آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207832
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1396 10:59
تعداد بازدید : 641

رییس کل گمرک ایران:

پلمب الکترونیکی کالا در گمرکات به زودی عملیاتی می شود

رییس کل گمرک ایران با بیان برنامه ریزی برای ایجاد پنجره های مشترک گمرکی با برخی کشورها و عملیاتی شدن آن با روسیه، آذربایجان و کره جنوبی گفت: پلمب هوشمند کالا در گمرکات به زودی عملیاتی می شود.

فناوران - مسعود کرباسیان گفت: طبق زمان بندی برنامه اقتصاد مقاومتی، گمرک الکترونیکی و پنجره واحد کسب و کار باید عملیاتی شود ولی به نظر می رسد در این زمینه ها اقدامات دیگری لازم است.
وی اظهار کرد: در داخل کشور ساماندهی امور گمرکی تا حدودی انجام شده و ما باید در بخش خارجی نیز اقداماتی داشته باشیم. به بیان دیگر در داخل کشور سیستم کاغذی از پروسه گمرکی حذف شده و مردم با شرایط بهتری می توانند امور گمرکی خود را انجام دهند.
کرباسیان با بیان اینکه در سال جاری باید به سمت ایجاد پنجره های مشترک با کشورهای دیگر حرکت کنیم، افزود: یعنی باید اسناد گمرکی الکترونیکی کشورهای دیگر را دریافت کنیم و آن مدارک بتواند ملاک عمل ما در داخل قرار بگیرد و در سیستم‎ها وارد شود.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه در این زمینه توافقاتی با روسیه داشتیم، افزود: همچنین توافقاتی نیز با کشور آذربایجان و کره جنوبی داشتیم. آنها به ما می گویند کالا به سمت ایران حرکت کرده و گواهی مبدا آن صادر شده و شرکت حمل آن نیز مشخص است و ما دیگر نمی توانیم بگوییم واردکننده دیگری آن کالا را به ما بدهد.
وی اضافه کرد: بنابراین ما باید به سمت ایجاد پنجره های مشترک گمرکی با کشورهای دیگر حرکت کنیم. در این زمینه اولویت ما همکاری مشترک گمرکی با کشورهای همسایه است و بعد از آن به سمت کشورهای دوردست حرکت خواهیم
 کرد.
به گفته کرباسیان، این اقدامات می تواند به تسهیل صدور گواهی مبدا و مشخص شدن ارزش و کیفیت کالای وارداتی منجر شود ضمن اینکه مشابه این اقدام در کار ترانزیت در حال انجام است و رویه ای هم درباره حمل و نقل بین المللی مستقر در اروپا انجام دادیم به نحوی که کالا قبل از ورود به کشور اعلام و اسناد آن ارسال می شود.
رییس کل گمرک ادامه داد: همچنین برنامه ریزی هایی در سال جاری انجام شده که بر اساس آن پلمب به صورت هوشمند عملیاتی می‎شود و یک کد روی کالا قرار می گیرد که مشخصات آن و مسیر را در خود ذخیره می کند که به صورت هوشمند قابل بررسی است؛ بنابراین می توان اطلاعات عبور کالا از بخش های مختلف کشور و رسیدن به مقصد آن را رصد کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :