آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207308
تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1396 10:33
تعداد بازدید : 1289

همکاری پژوهشگاه فضایی ایران با 11 دانشگاه

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران با بیان تعاملات پژوهشگاه فضایی ایران با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی گفت: با 11 دانشگاه در حوزه فضایی در سال 96 همکاری می شود.

وزارت ارتباطات- سعید شاخصی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران درباره برنامه های این معاونت در سال 96 گفت: برنامه های پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در 3 محور اصلی طراحی شده است که یکی از این حوزه ها پژوهش و فناوری است که زمینه ساز پروژ ه های آینده این پژوهشگاه است. وی با بیان اینکه بسترسازی در این حوزه در راستای استفاده از پتانسیل های کل کشور است، افزود: با پتانسیل خوبی که در حوزه فضایی در دانشگاه های فنی و مهندسی کشور در قالب اساتید و دانشجویان این دانشگاه ها وجود دارد، تعامل با دانشگاه ها از جمله کارهایی است که در این حوزه آغاز شده است.
شاخصی گفت: حجم این تعاملات در سال 96 افزایش می یابد و پروژه هایی که توسط اساتید برای دانشجویان تعریف شده است، در راستای ماموریت های پژوهشگاه فضایی هدفمندتر می شود.
وی با بیان اینکه یکی از ماموریت های این پژوهشگاه ماهواره های سنجشی و مخابراتی است، افزود: این حوزه پتانسیل خوبی برای زیرسیستم ها و زیرسامانه این ماهواره ها در دانشگاه های کشور دارد و البته مراکز تحقیقاتی دیگری که شناسایی شدند، می توانند در این حوزه فعالیت کنند.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه برنامه ما در این حوزه تعامل با دانشگاه ها در کل کشور است، گفت: دانشگاه هایی را که در قسمت های مختلف فضایی در حال فعالیت هستند، شناسایی کردیم مانند دانشکده های هوا و فضا، مکانیک، برق، مواد، کامپیوتر، نرم افزار و فیزیک که از تخصص هایی هستند که مربوط به این حوزه می شود و موردنیاز بخش فضایی است.
وی گفت: در حال فعالیت برای شناسایی فناوری ها در حوزه ماهواره و انتقال ماهواره از یک مدار به مدار بالاتر هستیم که با توجه به اولویت بندی ها تاکنون حدود 650 فناوری در این حوزه شناسایی شده است که کار و پژوهش بر روی این فناوری ها با اولویت و هدفمند انجام می شود. شاخصی با اعلام اینکه تمام تخصص های این حوزه در کشور وجود دارد، گفت: اما باید کار و تجربه بیشتری در این زمینه ها انجام شود تا بتوانیم به محصول برسیم البته در این تعاملات با دانشگاه ها در حوزه فناوری همکاری می کنیم و موضوع محصول مطرح نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :