آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207399
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1396 10:22
تعداد بازدید : 1345

پس از آمریکا، هکرها به سراغ اروپا رفتند

هک انتخابات فرانسه، هشداری بزرگ برای انتخابات ایران

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز گذشته تحت تاثیر هک گسترده ستاد انتخاباتی امانوئل ماکرون کاندیدای چپ گرا برگزار شد، مساله ای که می تواند در انتخابات ایران نیز تکرار شود.

فناوران- در آخرین دقایق از پایان رقابت های تبلیغاتی دو کاندیدای نهایی ریاست جمهوری فرانسه در روز جمعه، کمپین انتخاباتی امانوئل ماکرون، با انتشار بیانیه ای عنوان کرد که رایانه های کمپین های این کاندیدا با هک گسترده ای مواجه شده که به نظر در راستای اثرگذاری مستقیم بر نتایج انتخابات روز یکشنبه (دیروز) است.
پس از این بیانیه و در روز شنبه، تقریبا حدود 9 گیگابایت داده و اطلاعات در قالب ایمیل، قراردادها و مستندات مالی از کمپین انتخاباتی ماکرون روی سایت اشتراک گذاری داده های Pastebin قرار گرفت.
پس از این بیانیه، مسوولان ستاد انتخاباتی ماکرون به سرعت این اتفاق را مشابه با هک ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون و انتشار اسناد و اطلاعات کمیته ملی حزب دموکرات به نفع دونالد ترامپ دانسته و بیان کرده اند که به احتمال بسیار، روسیه و هکرهای روسی در این اتفاق مستقیم دست داشته اند.
با این حال، متخصصان امنیتی هشدار داده اند با توجه به اطلاعات موجود نمی توان به درستی مشخص کرد چه کسی مسوول این هک گسترده است. در همین حال، مقامات امنیتی فرانسه درباره احتمال شدید دخالت و دستکاری روس ها در انتخابات فردای فرانسه هشدار جدی داده اند.

 نحوه تاثیرگذاری اطلاعات بر انتخابات
هرچند انتشار اطلاعات محرمانه یک کاندیدا می تواند باعث بروز سوءتفاهماتی شود، اما آنچه تاثیر مخرب گسترده ای بر نظرات رای دهندگان خواهد گذاشت، انتشار اطلاعات درستی است که با شایعات، دروغ ها و اطلاعات نادرست تلفیق شده است.
کمپین ماکرون نیز صحت برخی از اطلاعات منتشره در فضای نت را تایید کرده است؛ اما گفته که این اطلاعات با داده های جعلی تلفیق شده است تا چهره ای مخدوش از نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ارایه کند. بیانیه ستاد انتخاباتی ماکرون بیان کرده که این اقدام رسما و صراحتا برای ایجاد بی ثباتی در دموکراسی صورت گرفته است.
هنوز مشخص نیست که انتشار اطلاعات کمپین ماکرون چه تاثیری بر نتایج انتخابات فردا خواهد داشت؛ اما زمان بندی هوشمندانه انتشار این اطلاعات، فرصت هرگونه توضیح در باره آنها را از کمپین ماکرون گرفته است. براساس قوانین انتخابات فرانسه، از نیمه شب جمعه تمامی فعالیت های تبلیغاتی دو کاندیدا کامل متوقف شده و هیچ نظرسنجی جدیدی امکان برگزاری نخواهد داشت.
بسیاری بر این باورند که این هک گسترده از سوی روسیه رقم خورده است. تحلیلگران بر این باورند که کرملین به شدت طرفدار پیروزی لوپن در این انتخابات و برای تضعیف هر چه بیشتر اتحادیه اروپاست. از سویی کمپین مارین لوپن، روابط مالی خوبی با روسیه دارد و شخص لوپن در ماه مارس یک بار کاملا سرزده به کرملین سفر کرد و دیداری با ولادیمیر پوتین صورت داد. در این دیدار، لوپن به صراحت کریمه را بخشی از خاک روسیه دانست.
گفته می شود، هکرهای کمپین ماکرون همه رد پاهای خود را تا حد ممکن پاک کرده اند تا نشانی از هویت خود در این موضوع باقی نگذارند. ماه گذشته، شرکت امنیتی ترند بیان کرده بود که شاهد فعالیت های مشکوک فیشینگ اطلاعات در کمپین امانوئل ماکرون بوده است. به گفته این شرکت هکرهای وابسته به نظامیان روسیه که کمیته ملی حزب دموکرات و هیلاری کلینتون را هک کرده بودند، در این فعالیت ها حضور دارند. هکرها تلاش کرده بودند تا به ایمیل های مقامات و مسوولان کمپین ماکرون نفوذ کنند.

 انتخابات ایران، هدف بعدی هکرها؟
انتخابات فرانسه، پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دومین انتخاباتی است که با هجوم گسترده هکرها و تاثیرگذاری آنها بر فضای فکری مردم روبه رو می شود.
این در حالی است که تنها 11 روز دیگر تا انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی است و بیم آن می رود هکرها، با حمایت گروه هایی ماجرای هک را در انتخابات ایران تکرار کنند.
با توجه به مدل رفتاری هکرها در انتخابات فرانسه، به نظر می رسد 48 ساعت پایانی مانده به آغاز انتخابات، بهترین لحظه برای هکرها جهت تاثیرگذاری در روند انتخابات باشند. در این زمان امکان روشنگری و شفاف سازی درباره اطلاعات منتشر شده وجود ندارد و بنابراین انتشار گسترده آمار مخدوش و اطلاعات دروغ  می تواند بر نتیجه انتخابات تاثیر 
بگذارد.
روش کار نیز به این صورت است که هکرها حجم بالایی از اطلاعات را به صورت ناگهانی و البته گسترده در فضای مجازی بازنشر می کنند. برای مثال این امکان وجود دارد که کانال های مختلفی در پیام رسان روسی تلگرام، یک خبر جعلی که برای باورپذیری همراه با کمی واقعیت است، به صورت گسترده منتشر کرده و بر ذهن رای دهندگان تاثیر بگذارد.
این موضوع زمانی حساس تر می شود که بدانیم هنوز عده زیادی تصمیم نگرفته اند به کدام کاندیدا رای دهند و احتمالا این تصمیم را در روزهای پایانی خواهند گرفت.
نمونه انتشار اخبار جعلی همراه با بخشی از اطلاعات درست را پیش تر بارها در تلگرام شاهد بوده ایم. برای مثال هشداری جعلی از سوی پلیس فتا منتشر شده و در پایان لینک سایت پلیس فتا را می زنند و همین موضوع سبب باورپذیری بیشتر ماجرا می شود.
یا در خبری دیگر نام یک سری برند سوسیس و کالباس که از نظر بهداشتی در سال 88 دچار مشکل شده و پس از رفع مشکل کار خود را از سر گرفته اند، به عنوان برندهایی که اکنون فاسد هستند، معرفی می شود. در کنار آن هم خبری مبنی بر تولید سوسیس و کالباس از گوشت خوک منتشر 
می شود.
به نظر می رسد کاندیداها در درجه اول باید مسایل امنیتی درباره سیستم های کامپیوتری ستادهای شان را جدی گرفته و در گام بعدی آماده باشند در صورتی که انتخابات ایران هم با حمله هکرها مواجه شد، واکنش مناسبی به این موضوع نشان دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :