آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207481
تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1396 10:21
تعداد بازدید : 1588

ایرانیان‌نت سرانجام با سرمایه‌گذار خارجی به توافق رسید

سرمایه گذاری 750 میلیون دلاری MTN در فیبر نوری قطعی شد

قرارداد سرمایه گذاری شرکت MTN در پروژه فیبر نوری، میان "راب شاتر" مدیرعامل این شرکت و "باقری چناری" مدیرعامل شرکت ایرانیان نت بسته شد.

فناوران- شرکت ایرانیان نت از سال 91 پروژه فیبرنوری را آغاز کرد؛ اما به دلیل تحریم ها و نبود سرمایه گذار خارجی، عملا این پروژه متوقف شد. با این حال حمایت های وزارت ارتباطات از این شرکت ادامه یافت و این وزارتخانه اجازه نداد دیگر شرکت های FCP به پروژه فیبر نوری منازل وارد شوند.
با برداشته شدن تحریم ها، امید به یافتن سرمایه گذار برای این پروژه افزایش یافت و از سال گذشته زمزمه هایی مبنی بر سرمایه گذاری MTN در شرکت ایرانیان نت شنیده شد تا بالاخره دیروز این شایعه به واقعیت پیوست.
این سومین سرمایه گذاری بزرگ MTN در ایران است. این شرکت پیش تر در شرکت ایرانسل سرمایه گذاری کرده بود و سال گذشته نیز در شرکت اینترنت ایرانیان (مالک شرکت هایی چون اسنپ، پین تاپین و زودفود) سرمایه گذاری کرد و اکنون این شرکت باز هم فعالیت های اقتصادی اش را در ایران گسترش داده است.
 750 میلیون دلار سرمایه گذاری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از امضای قرارداد شرکت ایرانیان نت با سرمایه گذاری خارجی گفت: با انجام این قرارداد 300 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم و 450 میلیون دلار هم به صورت غیر مستقیم در این حوزه انجام می شود.
محمود واعظی با بیان اینکه امضای این قرارداد پس از 2 سال مذاکره صورت می گیرد، افزود: بر اساس این قرارداد ایجاد شبکه فیبرنوری در 8 کلانشهر کشور برای ایجاد دسترسی دانشگاه ها، بنگاه های اقتصادی و منازل و همه مراکز تجاری و فرهنگی انجام می شود.
وی گفت: با انجام این قرارداد 300 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم و 450 میلیون دلار هم به صورت غیر مستقیم در این حوزه سرمایه گذاری می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات نیازمند دسترسی است، گفت: مردم، صنعت، تجارت، آموزش و فرهنگ نیاز به دسترسی سریع و با کیفیت بالا دارند و فیبر نوری می تواند این کیفیت را تامین کند.
وی افزود: با امضای این سند رقیبی برای شرکت مخابرات ایران ایجاد شده است که هم به مردم قدرت انتخاب می دهد و سرعت توسعه سریع تر می شود و هم باعث تحرک بیشتر شرکت مخابرات ایران می شود.
واعظی با ذکر مثالی در این حوزه گفت: زمانی که شرکت خارجی MTN به عنوان یک سرمایه گذاری خارجی وارد شد و شرکت ایرانسل در کشور شروع به فعالیت کرد، همراه اول از نظر کیفی و کمی توسعه بسیار خوبی داشت و از طرفی کیفیت ارایه سرویس بالا رفت.
وی با بیان فعالیت 7، 8 ساله MTN در ایران و رضایت این شرکت از سرمایه گذاری در کشور افزود: این شرکت بعد از برجام تمایل به سرمایه گذاری در حوزه فیبر نوری و فیکس داشت که این می تواند تحول بسیار خوبی برای شبکه فیکس کشور داشته باشد. 
وی گفت: امیدواریم دو شبکه بزرگ مخابرات ایران و شبکه ایرانیان نت بتوانند خدمات بهتری برای مردم ارایه کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی در زمینه میزان سهم شرکای خارجی این قرارداد نیز گفت: ایرانیان نت به همراه سرمایه گذار خارجی شرکتی را برای ایجاد شبکه فیبرنوری در 8 شهر کشور تاسیس می کند که 49 درصد سهام این شرکت برای سرمایه گذار خارجی و 51 درصد هم سهم شرکت ایرانیان نت است.
وی با بیان اینکه شرط تمدید پروانه فعالیت شرکت ایرانیان نت در این حوزه انتخاب سرمایه گذاری خارجی بود، گفت: با امضای این قرارداد پروانه فعالیت این شرکت در حوزه فیبر نوری نیز تمدید می شود.
واعظی از آغاز به کار این شرکت در تهران و واگذاری 10 هزار شماره در کرج  خبر داد و افزود:  6 شهر باقیمانده نیز در مرحله مطالعاتی قرار دارد و با حضور سرمایه گذار خارجی تا 2 تا 3 ماه آینده وارد فاز اجرایی می شود و برای بقیه شهرهای کشور علاوه بر این 8 شهر از سرمایه گذار داخلی استفاده می شود.
 دلایل انتخاب MTN
باقری چناری، مدیرعامل شرکت ایرانیان نت نیز گفت: از بین شرکت های متعدد علاقه مند به مشارکت در «پروژه ملی انتقال اطلاعات بر بستر فیبر نوری»، شرکت MTN  پس از مذاکرات طولانی و مفصل با سهامداران ایرانیان نت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موفق به حضور در این پروژه ملی از طریق تملک بخشی از سهام ایرانیان نت شد.
باقری گفت: شرکت مذکور در 10ها کشور جهان فعالیت تجاری دارد و پیش از این با تملک بخشی از سهام یکی از بزرگ ترین اپراتورهای مخابراتی کشورمان به بازار ارتباطات کشور وارد شده بود.
باقری افزود: شرکت ایرانیان نت طی سه، چهار سال اخیر با نصب و راه اندازی شبکه دسترسی فیبرنوری در نمایشگاه بین المللی تهران و نصب و بهره برداری آزمایشی از شبکه FTTX منطقه جهانشهر کرج، موفق به جلب نظر سرمایه گذاران بین المللی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات شد که با مذاکرات انجام شده با حضور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت MTN به دلایل گوناگون از بین شرکت های متقاضی سرمایه گذاری انتخاب شد.
وی با بیان نحوه سرمایه گذاری شرکت MTN گفت: طبق این سند سرمایه گذاری که امروز به امضا رسید، 300 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم و 450 میلیون دلار فاینانس برای ایجاد FTTX در مناطق مختلف صورت می گیرد. 
باقری گفت: درحال حاضر شرکت ایرانیان نت در منطقه جهانشهر کرج (یکی از هشت کلانشهری که شرکت ایرانیان نت متعهد به اجرای انحصاریFTTx در آنجاست) آماده ارایه سرویس به متقاضیان دسترسی به فیبرنوری است و سرویس دهی آزمایشی این شبکه در مناطق مهم شهر آغاز شده است.  همچنین در نمایشگاه بین المللی تهران نیز از سال گذشته دسترسی به شبکه FTTx برای کلیه غرفه های شرکت کنندگان داخلی و خارجی میسر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :