آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207480
تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1396 10:20
تعداد بازدید : 639

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ه اتاق ایران:

مشاغل سنتی اگر فناوری را جدی نگیرند نابودی شان حتمی است

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران معتقد است؛ فعالان اقتصادی باید زمینه های پیوند فناوری با کسب وکارشان را فراهم کنند و همگام با پیشرفت تکنولوژی در مسیر توسعه بنگاه اقتصادی شان گام بردارند. در آینده نه چندان دور شاهد نابودی بسیاری از مشاغل فعلی خواهیم بود.

اتاق ایران - محمدرضا طلایی افزود: ایرانیان طی قرن ها برای انتقال پیام، سنت، عقاید و آداب شان از قالب های مختلف شعر، داستان، ضرب المثل، پند و اندرز بهره جستند یا با برپایی اعیاد و مراسم مختلف مذهبی سعی کردند اطلاعاتی را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنند. برخی اوقات برای بیان احساسات شان از ابزاری به نام نقاشی و هنرهای دستی استفاده کرده اند و با نوشتن و آموزش برای انتقال دانش و آموخته های خویش به دیگران گام برداشتند.
وی افزود: این روش های پیشینیان ما نه تنها باعث حفظ و انتقال این اطلاعات ذی قیمت به نسل های بعدی شد؛ بلکه داده هایی را به ما منتقل کرده که امروزه به مجموعه این آثار ادبی، تاریخی، فرهنگی، هنری و مذهبی محتوا گفته می شود. این محتوای غنی که فرهنگ چند هزارساله ایران را تشکیل می دهد، کشور ما را از سایر کشورها متمایز کرده و باعث خلق آثار ارزشمندی در عرصه های مختلف نشر، تئاتر، فیلم، عکاسی، نقاشی، موسیقی و حتی صنایع دستی شده است.
وی گفت: با گذر زمان شکل محتوا و در کنار آن هدف از تولید محتوا نیز تغییر کرده است. بیشترین مدل های تغییر در شکل محتوای تولیدی به زمان ظهور اینترنت برمی گردد و اکثر آن محتواهای تولیدی با هدف انتقال دانش انجام می شود. ازآنجاکه برای یادگیری امکان تجربه همه اتفاقات نیست، به وسیله تولید محتوا دانش این تجربه ها نیز منتقل خواهد شد.
به گفته رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران در دهه های اخیر با رشد و توسعه فناوری اطلاعات در جهان و همه گیر شدنش در جوامع بشری ابزارهای متفاوتی برای انتقال و گردش اطلاعات به وجود آمده که می توان به سایت ها، شبکه های اجتماعی، اینفوگرافیک ها، پیام رسان ها و سایر رسانه های نوین پرداخت. این ابزارها تغییر و تحول عظیمی در رفتار و مراودات اجتماعی به وجود آورده و جامعه را به سوی تحرک بیشتر در جابه جایی محتوا سوق داده و آشنایی ملل مختلف با فرهنگ و رسوم یکدیگر را به ارمغان آورده است.
رونق توسعه اقتصادی با استفاده از تولید محتوا
رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران همچنین گفت: با توجه به محتوای غنی کشور و گردش سریع محتوا که در بستر فناوری ایجاد شده، با تعیین یک استراتژی مشخص می توان رونق و توسعه اقتصادی را به وجود آورد.
وی افزود: معرفی آثار تاریخی، مذهبی، گردشی و تفریحی برای جذب توریست،  معرفی مراکز درمانی و پتانسیل های پزشکی کشور برای جذب توریست درمانی، معرفی مراکز علمی و آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی برای جذب پژوهشگران و جویندگان علم و دانش و معرفی نگارخانه ها، موزه ها، اعیاد، جشن ها و رویدادهای فرهنگی و ادبی می تواند با عنوان تولید محتوا در قالب های مختلف متن، صدا، تصویر، انیمیشن و فیلم به وسیله فضای مجازی یا سایر رسانه ها در اختیار مخاطب قرار گیرد.
وی اضافه کرد: این روش نه تنها بر علم و دانش مخاطب می افزاید؛ بلکه مخاطب را به عنوان همراه همیشگی جذب می کند. این مخاطب همراه، مبلغ  استفاده از اطلاعات شما به دیگران خواهد بود.

 استفاده از تولید محتوا در برندسازی
طلایی در ادامه توضیح داد: تولید محتوا می تواند در راستای اهداف یک بنگاه اقتصادی برای برندسازی، معرفی محصول، خدمت و افزایش ضریب نفوذ در بازار باشد.
او گفت:  ارایه مجموعه دستورالعمل ها و راهنمای کاربری محصول به مخاطب به وسیله انتشار در نشریات مکتوب، رسانه های تصویری و شنیداری، سایت ها و شبکه های اجتماعی، اطلاعات موردنیاز برای انتخاب یا مقایسه با سایر محصولات را در اختیارش قرار می دهد و راه حلی مناسب برای بازاریابی با اثرات مفیدتر است. همچنین از بار منفی انبوه تبلیغات که مخاطب را اذیت می کند، می کاهد.

 لزوم استفاده از بازاریابی محتوا
طلایی گفت: تولید محتوا در جهانی از میلیون ها تبلیغ با رقابتی سخت و فشرده بین برندها که مخاطب را برای انتخاب سرگردان می کند، از دیدگاه صاحب نظران فناوری اطلاعات بسیار ارزشمند است و باعث جذب مخاطبان بیشتر می شود؛ مخاطبانی که می توانند به مشتریان همیشگی یک برند تبدیل شوند.
وی افزود: به این شیوه از بازاریابی که همیشه دارای نوآوری و خلاقیت است، موتورهای جست وجو در فضای مجازی بر آن تأکید فراوان دارند، برای آن اهمیت زیادی قائل هستند و از آن به عنوان پادشاه یا حاکم نام می برند،  بازاریابی محتوا گفته می شود.
وی گفت: امروزه که فناوری، دنیای کسب وکار را متحول کرده و شاهد پیدایش روش های نوین کسب وکار، بازاریابی و عرضه کالا و خدمات در جامعه هستیم، باید اذعان کرد در آینده نه چندان دور شاهد نابودی بسیاری از مشاغل فعلی خواهیم بود.
 به همین دلیل است فعالان اقتصادی باید زمینه های پیوند فناوری با کسب وکارشان را فراهم سازند و همگام با پیشرفت تکنولوژی در مسیر توسعه بنگاه اقتصادی شان گام بردارند.
وی در آخر گفت: در این مسیر شرکت های فعال در زمینه فناوری اطلاعات می توانند انواع ابزارهای فناورانه برای افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها را برای تولید، صادرات و عرضه محصول یا خدمت به بنگاه های اقتصادی و فعالان بخش خصوصی ارایه کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :