آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207837
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1396 11:10
تعداد بازدید : 618

سیف در رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی:

بانک ها باید به سمت درآمدزایی از بانکداری نوین بروند

درآمدزایی بانک ها از ارایه خدمات نوین بانکی یکی از مسایل مهم در این حوزه است که هر بار به دلیلی مورد بی توجهی قرار می گیرد. بانک ها سال هاست در حال ارایه خدمات متنوع نوین بانکی هستند و در این سال ها این خدمات درآمدی برای بانک ها نداشته که هیچ، هزینه های بانکی را هم بالا برده است. یکی از راهکارهای کاهش هزینه بانک ها به اعتقاد عموم کارشناسان اقتصادی حرکت بانک ها به سمت درآمدزایی از خدمات نوین بانکی است.

فناوران - ولی الله سیف، رییس بانک مرکزی هم روز گذشته در مراسم رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی در بانک پارسیان به این موضوع پرداخت و گفت: در دنیا فروش خدمات بانکی به عنوان یک اصل پذیرفته شده؛ در حالی که در ایران ارایه خدمات بانکی در حد رایگان انجام می شود، لازم است بانک ها ضمن گسترش خدمات بانکداری الکترونیکی، به موضوع درآمدزایی از این طریق توجه کنند.
پرداخت موبایلی روشی جدید در بانکداری الکترونیکی است که در این شیوه، تلفن های همراه هوشمند از طریق رمزگذاری، جایگزین کارت های مغناطیسی فعلی می شوند. مزیت این شیوه، امنیت بالاتر حفظ اطلاعات و حساب های بانکی اشخاص و تسهیل پرداخت های مشتریان است ضمن آنکه به توسعه کسب و کارهای جدید (فین تک ها) کمک می کند. در این شیوه پرداخت، فرایند کشیده شدن کارت بانکی با نزدیک شدن تلفن یا ساعت هوشمند به پایانه فروش (POS) شبیه سازی می شود و تنها کافی است فرد ابزار هوشمند خود یا همان گوشی تلفن همراه را به پایانه فروش یا دستگاه خودپرداز نزدیک کند تا پرداخت انجام شود.
 حداقل کفایت سرمایه بانک ها؛ هشت درصد
رییس کل بانک مرکزی در این مراسم به موضوعات دیگر در نظام بانکی هم پرداخت و با اعلام اینکه میزان کفایت سرمایه مورد نظر بانک مرکزی در گام نخست هشت درصد تعیین شده است، بر اصلاح ساختار ترازنامه های بانک ها و شفافیت صورت های مالی آنها تاکید کرد و گفت:  لازم است بانک ها در این زمینه خود را با معیارهای بین المللی هماهنگ کنند. بانک مرکزی در مرحله نخست، میزان کفایت سرمایه را 8 درصد تعیین کرده است. بی توجهی به این موضوع باعث افزایش ریسک در فعالیت بانک ها می شود و در نتیجه بانک های بزرگ بین المللی برای همکاری و تعامل با بانک های ایرانی رغبتی نخواهند داشت. 
 فاصله بانک ها، مانع استفاده از ظرفیت برجام
رییس کل بانک مرکزی با بیان هدف برجام در رفع تمام تحریم های هسته ای گفت: برجام توانست به هدف اصلی پیش بینی شده در رفع کامل تحریم های هسته ای دست یابد؛ اما متاسفانه نظام بانکی به دلیل اجرا نشدن برخی استانداردهای بین المللی نتوانسته است از تمام ظرفیت ایجاد شده در پسابرجام بهره ببرد. بانک ها باید با اجرای استانداردهای بین المللی، شفافیت در صورت های مالی و دستور العمل های مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، زمینه گسترش روابط کارگزاری را بیش از پیش فراهم آورند.
وی در خصوص تقویت بعد نظارتی مقام ناظر بانک ها و موسسات اعتباری با تدوین نظام نوین نظارتی گفت: در این نظام نوین، رتبه بندی و ریسک های محتمل هر یک از بانک ها تعیین خواهد شد و باید بانک ها در این مسیر همکاری های لازم را با بانک مرکزی داشته باشند.
رییس شورای پول و اعتبار با برشمردن محدودیت های نظام بانکی گفت: شبکه بانکی باید به موضوعاتی همچون «عدم تعادل درآمد - هزینه»، «عدم تعادل دارایی - بدهی»، «اجرای استانداردهای مالی بانکی بین المللی» و «تبیین و عملیاتی کردن اقدامات در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم» توجه ویژه و خاصی داشته باشد، زیرا روابط کارگزاری با بانک های بزرگ بین المللی با رفع این قبیل محدودیت ها و اجرای استانداردها گسترش خواهد یافت.
سیف درخصوص معضل رقابت ناسالم برخی بانک ها و تبعات منفی آن برای اقتصاد کشور گفت: نظام بانکی باید از رقابت ناسالم خودداری کنند و به مصوبات شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی مقید و پایبند باشند و در این زمینه نیز بانک مرکزی با تمام توان برای سالم سازی رقابت بانک ها تلاش خواهد کرد.
وی درباره عدم تعادل «درآمد – هزینه » و «دارایی – بدهی » در بانک ها و اقدامات انجام شده خاطرنشان کرد: اگرچه وضعیت نظام بانکی در این زمینه نسبت به گذشته بهتر شده است؛ لیکن تا وضعیت ایده آل فاصله وجود دارد و بانک ها باید برای ایجاد تعادل در موضوعات «درآمد- هزینه» و «دارایی – بدهی » تمام تلاش خود را به کار گیرند.
رییس کل بانک مرکزی به موضوع «مطالبات معوق و دارایی های منجمد نظام بانکی» پرداخت و گفت: دارایی منجمد بانک ها در سه بخش «مطالبات معوق»، «طلب از دولت» و «دارایی های غیرمالی» جای گرفته است ضمن آنکه حجم مطالبات معوق و دارایی های منجمد در نظام بانکی بالاست. سیف با بیان اینکه بانک ها باید با تدبیر، اقدام های لازم را برای وصول مطالبات با رویکرد اصلاح ساختاری عملی کنند، ادامه داد: نقد کردن دارایی های غیرمالی و به گردش درآوردن این دارایی ها نکته مهمی است که باید مدنظر نظام بانکی قرار گیرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :