آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207722
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1396 0:20
تعداد بازدید : 828

اگر ریگان تلگرام داشت

وحید حجه فروش- تلاش نافرجام مک فارلین برای آزادی گروگان های امریکایی و برقراری ارتباط مخفیانه با سیاستمداران ایران به رسوایی ایران گیت انجامید؛ زیان بارترین رخداد در تاریخ هشت ساله ریاست جمهوری رونالد ریگان. جلسات دادرسی کنگره، تحقیقات و پوشش گسترده رسانه ها و فشار افکار عمومی، ایران گیت را به یک جنگ اطلاعاتی تمام عیار تبدیل کرد و حافظه های پاک شده، اسناد پاره پاره، دروغ ها، اسرار و نشت های اطلاعات برای استفاده و سواستفاده در تاکتیک های اطلاعاتی، به جهانیان طلیعه عصری را نشان داد که در آن داده ها، اطلاعات و دانش، بیش از هر زمان دیگری در تاریخ، سیاسی می شوند.

@hajjehforoosh
برقراری توازن میان کنترل محض و آزادی کامل اطلاعات، در کنار حفظ و شتاب دادن به روند توسعه و افزایش تولید و ثروت ملی و به تبع آن، ارتقای جایگاه خود در جهان، نه تنها برای کشورهای علاقه مند به ورود به دنیای نوین، که برای کشورهای پیشگام نیز چالشی جانکاه است. درک تمایل حکومت ها به کنترل تولید و گردش اطلاعات دشوار نیست؛ اولویت نخست هر دولت، ماندن در مسند قدرت و یکی از مهم ترین ابزارهای آن، مدیریت افکار افراد صاحب نفوذ، سازمان های تاثیرگذار و آرای مردم است. تحول بنیادین نظام تولید ثروت در جهان و انتقال از اقتصاد دودکشی به اقتصاد دانایی، نیاز به دسترسی آزادانه و مداوم به اطلاعات و مهم تر از آن، به گردش درآوردن و ایجاد جریان پیوسته و تقویت شونده ی اطلاعاتی را به شدت بالا برده است. هرگونه انحصار یا محدودیتی که به شکل غیرارگانیک اعمال شود، منافعی کوتاه مدت را در اختیار گروهی از اندک سالاران قرار می دهد و کل مردم و حکومت را از بهره های پایدار و بلندمدت محروم می کند.
کلید حل این پارادوکس، یافتن نقطه ای ست میان همه و هیچ، که در آن نه خطری کشور و حاکمیت را تهدید کند، نه اقتصاد و تولید دانایی محور بر اثر شدت محدودیت های ارتباطی دچار خفه گی شود. با افزایش سرسام آور ارتباطات، تنوع محتوا و کانال های ارسال و دریافت اطلاعات، مشخص کردن یک مرز و معیار دقیق عملاً غیرممکن است. به دستگیری عیدانه ی جمعه از فعالان شبکه اجتماعی (واژه ای که مجریان معذور صدا و سیمای ملی مجبورند با استهزایی تلخ هنگام معرفی کانال تلگرامی برنامه شان استفاده کنند) به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و پس از آن، روند مصاحبه ها و بیانیه های مقام های ارشد قضایی، امنیتی و اطلاعاتی کشور که حاوی پیام های پیدا و پنهان بسیار است توجه کنید: فارغ از جهت گیری های سیاسی، اکنون تمام ارکان کشور به این باور رسیده اند که استقبال و استفاده مردم از ابزارهای پیام رسان مانند تلگرام و شبکه های اجتماعی مانند توییتر به حدی گسترده شده است که حتی بیم آن می رود برخی افرادِ دارای کانال ها و حساب های کاربری  پرمخاطب بتوانند از این طریق علیه امنیت کشور اقدام کنند. هنوز مشخص نیست دقیقاً چه محتوا یا مطلبی باعث این دستگیری ها شده و البته در جایی که به اعتقاد سخنگوی قوه قضاییه، شخص وزیر اطلاعات هم صلاحیت اظهار نظر ندارد، ما نیز قطعاً حرفی برای گفتن نخواهیم داشت، هرچند خودِ عبارت “اقدام علیه امنیت ملی” و فراز قانونی مرتبط به آن هم، استعدادی استثنایی در ضد و نقیض تفسیر و مصادره به مطلوب شدن دارد. از طرفی عمق شکاف میان بلندپایه ترین تصمیم گیران کشور را می توان در روایت حسین نجات از گفت وگوی اش با حسن روحانی کشف کرد. جانشین سازمان امنیت سپاه با تاکید بر لزوم فیلتر کردن امکان تماس صوتی تلگرام می گوید با فعال بودن این سرویس دیگر امکان کنترل هیچ چیز وجود ندارد و رییس جمهور در پاسخ، تلگرام را مظهر تمدن نوین می داند و از مخالفت آن نهاد امنیتی با ورود هرگونه تکنولوژی غربی به کشور انتقاد می کند. تماس صوتی تلگرام فیلتر و خاطره ی به خاطره پیوستن سرویس پیام کوتاه (SMS) در رقابت با نسل پیام رسان های مبتنی بر اینترنت در ذهن مان زنده می شود؛ فرآیند ناگزیری که هزینه ی آشکارش را مشترکان اپراتورها باید پرداخت کنند و هزینه های پنهانش را کل جامعه.
اگر از برخی نشت های عمدی اطلاعات که در اثر رقابت جناح های صاحب و طالب قدرت اتفاق می افتد و غالباً در آن ها نه سوژه و نه نشت دهنده، که منتشرکننده ای که در اکثر مواقع هم آلت دست واقع شده است متهم و محکوم می شود صرف نظر کنیم و به دنبال چند صباحی حکومت کردن بر خیل نادانان هم نباشیم، با کمی اعتماد به مردم، شفاف سازی مواضع، پایش پیوسته و آزمایش های غیرمخرب، می توان به توازنی معقول و مورد پذیرش تمام ذی نفعان دست یافت. کنترل بیش از اندازه، همان قدر خطرناک است که کنترل کمتر از حد. حکومتی که سعی کند مردم، ارتباطات و اقتصادش را بیش از حد کنترل کند، در نهایت خودِ نظمی را که در صدد ایجاد کردن اش است، از بین خواهد برد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :