آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207051
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1396 1:17
تعداد بازدید : 675

تغییر موضع فعالان بازار کامپیوتر در مواجهه با کاهش سود

نوت بوک فروش ها خودرو و لوازم خانگی وارد می کنند

تداوم رکود در بازار کالاهای کامپیوتری و تجهیزات دیجیتال اگرچه در برهه هایی از زمان به نیمه تعطیل شدن بازار این کالا منجر شده است، اما پیامدهای منفی دیگری در بازار داشته است.

مریم عسگری
خروج سرمایه از بازار و ورود اعضای این صنف به حوزه های دیگر یکی از این اتفاقات است.
بر اساس اعلام برخی فعالان بازار کامپیوتر، کاهش شدید تقاضا و همچنین کاهش سود موجب شده است برخی از کسبه بازار واحدهای فروشگاه هی را تحویل مالکین داده یا به فروش برسانند و در مقابل سرمایه خود را صرف امور ساختمانی، واردات خودرو یا گوشی و کالاهای لوکس کنند.
منابع مطلع می گویند: حتی برخی از فعالان بازار ترجیح داده اند پول خود را در بانک گذاشته و هیچ فعالیتی نداشته باشند.
علی کیایی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: تنها در یک سال اخیر حدود 5 فعال بازار که با آنها آشنایی داشته است، از این حوزه خارج شده اند که علت هم کاهش سود و در برخی موارد ورشکستگی بوده است. به گفته وی، تا همین سه سال قبل اخباری در رابطه با واردات نوت بوک و تبلت توسط واردکنندگان حوزه های دیگر به گوش می رسید و ادعا می شد سود بالای فروش کالاهای کامپیوتری این انگیزه را در سایر واردکنندگان ایجاد کرده است که وارد حوزه کامپیوتر شوند؛ اما حالا واردکنندگان مطرح این حوزه سرمایه خود را در بخش دیگر متمرکز کرده اند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید گفته های همکارش می گوید: علاوه بر فروشگاه داران برخی از واردکنندگان نیز حوزه فعالیت خود را تغییر داده و به واردات لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، خودرو و کالاهای لوکس روی آورده اند.
وی افزود: در حال حاضر فعالان بازار راضی هستند کالاها را با کمترین میزان سود و حتی بدون سود به فروش برسانند، اما هیچ مشتری برای کالاهایی که روی دست کسبه مانده است، وجود ندارد.کارشناسان می گویند: خروج سرمایه از بازار کامپیوتر نشان دهنده وخامت اوضاع این بازار است. چر که این بازار در سال های قبل سود هنگفتی نصیب فعالانش می کرد و حالا گویا این سود به دست قاچاق فروش ها افتاده است. زیرا بررسی بازار کامپیوتر گویای این موضوع است که تقاضا برای کالاهای کامپیوتری وجود دارد که البته این تقاضا در حد سال های قبل نیست؛ اما در حدی هم نیست که کسبه از بازار خارج شوند. به این ترتیب و با لحاظ کردن میزان واردات کالاهای کامپیوتری می توان به این نتیجه رسید که قاچاق پا بر گلوگاه بازار کامپیوتر گذاشته است.
به گفته کارشناسان، در چنین وضعیتی باید تصمیم های جدی برای بازار اتخاذ شود؛ در غیر این صورت در آینده نزدیک شاهد کناره گیری فعالان مطرح بازار کامپیوتر، تعطیلی بازار و رونق کسب و کار قاچاق فروش ها خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :