آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207834
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1396 10:59
تعداد بازدید : 575

از موانع وارداتی و کاهش تقاضا تا زیرفروشی و رشد قاچاق

مشکلات بازار کامپیوتر یکی دو تا نیست

اگر چه بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری در ماه های اخیر بی رونق است و به نظر می رسد که این موضوع تنها مشکل فعالان این صنف است، اما کسبه بازار با مشکلات دیگری نیز مواجه هستند.

مریم عسگری
افزایش هزینه های جاری و در مقابل کاهش درآمد، افزایش سه برابری هزینه های مالیاتی به نقل از رییس اتحادیه فناوران رایانه، رشد هزینه های واردات کالا، زیرفروشی گروهی از کسبه بازار و ورود کالاهای قاچاق به بازار از موضوعاتی است که فعالان بازار کامپیوتر و دیجیتال را گله مند کرده است.
به گفته اصلانی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر، در ماه های گذشته افزایش هزینه های جاری و جانبی موجب شده است که دخل و خرج مان با هم نخواند و دچار مشکل شویم. به گفته وی، متاسفانه ارگان های مربوطه هم تا کنون در این رابطه اقدام موثری انجام نداده اند و نتیجه این اتفاق خروج سرمایه و کسبه از بازار کامپیوتر شده است.
این فعال بازار افزود: علاوه بر این مشکلات برخی از کسبه که به فکر تغییر شغل هستند، کالاها را با قیمت پایین به فروش می رسانند و این موضوع موجب چنددستگی قیمت و به هم خوردن تعادل قیمت در بازار شده است. اما اتحادیه و سازمان های دیگر تنها روی بحث گارانتی و مواردی نظیر به عضویت درآوردن فعالان بازار در اتحادیه و موارد دیگر تمرکز دارد. این درحالی است که رییس اتحادیه فناوران رایانه اعلام کرده است برای رفع مشکلات مالیاتی و دارایی کسبه بارها و بارها جلساتی با سازمان های مربوطه برگزار کرده و نتیجه به زودی اعلام می شود.درباره مشکلاتی نظیر افزایش هزینه های ترخیص کالا نیز کارشناسان می گویند: دولت باید در این زمینه اعمال نظر کند و تا زمانی که دولت تصمیم های تعرفه ای جدید را اعلام و نرخ دلار آزاد به ثبات نرسد، وضعیت بازار تغییری نمی کند. به گفته آنها با وجود این مشکلات خروج کسبه از بازار امری طبیعی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :