آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207716
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1396 0:7
تعداد بازدید : 549

فروش بی‌واسطه کامپیوترهای AIO ایرانی دردسرساز شد

بازار سنتی محروم از خریدهای دولتی و خصوصی عمده

در هفته ای که گذشت، نرخ دلار آزاد بین رقم های 3 هزار و 650 تا 3 هزار و 770 تومان و نرخ درهم بین رقم های یک هزار و 25 تا یک هزار و 40 تومان در نوسان بود.

این اتفاق در شرایطی که بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری با رکود مواجه است، به رشد نسبی قیمت ها در بازار منجر شد. به طوری که بررسی های بازاری از رشد 5 درصدی قیمت ها در هفته گذشته در بازار کالاهای کامپیوتری خبر دادند.
البته این رشد قیمت در بازار کالاهای گران قیمت محسوس تر بود. کالاهایی نظیر نوت بوک، کامپیوترهای چندمنظوره، کنسول های بازی و به صورت کلی هر کالایی که قیمتی بیش از یک میلیون تومان دارد.
در این میان بازار برخی از کالاها با کاهش بیشتری از نظر تقاضا در بازار مواجه است. نمونه اش کامپیوترهای چندمنظوره به ویژه نمونه هایی با قیمت بالاتر از یک میلیون تومان است.
به گفته فعالان بازار، با وجودی که در سال های قبل تبلیغات زیادی برای این نوع از کامپیوترها شده است، اما این نوع از کامپیوتر شانس زیادی در بازار کامپیوتر نداشته و تنها برخی از مدل ها نظیر آی مک و نمونه های گران قیمت از برندهای ویندوزی از سوی تعداد معدودی از خریداران مورد استقبال قرار می گیرند. به گفته آنها، از آنجا که این کالاها نیز در رده محصولات گران قیمت قرار دارند، تقاضا برای آنها کم است و بیشتر به صورت سفارشی وارد بازار می شوند.
محزون، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: تا پیش از این خریداران کامپیوترهای آلین وان را چند دسته تشکیل می دادند. دسته نخست گیمرهای حرفه ای بودند که سراغ نمونه های حرفه ای می رفتند، دسته دوم کاربران نیمه حرفه ای بودند که سراغ نمونه های میان قیمت می رفتند و درنهایت نمونه های ارزان قیمت از سوی فروشگاه داران و مشاغلی از این دست مورد استقبال قرار می گرفت؛ اما حالا وضعیت تغییر کرده است و این کالا مخاطبان بسیار محدودی دارد. اما کارشناسان می گویند: در شرایط فعلی مخاطبان کامپیوترهای چندمنظوره را ادارات و سازمان های دولتی تشکیل می دهند که بیشتر این کالاها به صورت مستقیم و بدون واسطه از شرکت های سازنده و عرضه کننده خریداری می شود و به این ترتیب فروشندگان بازاز سودی از این معامله نمی برند.
به گفته کارشناسان، الزام شرکت های دولتی و نیمه دولتی به استفاده از کالا و تجهیزات ایرانی موجب شده است حتی فروشگاه ها نیز سراغ نمونه های ایرانی بروند و درنتیجه رستوران ها، کافی شاپ ها، سینماها و حتی آرایشگاه ها بسراغ نمونه های ایرانی از کامپیوترهای آلین وان رفته و از قضا این کالا را نه از بازار؛ بلکه از شرکت اصلی خریداری می کنند. به گفته کارشناسان این موضوع موجب شده است بازار کامپیوتر آسیب ببیند و رکود حاکم بر بازار طولانی شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :