آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2075
تاریخ انتشار : 25 مهر 1390 9:56
تعداد بازدید : 497

سامانه شبكه ملي برخط آلودگي هوا راه اندازي شد

سامانه جامع و يكپارچه لحظه اي و برخط (آنلاين) آلودگي هوا ديروز با حضور رييس سازمان حفاظت محيط زيست راه اندازي شد.

روابط عمومي سازمان - محمد جواد محمدي زاده، معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: با راه‌اندازي اين سامانه 133 ايستگاه پايش آلودگي هوا در سطح كشور تحت پوشش قرار مي‌گيرد.
وي ابراز اميدواري كرد كه امسال حدود 100 ايستگاه ديگر نيز به مجموعه‌هاي تحت پوشش اين سامانه افزوده شود.
رييس سازمان محيط زيست يادآور شد: در حال حاضر 30 ميليارد تومان امكانات سخت‌افزاري زيست محيطي در سطح كشور وجود دارد كه بايد با برنامه‌ريزي اصولي از اين امكانات به نحو مطلوب در پارامترهاي مختلف از جمله مقابله با ريزگردها و انواع آلاينده‌ها استفاده كنيم.
وي گفت: در بند ب ماده 172 قانون چشم انداز توسعه به موضوع پايش، اندازه گيري و خوداظهاري در راستاي راه‌اندازي مراكز پايش آنلاين تاكيد شده است.
محمدي زاده افزود: تا پايان سال 89 در زمينه پايش لحظه‌اي منابع ثابت آلاينده زيستي در كشور 406 سيستم تعريف شده كه به نوعي فعال هستند.
وي گفت: امسال در برنامه يكهزار و 677 سيستم پيش بيني شده كه از اين تعداد 916 سيستم مربوط به پايش پساب، فاضلاب، هوا و صدا در منابع ثابت و 671 سيستم مربوط به پايش منابع زيستي مانند آب، خاك، هوا و صداست.
محمدي زاده ادامه داد: از اين تعداد 246 سيستم مربوط به سازمان حفاظت محيط زيست و 519 سيستم مربوط به نهادهاي فراسازماني و كارخانه‌ها است. به گفته وي حدود 120 مولفه آلاينده با استفاده از اين سيستم قابل آناليز و پايش است.
رييس سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به امكانات و تجهيزات به روز كشور در زمينه پايش آنلاين گفت: ايران در مسايل زيست محيطي با يك فاصله جدي نسبت به كشورهاي همسايه در حال حركت و پيشرو است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :