آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207671
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1396 10:52
تعداد بازدید : 2610

با قدردانی از استادان پیش کسوت و مراسم ویژه بزرگداشت محمدتقی روحانی رانکوهی

دانشکده کامپیوتر شهید بهشتی چهلمین سالگرد تاسیس اش را جشن گرفت

جشن چهلمین سالگرد تاسیس دانشکده کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی تهران با حضور رییس سازمان فناوری اطلاعات و استادان و دانشجویان گذشته و کنونی این دانشکده، روز دوشنبه گذشته در سالن همایش های این دانشگاه برگزار شد.


فناوران- در این مراسم، دکتر مهرنوش شمس فرد، رییس دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی با بیان تاریخچه ای از فعالیت 40 ساله این دانشکده به عنوان قدیمی ترین دانشکده علوم کامپیوتر ایران، با بیان اینکه هم اکنون 900 دانشجو و 25 عضو هیات علمی در دانشکده مشغول به تحصیل و تدریس هستند، گفت: 18 دانشجوی خارجی نیز در دانشکده درس می خوانند و در حال رایزنی و برنامه ریزی برای تاسیس رشته های مشترک با دانشگاه های خارجی هستیم.
وی همچنین ارتباط موثر با صنعت را از جمله نیازهای امروز دانشگاه ها برشمرد و برنامه های و نیازمندی های دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر در این زمینه را اعلام کرد.


 
به گفته شمس فرد، راه اندازی رشته زبانشناسی رایانشی و گرایش شبکه و امنیت رشته فناوری اطلاعات را از طرح های عمده در دست اقدام این دانشکده برشمرد.
در ادامه این مراسم، نصرالله جهانگرد، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران که خود دانش آموخته دانشکده کامپیوتر شهید بهشتی است، با بیان اینکه میزان رشد تمامی حوزه ها در طول 5 برنامه توسعه کشور حدود 7 درصد بوده است، گفت: در این میان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات رشد 19/4 درصدی را تجربه کرده که در میان صنایع مختلف بی نظیر است. همچنین در برنامه ششم توسعه نیز رشد 19/6 درصدی برای این حوزه درنظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون نقش فاوا در تولید ناخالص داخلی در حدود 2/7 درصد است، گفت: این میزان مطمئنا درپایان برنامه ششم توسعه به بیش از 5 درصد خواهد رسید. 
در ادامه این مراسم از استادان بازنشسته و پیش کسوت دانشکده از جمله آقایان روحانی رانکوهی، نامور، عربی، صدیقی مشکنانی، ایروانی و خانم ها بهادری و طباطبایی قدردانی شد.
اما برنامه ویژه جشن چهلمین سالگرد تاسیس دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر شهید بهشتی، قدردانی از محمدتقی روحانی رانکوهی، استاد بازنشسته و چهره ماندگار این دانشکده بود. روحانی نیز در سخنانی به اهمیت و روش های برابرگزینی برای واژه های فنی پرداخت.
تاریخچه دانشکده
این دانشکده در سال 56-1355 به نام دانشکده جامع انفورماتیک و مدیریت با رشته های علوم کامپیوتر، مهندسی سیستم، آمار کاربردی، حسابداری و مدیریت فعالیت خود را آغاز کرد. چند سال بعد از انقلاب، پس از ادغام 52 مؤسسه آموزش عالی و تشکیل مجتمع دانشگاهی علوم و ادغام دوباره بخشی از مجتمع مذکور در دانشگاه شهید بهشتی، دانشجویان رشته های کاربرد کامپیوتر و آنالیز سیستم، ریاضیات عملی و تحقیق در عملیات و برنامه ریزی، از مدرسه عالی برنامه ریزی و کاربرد کامپیوتر و رشته آمار و انفورماتیک از مدرسه عالی ریاضیات و مدیریت کرج و مؤسسه آموزش عالی آمار و انفورماتیک به این دانشکده انتقال یافتند. بعد از چند سال، رشته های مدیریت و آمار از این دانشکده به دانشکده های ذیربط در دانشگاه شهید بهشتی منتقل شدند و دانشکده با نام های دانشکده کامپیوتر، مدت کوتاهی با نام دانشکده فنی و مهندسی و سپس با نام دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر با رشته های تحصیلی مهندسی کامپیوتر با گرایش های نرم افزار و سخت افزار و مهندسی برق با گرایش الکترونیک فعالیت کرد. در آبان سال 1393  دانشکده برق از این دانشکده تفکیک شد و نام دانشکده به دانشکده علوم و مهندسی کامپیوتر تغییر یافت.
این دانشکده در سال تحصیلی 77-76 اولین بار دوره کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و در سال تحصیلی 79-78 برای دوره کارشناسی ارشد رشته برق گرایش الکترونیک و در سال تحصیلی 82-81 در دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار دانشجو پذیرفته است. در تابستان 1382 دانشکده موفق به اخذ مجوز پذیرش دانشجوی دوره دکتری در رشته معماری کامپیوتر شد و هم اکنون این دانشکده در مقطع کارشناسی کامپیوتر در گرایش های نرم افزار و سخت افزار و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته کامپیوتر در گرایش های نرم افزار، هوش مصنوعی، معماری کامپیوتر و در رشته فناوری اطلاعات گرایش معماری سازمانی و همچنین در مقطع دکتری گرایش های نرم افزار، هوش مصنوعی و معماری کامپیوتر و نیز در رشته فناوری اطلاعات گرایش معماری سازمانی دانشجو می پذیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :