آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207824
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1396 10:37
تعداد بازدید : 1464

معاون مرکز رسانه‌های دیجیتال:

مدیران 8200 کانال تلگرامی احراز هویت شدند

معاون مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد با بیان اینکه تاکنون 8200 کانال تلگرامی در این مرکز ثبت شده، گفت: به این کانال ها پویشگر فارسی ارایه می شود ضمن اینکه آنها باید به ضوابط 16 گانه متعهد باشند.

فارس - اکبر شیرکوند درباره آخرین وضعیت ثبت کانال های تلگرامی در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: براساس آخرین اطلاعات تاکنون 8200 کانال تلگرامی در این مرکز ثبت شده است.
به گفته وی همچنین تاکنون هزار صفحه اینستاگرامی نیز در سامانه این مرکز ثبت شده است.
 تبلیغات انتخاباتی فقط در مجوزدارها
شیرکوند با بیان اینکه کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی که در سامانه مرکز رسانه ای وزارت ارشاد ثبت نشده اند، به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند گفت: طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی دستگاه های مرتبط می توانند اقدامات قانونی را علیه کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی که مجوز قانونی ندارند، انجام دهند.
وی گفت: کانال های تلگرامی که در سامانه این مرکز ثبت شده اند اجازه فعالیت های تبلیغاتی را دارند و نیازی به دریافت مجوز کانون های تبلیغاتی ندارند.
معاون مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد گفت: براساس مصاحبه دبیر شورای عالی فضای مجازی، کلیه کاندیداها باید در کانال ها و صفحات قانونی تبلیغات کنند و خارج از این ضوابط اجازه فعالیت ندارند.
  تسهیلات تشویقی برای کانال های قانونی
وی درباره ارایه تسهیلات تشویقی به کانال های تلگرامی مجوزدار گفت: ارایه پویشگر فارسی به این کانال ها در دستور کار مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد است که بر همین اساس افراد می توانند مطالب مدنظر خود را براساس این پویشگر فارسی در کانال ها جست وجو کنند.
شیرکوند گفت: هم اکنون طراحی پویشگر فارسی در مرحله پایانی خود قرار دارد.وی افزود: با طرح رتبه بندی کانال های تلگرامی مخاطبان می توانند کانال های برتر را شناسایی کنند.
 اجرای طرح «سما» برای رصد محتوای دیجیتال
معاون مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد گفت: تلاش می کنیم محیط و محدوده ای را برای خانواده ها تعریف کنیم تا آنها بتوانند براساس طرح «سما» (سالم، مفید و امن) اعضای خانواده منعی برای حضور در این کانال ها نداشته باشند.
وی گفت: کلیه کانال های تلگرامی باید براساس ضوابط 16 گانه طرح «سما» آن را پذیرفته و مقید به این قوانین باشند تا بتوانند در طرح رتبه بندی شرکت کنند؛ ضمن اینکه ماندگاری کانال ها در طرح «سما» هم بسیار بااهمیت است؛ چرا که در صورت مشاهده هرگونه تخلف براساس پروژه فرهنگیار و تخطی آنها از ضوابط 16گانه، نشان «شامد» (شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال) از آنها گرفته شده و قطعا از آن محیط اخراج خواهند شد.
شیرکوند افزود: این کار به این دلیل صورت می گیرد که خانواده ها بتوانند با خیال آسوده و مطمئن از سلامت محتوای این کانال ها بتوانند استفاده کنند.
معاون مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد افزود: برای اینکه از محتوای کانال های مجوزدار مطمئن شویم، از تیم های مختلفی نظیر تعدادی معلم از وزارت آموزش و پرورش، مرکز پاسخگویی دفتر تبلیغات اسلامی، سازمان بسیج مستضعفین و ستاد کل نیروهای مسلح جهت مشارکت در طرح «فرهنگ یار» استفاده کرده و آنها تخلفات را به ما گزارش می دهند و از این طریق فضا و محتوای کانال ها پالایش خواهد شد.وی درباره طرح «الکسا» ایرانی نیز توضیح داد: براساس این طرح می کوشیم خبرگزاری ها، سایت ها و کانال ها رتبه بندی شوند و در نظر داریم تا در جشنواره های مختلف فقط آثاری را از خبرگزاری ها، سایت ها، کانال ها و صفحات داوری کنیم که ثبت قانونی «شامد» را داشته باشند.
شیرکوند درباره شایعه فیلتر شدن تلگرام گفت: چنین موضوعی صحت ندارد اما مسوولان به دنبال آن هستند که ضمن تقویت شبکه های اجتماعی بومی مساعدت های لازم مالی نظیر اعطای وام و بستر سازی لازم افزایش خدمات و پنهانی باند آنها ارایه شود.
وی گفت: هر شبکه ای که بتواند ضوابط کشور را رعایت کند، مشکلی برای کارهایش نخواهد داشت؛ اما در مجموع ما به دنبال مجاب کردن برخی شبکه های اجتماعی برای فعالیت براساس ضوابط مدنظر جمهوری اسلامی ایران هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :