیتاک
معاون فناوری اطلاعات وتجارت الکترونیکی شرکت پست درباره ضمانت اجرای این دستورالعمل نیز گفت: ستاد انتخابات کشور بر تمامی فرآیند انتخابات از آغاز تا پایان نظارت و اعمال قانون دارد و در حال حاضر با همین سامانه و سازو کارهای نظارتی دیگر خود این حوزه را پایش و نظارت می کند  و اگر تخلفی در این حوزه مشاهده شود، به آن رسیدگی می کند.
وی درباره وظیفه شرکت پست در رابطه با سامانه بیتاک توضیح داد: براساس قانون اساسنامه جدید مصوب مرداد ماه سال گذشته در مجلس، برای شرکت پست و وزارت ارتباطات تکالیفی در حوزه فعالیت در فضای مجازی در نظر گرفته شده و ورود وزارت ارتباطات و این شرکت نیز به درخواست ستاد انتخابات کشور و در راستای تکالیف قانونی خود بوده است.
نجفی گفت: شرکت پست در محتوای تولیدی هیچ دخل و تصرفی ندارد و به عنوان زیرساخت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور این بستر را فراهم کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :