آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207719
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1396 0:14
تعداد بازدید : 961

اروپا برای مبارزه با رقابت ناعادلانه شرکت های فناوری قانون وضع می کند

در دنیای کسب وکار فناوری امروز، تاکنون قوانینی برای مبارزه با رقابت های ناعادلانه بین شرکت های مختلف فناوری وضع شده است. اتحادیه اروپا نیز از این قاعده مستثنی نیست و در گذشته کمیسیون اروپا متعهد شده است تا از رقابت برابر بازار و احترام به کیفیت در شرکت های فناوری اطمینان حاصل کند. حال این بدنه اجرایی اروپا در حال توسعه طرح جدیدی برای ایجاد محیط بهتر برای رقابت عادلانه در میان این شرکت ها است.


رویترز- کمیسیون اروپا اواخر هفته گذشته در یک بررسی میان مدت از استراتژی های دیجیتال خود اعلام کرد که در حال تدوین یک قانون جدید است. هدف از این قانون این است با تمامی بندهای غیرمنصفانه قراردادی مبارزه شود و شیوه های تجاری موجود در روابط بین پلات فرم های بزرگ فناوری و شرکت هایی که از آنها استفاده می کنند کاملا عادلانه باشد.
اروپا از این جهت برای وضع قانون جدید دست به کار شده که تاکنون شکایاتی از برخی شرکت های اروپایی مثل اسپاتیفای، راکت اینترنت و دیزر (Deezer) به اتحادیه اروپا گزارش شده است. بر اساس آنچه در شکایات این شرکت ها مطرح شده است، پلات فرم های آنلاین غول های فناوری آمریکا مثل گوگل، اپل و فیس بوک به صورت عمدی با اولویت ترویج محصولات و خدمات خود و یا شرایط ناعادلانه و تحمیلی در قرارداد در حال گسترش هستند. به همین جهت اکنون اتحادیه اروپا قصد دارد قوانینی وضع کند تا در این حوزه دستورالعمل های شفاف تری تعریف شوند و مشخص شود کسب وکار منصفانه دقیقا به چه معناست.
مورد دیگری که کمیسیون اروپا به آن توجه داشته، مخالفت شفافانه با صحبت های توهین آمیز در فضای مجازی و به خصوص شبکه های اجتماعی است. قرار است در این خصوص هم قوانینی وضع شود تا با محتوای غیرقانونی مبارزه شود و هر وب سایتی این محتوا را منتشر کند، با مخالفت قانونی مواجه شود.
گفتنی است که حدود شش ماه پیش، اتحادیه اروپا شرکت های فناوری بزرگ آمریکا را تهدید کرد که برای مقابله با سواستفاده از اینترنت در جهت نفرت پراکنی و تهدیدات تروریستی جدی تر عمل کنند.
این کمیسیون شرکت هایی مانند فیس بوک، توییتر، مایکروسافت، یوتیوب و گوگل را خطاب قرار داد و به آنها هشدار داد اگر برای حل این مشکل همکاری نکنند از طریق قوانین موجود آنها را مجبور به همکاری خواهد کرد. تعدادی از شرکت های فناوری آمریکا با حذف مطالب نفرت پراکن و حامی تهدیدات تروریستی موافقت کرده اند و ابزار خود بدین منظور را ارتقا داده اند. اما کمیسیون اروپایی معتقد است اقدامات انجام گرفته در این زمینه کافی نیست.
کمیسیون مذکور از اینکه اینترنت به ابزاری برای تسریع عضوگیری گروه های تروریستی مبدل شود بسیار نگران است و این نگرانی با توجه به حملات تروریستی مکرر در فرانسه و بلژیک افزایش یافته است.
در بخشی از بیانیه مطبوعاتی کمیسیون اروپایی در این زمینه آمده است: اقدامات قانونی باید به کمک فعالیت های انجام شده شرکت ها بیایند تا تضمین شود که نفرت پراکنی آنلاین توسط سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی متوقف می شود. این سایت ها و شبکه ها باید از مسوولیت جمعی در این زمینه برخوردار باشند.
سرعت مطلوب در این زمینه از نظر اتحادیه اروپایی 24 ساعت است و این در حالی است که تنها در 40 درصد از موارد با چنین سرعتی با نفرت پراکنی برخورد شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :