آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207436
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1396 11:24
تعداد بازدید : 648

ورود دیرهنگام سازمان بورس در برخورد با متخلفان فضای مجازی

سهامداران ناآشنا در دام سودجویان نیفتند

فریب سهامداران تازه کار و نا آشنا در فضای مجازی به بهانه افزایش چندین برابری سود در زمانی کوتاه، مدت هاست که در فضای مجازی و اینترنت جریان دارد، اما به تازگی سازمان بورس و اوراق بهادار برای ساماندهی فعالیت کانال های تلگرامی و سایت های اینترنتی، برخورد با متخلفان فضای مجازی را آغاز کرده است.

ایرنا- سال هاست که گروهی از افراد سودجو با راه اندازی سایت های اینترنتی و فعالیت در فضای شبکه های اجتماعی مانند تلگرام به سودجویی و فریب افراد تازه کار و ناآشنا با سهامداری مشغولند. افراد سودجو با ادعاهایی نظیر دسترسی به اطلاعات محرمانه شرکت ها یا توانایی در پیش بینی مسیر حرکت سهام، سهامدار تازه کار یا آنهایی که تمایل دارند «یک شبه ره صد ساله را بروند» را در دام خود انداخته و با دریافت مبالغ کلان، فضای بازار سرمایه را آلوده کرده اند. این افراد معمولا با فعالیت در سهام شرکت های کوچک، قیمت ها را تغییر داده و افراد را ترغیب به خرید سهام مورد نظر خود می کردند. در برخی موارد این نوسان گیری ها، سودهایی را عاید سهامداران فریب خورده می کرد، اما در اغلب موارد، این سهامداران ناآشنا با ضررهای زیاد مواجه می شدند که گاهی کار به شکایت نیز می کشید. در نهایت، پس از جدی شدن موضوع سیگنال فروشی در بازار سهام، سازمان بورس و اوراق بهادار وارد این ماجرا شده و سعی در سروسامان دادن به این موضوع کرده است. بر این اساس، پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش داده است: مدیران 37 کانال تلگرامی و چهار سایت اینترنتی در پی گزارش های رسیده مبنی بر وقوع اقدامات مجرمانه در جهت کسب منافع و سودهای نامشروع تحت بازجویی قرار دارند.
به گفته مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، این کانال ها و سایت ها با پوشش هایی همچون مشاوره سرمایه گذاری و سبدگردانی اقدام به سیگنال فروشی و فعالیت های مجرمانه می کردند.
محمدعلی شیری زاده گفت: متخلفان افرادی را به عضویت کانال های خود در آورده و مدعی بودند با اطلاعات ویژه ای که در اختیار دارند، ظرف مدت یک سال سرمایه اعضا را چند برابر بالا خواهند برد.
شیری زاده اظهار داشت: سازمان بورس از این فعالیت ها با عنوان مجرمانه شکایت و از طرف پلیس فتا آن را شناسایی کرده و در مراحل بعدی تلفن های همراه، نشانی، شماره حساب و سایر اطلاعات هویتی آنها استخراج شده است. قاضی نیز به پلیس فتا دستور قضایی داد تا آنها را بازجویی کنند که انتظار می رود مرجع کیفری به زودی در این خصوص تصمیم گیری کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :