آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207730
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1396 0:39
تعداد بازدید : 1224

خدمات به دانشجویان یکپارچه و الکترونیکی شد

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات با بیان رونمایی از سامانه جامع دانشجویان (ساجد)، یکی از اهداف راه اندازی این سامانه را ایجاد یک نظام یکپارچه در مقابل سیستم های جزیره ای اعلام کرد.


وزارت ارتباطات - رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات با بیان راه اندازی یکی از مهم ترین سامانه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحت عنوان سامانه ساجد (سامانه جامع امور دانشجویان) گفت: این سامانه که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون وزرات وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان امور دانشجویان رونمایی شد، با هدف ایجاد یک نظام یکپارچه در مقابل سیستم های جزیره ای ایجاد شده است. وی شفاف سازی و استناد پذیری و جلوگیری از جعل استعلامات را دیگر اهداف راه اندازی این سامانه عنوان کرد و افزود: با کاهش مراجعان حضوری و افزایش سرعت انجام کارها، امکان استعلام مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان و همچنین استعلام مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور در تعامل با وزارت امور خارجه فراهم می شود.
باقری اصل یکی دیگر از سرویس های ارایه شده توسط این سامانه را امکان استعلام دانشجویی داخل و خارج و صدور گواهی دانشجویان بیان کرد و گفت: ایجاد پایگاه دانشجویان کشور و خدمت الکترونیکی لغو تعهد رایگان،  از دیگر امکانات ایجاد شده توسط سامانه ساجد است.
وی ادامه داد: پس از راه اندازی و رونمایی این سامانه مقرر شد ارتباط این سامانه با مرکز ملی تبادل اطلاعات برقرار شده و ضمن اخذ استعلامات هویتی و نظام وظیفه و از طریق شبکه علمی کشور شبکه ارتباطی دانشگاه ها با این سامانه فراهم شود. 
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات در پایان این گفت وگو افزود: پیگیری توسعه و استقرار هر چه سریع تر سامانه جهت پوشش تمام خدمات به همه  نظام های آموزشی کشور با کمک سازمان فناوری اطلاعات انجام می شود.
براساس این گزارش سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) در راستای عمل به تکالیف قانونی بندهای ۱و۲بند ج ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه، ماده ۴و۶ آیین نامه توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی مصوب شورای عالی اداری در مورخ ۱۰ اسفند ۹۳ و ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی مصوب شورای عالی فناوری اطلاعات در مورخ ۲۰ اسفند ۹۲ تعریف و اجرا شده است. در فازهای ۳ و ۴ این سامانه، سرویس هایی مرتبط با امور دانشجویان داخل (انتقالی و مهمانی دانشجویان داخل، تایید مدارک دانشجویان داخل، انتقال دانشجویان خارج به داخل)، امور دانشجویان غیر ایرانی (پذیرش دانشجویان غیر ایرانی به صورت بورسیه، پذیرش دانشجویان غیر ایرانی به صورت غیر بورسیه، شورای منتخب بررسی موارد خاص دانشجویان غیرایرانی)، امور دانشجویان شاهد و ایثارگر (انتقالی و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر) و همچنین امور بورس و اعزام به خارج (اخذ هزینه کنفرانس، بورس داخل، بورس مربیان، امور تعهدی بورس) به بهره برداری رسید. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :