آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207055
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1396 1:22
تعداد بازدید : 986

شبکه های اجتماعی برای تاخیر در حذف پیام های نفرت آمیز تنبیه می شوند

گروهی از نمایندگان مجلس بریتانیا از دولت خواسته اند که «جریمه های سنگینی» برای شرکت های فناوری که از حذف محتوای غیرقانونی در یک بازه زمانی خاص سرباز می زنند، تعیین کند.

نسترن صائبی
کمیته امور خانه عوام در گزارشی، انتقادات شدیدی از بی توجهی گوگل، فیس بوک و توییتر برای جلوگیری از گسترش نفرت، سوءاستفاده و افراط گرایی کرده است. همچنین در این گزارش آمده است که این شرکت ها ملزم به از بین بردن محتوای مضر هستند ولی تلاش آنها به هیچ وجه نزدیک به کافی هم نیست.  بر اساس این گزارش، نمونه های بسیاری وجود دارد که نشان می دهد شرکت های شبکه های اجتماعی به وجود محتوای غیرقانونی آگاه بودند، اما تا مدت ها برای حدف آنها اقدام نکرده اند. 
در همین راستا، این کمیته به دولت پیشنهاد داده است که سیستمی را برای افزایش تحریم و تعیین جریمه برای شرکت های شبکه های اجتماعی که از حذف محتوای نامناسب سرباز می زنند، راه بیندازد. 
 رقابت با آلمان
این سیستم خیلی شبیه به سیستم جریمه آلمان خواهد بود. دولت فدرال آلمان هفته گذشته با تصویب لایحه ای برای شبکه های اجتماعی که تمایلی به حذف مطالب یا پیام های توهین آمیز، مجرمانه و نفرت پراکن را نداشته باشند، جریمه ای تا سقف ۵۰ میلیون یورو تعیین کرد.
این لایحه محدودیت ۲۴ ساعته ای را برای شبکه های اجتماعی جهت حذف این مطالب در نظر گرفته که در صورت عبور از محدوده زمانی جریمه خواهند شد. قبل از تصویب این لایجه نیز دولت آلمان از قصد خود برای شکایت از فیس بوک به دلیل آنچه که آن را کوتاهی و بی توجهی مدیران این شبکه اجتماعی درباره اخبار و مطالب جعلی و مجرمانه می خواند، خبر داده بود. 
این در حالی است که همزمان یک پناهجوی سوری با نام انس مودامنی نیز از فیس بوک شکایت کرد. وی که پس از انتشار عکس سلفی خود در فیس بوک توسط کاربران به اقدام تروریستی متهم شده بود، حذف پیغام ها از این شبکه اجتماعی را درخواست کرد. تصویر انس مودامنی توسط اکانت های جعلی منتشر و ادعا شده بود که او یکی از عاملان حمله تروریستی ماه مارس سال ۲۰۱۶ در فرودگاه بروکسل بوده است.
لایحه دولت آلمان که برای ابلاغ نیاز به تصویب پارلمان دارد، ماه گذشته توسط وزیر دادگستری این کشور پیشنهاد شد. گروه های زیادی تصویب این لایحه را خطری برای آزادی بیان دانسته و هشدار داده اند که در صورت محتاط شدن شبکه های اجتماعی، مطالب بسیاری بدون دلیل حذف خواهند شد.
آلمان در میان کشورهای جهان سخت ترین قوانین را برای محدود کردن ابراز مطالب نفرت آمیز، نژادپرستانه، مجرمانه و تحریک نفرت نسبت به اقلیت ها دارد.
 شکایت از گوگل 
نمایندگان مجلس بریتانیا نه تنها از غول های شبکه اجتماعی به دلیل شکست «شرم آورشان» در مقابله با تبلیغات و صحبت های تروریستی و نفرت امیز شکایت کردند، بلکه گوگل را به عنوان مالک یوتیوب متهم کردند که از حذف محتوای خشونت آمیز در ویدیوهای این شبکه و به اشتراک گذاری ویدیو که اکثر محتواهای نامناسبش توسط تروریست ها منتشر می شود، سرباز می زد. 
 نمایندگان در این گزارش تند اعلام کردند: دیگر بیشتر از این پذیرفته نیست که شبکه های اجتماعی تا این حد نسبت به محتوای خطرناک سهل انگاری کنند؛ زیرا این رسانه ها برای همه مردم مهم است، از نهادهای مختلف تا عموم مردم و زندگی عمومی و اقتصادی و برخی محتواها می تواند زندگی آنها را خراب کند. 
در  این گزارش همچنین آمده است: شرکت های شبکه های اجتماعی به اندازه کافی بزرگ، ثروتمند و باهوش هستند که بتوانند به راحتی راهکاری برای این مشکل پیدا کنند زیرا کاملا ثابت کرده اند در برخی موارد که به نفع خودشان است مثل تبلیغات و کپی رایت خیلی زود چاره اندیشی می کنند و وارد عمل می شوند. این شرم آور است که آنها هنوز نتوانسته اند از نبوغ خود برای حفظ امنیت عمومی و پایبندی به قانون بهره ببرند و اینجاست که متوجه می شویم باید برای محافظت از درآمدزایی خود دست به این کار نمی زنند.  نمایندگان مجلس بریتانیا حتی گوگل را مخاطب خود قرار دادند و اعلام کردند که گوگل را به عنوان مالک یوتیوب به دلیل درآمدزایی از محتوای نفرت آمیز متهم کردند و اشاره کردند که چون گوگل نمی خواهد تبلیغاتی را که در کنار این ویدیوها می آید، از دست بدهد؛ در نتیجه شاهد انتشار ویدیوهایی هستیم که توسط سازمان های تروریستی درست و منتشر شده اند. 
منابع: Engadget و رویترز
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :