آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207669
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1396 10:28
تعداد بازدید : 713

نایب رییس اتاق ایران:

سرمایه گذاران سنتی به سمت استارت‎آپ‎ها بروند

پدرام سلطانی نایب رییس اتاق ایران در دیدار با اعضای اتاق کرمان گفت: قصد داریم این بار بخش خصوصی به میدان بیاید و با تهیه یک سند مادر، کار را بر اساس آن پیش ببرد. از این رو به زودی و با کمک مشاوران معتبر بین‎المللی و داخلی، برنامه توسعه اقتصادی کشور از نگاه بخش خصوصی و با بهره‎گیری از تجربیات کشورهای تراز اول جهان تدوین می شود.

اتاق ایران - پدرام سلطانی با بیان اینکه تهیه و اجرای این برنامه در سه مرحله انجام خواهد شد، ادامه داد: مرحله اول مطالعه طرح است که حدود هشت ماه به طول خواهد انجامید؛ مرحله دوم آموزش حدود 500 نفر در زمینه موضوعات، مفاهیم و خروجی های این طرح و در پایان اجرای طرح است که دو تا سه سال زمان می‎برد.
نایب رییس اتاق ایران، گفت: در نظر داریم با اجرای پروژه دیگری سهم بخش خصوصی را از اقتصاد کشور احصا کنیم، زیرا معتقدیم در حال حاضر 55 تا 60 درصد درآمد ناخالص ملی کشور توسط بخش خصوصی به دست می آید.
وی تصریح کرد: اتاق های سراسر کشور باید محوریت توسعه اقتصادی استان ها را در دست گرفته، طرح و پیشنهاد ارایه دهند و دولت اجرای آن را تسهیل کند. در دوره هشتم فعالیت هیات نمایندگان اتاق ایران تحرک بیشتری وجود داشته، میزان تجربه و آگاهی اتاق ها افزایش یافته و از سردرگمی نسبت به جایگاه خود در اقتصاد خارج شده اند.
وی اضافه کرد: مرکز تحقیقات اتاق ایران قصد دارد در سال جاری با طراحی یک سامانه به بانک اطلاعات پژوهش بخش خصوصی تبدیل شود و از اتاق های استانی درخواست داریم پژوهش های انجام شده خود را برای قراردادن در این پایگاه به اتاق ایران ارسال کنند.
سلطانی در خصوص مدل خدمات سرمایه گذاری که از سوی کارشناس مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان ارایه شد، گفت: با توجه به سرمایه گذاری ها و طرح های نیمه تمام بسیار در کشور و نبود محیط کسب و کار مناسب، بهتر است در استان ها به سمت شناسایی بنگاه های تعطیل و نیمه تعطیل حرکت کنیم و آنها را در سطح اول بازاریابی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار دهیم.
وی گفت: مدل پایش کسب و کار در اتاق کرمان روش خوبی است. اتاق ایران مدل پایش محیط کسب و کار را در یک فعالیت دو ساله تهیه کرده، نخستین دوره پیمایش نیز در زمستان 95 انجام شده است و انتظار می رود اتاق کرمان نیز پایش را منطبق با این شاخص ها انجام دهد.
نایب رییس اتاق ایران گفت: بررسی شاخص های بهبود محیط کسب و کار از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی متوقف شده و اتاق ایران با پیگیری، سعی دارد از تیم پژوهشی مجلس به عنوان مشاور در اتاق ایران استفاده کند. شاخص های مراکز پژوهش های مجلس اگرچه در روش شباهت دارد، تفاوت های بسیاری با شاخص های مدنظر اتاق دارد. جامعه آماری اتاق وسیع‎تر و از فعالان اقتصادی است.
وی ادامه داد: به دلیل تفاوت محیط سیاسی، فناوری و غیره تفاوت محیط کسب و کار در استان ها بارزتر می‎شود لذا پیشنهاد دادیم در استان ها، شهرستان ها با هم مقایسه و بر مبنای آن شاخص ها پایش شوند.
سلطانی همچنین گفت: بهترین خدمت به تشکل‎ها توانمندسازی آنها است. برای ارزیابی آنها باید شاخص‎هایی تعریف و حمایت مالی به توانمندشدن آنها شود. وی ادامه داد: باید فعالان اقتصادی مرتبط با کشورهای مختلف را به عضویت در 31 اتاق مشترک موجود و 10 اتاق مشترک در حال تاسیس، ترغیب کنیم. اتاق کرمان در برگزاری استارت‎آپ‎ها و پرداختن به کسب و کارهای خلاقانه و نوآورانه اقدامات خوبی انجام داده که پیشنهاد می‎شود موضوع یکی از نشست های هیات رئیسه اتاق ایران به این مهم اختصاص یابد.
سلطانی افزود: باید سرمایه گذاران سنتی را به سمت عضویت در این استارت‎آپ‎ها تشویق و به آنها خطرات عدم اطلاع از کسب و کارهای نو و یا مقاومت در برابر آنها را گوشزد کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :