آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207912
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1396 10:2
تعداد بازدید : 1265

تنها 5 شرکت از مجوز واردات رسمی آیفون استفاده کردند

از سال گذشته در پی مبارزه با قاچاق گوشی، وزارت صنعت و معدن اقدام به ارایه مجوز برای واردات رسمی آیفون کرد، با این حال همچنان شاهد وفور آیفون های قاچاق در بازار هستیم.


فناوران - سال گذشته در حالی که موضوع رجیستری گوشی های موبایل مطرح شده بود، با توجه به حجم واردات قاچاق گوشی و نبود متولی برای گوشی های آیفون، وزارت صنعت به 23 شرکت متقاضی، مجوز واردات آیفون را ارایه کرد.
از زمان ارایه مجوز به شرکت ها مدت زمان زیادی سپری شد تا شرکت ها بتوانند محموله های وارداتی خود را ثبت سفارش کنند، این زمان فرصت خوبی برای قاچاق چیان بود تا همچنان محصولات خود را به بازار عرضه کنند و از سوی دیگر همزمان با ورود آیفون، نه تنها  اقدامات ملموسی در راستای مبارزه با واردات قاچاق صورت نگرفت، بلکه اختلاف قیمت موجود میان آیفون های رسمی با آیفون های قاچاق باعث شد تا قاچاق چیان همچنان چند قدم جلوتر از نماینده های رسمی باشند. 
در همین راستا معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید: اگرچه تاکنون حدود ۲۳ شرکت برای واردات رسمی آیفون مجوز گرفته اند اما از این میان فقط پنج یا شش شرکت موفق به انجام واردات شده اند.
یدالله صادقی می گوید: درباره برخی کالاها که در مورد آنها امکان گرفتن نمایندگی از کشور مبدا وجود ندارد، به واسطه هماهنگی هایی که با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز صورت گرفته، قرار بر آن شد که برای جلوگیری از قاچاق راهکارهایی برای واردات رسمی در نظر گرفته شود. بر همین اساس به این شرکت ها مجوزهای مربوطه ارایه شد.
معاون وزیر صنعت همچنین گفت: برای این شرکت ها خدمات پس از فروش به عنوان پیش شرط در نظر گرفته و قرار بر آن شد که این خدمات ارایه شود به همین دلیل لازم بود این شرکت ها دارای شبکه خدمات پس از فروش باشند تا سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آن را بررسی و تایید کنند.
صادقی درباره گلایه هایی که از ارایه نشدن خدمات پس از فروش آیفون مطرح می شود، می گوید: اگر مصداقی برای این ادعا وجود دارد باید مطرح شود، چراکه در ابتدا پیش از گرفتن مجوز داشتن خدمات پس از فروش از الزامات این شرکت ها بوده است و سازمان حمایت در این زمینه بررسی های متعددی انجام داده است.
هم اکنون حجم واردات آیفون قاچاق در بازار بیش از گوشی های رسمی است. بسیاری این موضوع را به دلیل کم بودن حجم سرمایه ای شرکت ها می دانند که موفق به واردات کلان نشده و همچنان در بازار آیفون های قاچاق به وفور دیده می شوند. 
صادقی در این باره می گوید: ما نمی توانیم فعالان صنفی را براساس میزان سرمایه طبقه بندی کنیم برهمین اساس اگر قرار باشد بر ارایه مجوزهای ما بحث خرد و کلان بودن سرمایه شرکت ها مطرح باشد، این موضوع جای بحث دارد و بر همین اساس لازم است مقررات کشور به گونه ای طراحی شود که هر فردی با هر توان مالی امکان بهره گیری از آن را داشته باشد.
با این حال همچنان آيفون به شکل کاملا قاچاق و بدون هیچ مشکلی از مرزهای کشور وارد می شود و فروشندگان بی هیچ ترس و واهمه ای این گوشی ها را در ویترین خود قرار داده و به راحتی به فروش می رسانند. این در حالی است که سال گذشته شرکت هایی که مجوز واردات آيفون را دریافت کردند، متحمل هزینه سنگینی شدند، چراکه برخلاف قاچاقچی که گوشی را بدون مالیات و عوارض گمرکی وارد می کند، نماینده رسمی لازم است همه هزینه ها را پرداخت کند و قیمت گوشی رسمی از گوشی قاچاق به مراتب بیشتر می شود و در نهایت این خریدار است که تصمیم می گیرد گوشی را بدون گارانتی و با قیمتی ارزان تر تهیه 
کند. 
بر این اساس اگر روند نبود نظارت درست در بازار و جلوگیری از ورود کالای قاچاق صورت نگیرد، بازار نه تنها از کالای قاچاق پاک نمی شود، بلکه هر روز شاهد افزایش میزان قاچاق در کشور خواهیم بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :