آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207729
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1396 0:34
تعداد بازدید : 494

چالش کهنه اشتباه

علی شمیرانی- افرادی که سابقه بالایی در عرصه ارتباطات داشته و در طول سال های کار خود هم در جایگاه روابط عمومی و هم در جایگاه روزنامه نگار فعالیت کرده اند، به خوبی درد هر دو طرف فعال در این عرصه را می دانند و درک می کنند.

یکی از ماموریت های روابط عمومی در عین تامین منافع سازمانی، بسترسازی و تسهیل دسترسی روزنامه نگاران به مسوولان و کمک به جلوگیری از انباشت پرسش ها و ابهامات است. 
روزنامه نگار نیز حسب شغل و ماموریت محوله از سوی رسانه اش همواره به دنبال یافتن پاسخ پرسش های خود است. اما با وجود گذشت سال ها از نهادینه شدن شغل و حرفه ای به نام روابط عمومی و روزنامه نگاری در ایران، همچنان شاهد بروز تنش هایی هستیم که نه تنها غیرضروری است بلکه زیان بار نیز هست.
حوزه ICT نیز از این قاعده مستثنا نیست و کم نیستند مدیرانی که اگرچه مسوولیت مهم روابط عمومی را به دوش می کشند، اما سابقه تحصیلی و حرفه ای مرتبط ندارند و یا وظایف توامانی دارند که هرازگاهی موجب بروز تنش های غیرضرور می شود. البته ریشه این مشکل را باید در جای دیگر جست و به هر حال مدیران روابط عمومی از سوی عالی ترین مقام هر دستگاه منصوب می شود و لذا هرگونه توفیق یا کاستی به پای ایشان نیز نوشته می شود. 
اما بد نیست حال که کشور در فضای انتخاباتی است، بدبینانه ترین فرض را در نظر بگیریم که برخی خبرنگاران به واسطه وابستگی های سیاسی، قصد طرح پرسش هایی جهت دار دارند. اتفاقا اینجاست که هنر و توانمندی روابط عمومی ها بیش از پیش نمایان می شود. در چنین وضعی آیا راه کار مدیریت یک سازمان و نهاد ، حذف و سانسور نمایندگان رسانه ها است؟ آیا راه حل در دسترس قرار ندادن مدیران دستگاه ها است؟ آیا راه حل ممنوع المصاحبه کردن مدیران دستگاه ها تا اطلاع ثانوی است؟
پاسخ قطعا منفی است. واقعیت آن است که آثار کار ضعیف مدیران روابط عمومی، که عمدتا از چشم مدیران اصلی و ارشد یک نهاد پنهان نگاه داشته می شود، گاه شاید تا سال ها به روابط یک نهاد و رسانه ها آسیب وارد کند.
حال آنکه مدیران روابط عمومی با تجربه و توانمند از سال ها قبل و با دوراندیشی، آمادگی سازمان و مدیران را برای تمام ایام و اوقات سال حفظ می کنند و با ایجاد رابطه دوستانه و در عین حال حرفه ای، مانع انباشت مسایل و حواشی اطراف نهادهایی که در آن مسوولیت دارند، می شوند. پر واضح است که راه کار گریز از پاسخ، سانسور و حذف نمایندگان رسانه ها نه تنها در کوتاه مدت جوابگو نیست بلکه در بلند مدت به واسطه تغییر جایگاه خبرنگاران در رسانه های مختلف می تواند زمینه ساز مشکلات بزرگتر شود.
مخلص کلام اینکه "چالش کهنه اشتباه" رودررویی روابط عمومی ها و روزنامه نگاران، یک فهم اشتباه هست و تمام گره ها با دست به راحتی باز می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :