آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207686
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1396 11:28
تعداد بازدید : 1154

استفاده از کارت سوخت قانون شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که سال گذشته رای به حذف کارت سوخت داده بودند، با تجدید نظر در موضع شان، روز گذشته استفاده از کارت سوخت در جایگاه های عرضه بنزین و گازوییل را الزامی کردند.

فناوران- نمایندگان مجلس استفاده از کارت هوشمند سوخت در جایگاه های عرضه بنزین و گازوییل را با تصویب کلیات و جزییات طرح اصلاح ماده ۱ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت الزامی کردند.
نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح دیروز (چهارشنبه) با اصلاح ماده ۱ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب کردند عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوییل در بخش حمل و نقل با استفاده از کارت هوشمند سوخت» جایگزین عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوییل در بخش های حمل و نقل، صنعت و کشاورزی با اولویت کارت هوشمند سوخت» می شود.
براساس تبصره الحاق شده به این ماده دولت مجاز است به منظور ترغیب مصرف کننده به استفاده از کارت هوشمند سوخت مختص هر خودرو از سیاست های انگیزشی در چارچوب قوانین و مقررات استفاده کنند.
این طرح با ۱۲۱ رای موافق، ۵۲ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.
موافقان طرح مدیریت مصرف سوخت معتقد بودند حفظ کارت سوخت به جلوگیری از قاچاق بنزین کمک می کند. براساس نظر موافقان مصرف بنزین در سال 95 بیش از 5 درصد رشد داشته و هنوز هم خطر تحریم واردات بنزین از کشور کم نشده است بنابراین باید برای جلوگیری از این مشکلات کارت سوخت برقرار بماند. قیمت بنزین در کشورهای همسایه شرقی کشور به میزان دو تا چهار برابر قیمت بنزین در داخل است بنابراین حذف کارت سوخت و عدم سهمیه بندی آن به قاچاق این محصول مهم کمک کرده در حالی که در طی 8 سال گذشته با مدیریت بنزین حدود 100 میلیارد دلار سود شامل اقتصاد کشور شده است. در مقابل مخالفان معتقد بودند فعالسازی کارت های سوخت نه تنها به نسبت هزینه ها و محدودیت های ایجاد شده فایده ای ندارد که موجب اتلاف وقت مردم خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :