آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206982
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1396 10:23
تعداد بازدید : 683

درگیری با اپل چه به سر کوالکام آورد؟

با بالا گرفتن نزاع قانونی کوالکام با اپل، این کمپانی پیش بینی سود و درآمد سه ماهه جاری اش را کاهش داد.

آنیا جورج تاراکان*
*ستون نویس رویترز

اپل هم اعلام کرده تا زمانی که پرونده آنها در دادگاه مختومه نشود، بدهی خود را به تامین کنندگان طرف قراردادش پرداخت نخواهد کرد. این تامین کنندگان بابت دریافت مجوز فناوری های کوالکام به این شرکت بدهکارند.
از آنجا که کوالکام نمی تواند حقوق خود را از تولید کنندگان طرف قرارداد اپل دریافت کند، درآمد این بخش را از پیش بینی عملکرد سه ماهه سوم سال مالی جاری خود حذف و اعلام کرده که در این بازه زمانی به 8/4 تا 6/5 میلیارد دلار درآمد دست پیدا می کند. پیش بینی اولیه کوالکام برای این فصل مالی، درآمد 3/5 تا 1/6 میلیارد دلاری بود. 
همچنین برآورد سودآوری و ارزش سهام این شرکت نیز از رقم 90 سنت تا 15/1 دلار در قبل، به 75 تا 85 سنت کاهش یافته 
است.
در واقع مدیران ارشد کوالکام بدترین حالت ممکن را در نظر گرفته اند؛ یعنی اینکه نتوانند تمام یک میلیارد دلار طلب خود از اپل را دریافت کنند. 
استیسی رسگان (Stacy Rasgon)، تحلیلگر اقتصادی موسسه برنشتین (Bernstein) معتقد است که کشمکش قانونی این دو شرکت به این زودی ها به نتیجه نخواهد رسید و احتمالا به مرور زمان ابعاد وسیع تری نیز پیدا خواهدکرد.
گفتنی است کوالکام بزرگ ترین تولید کننده تراشه های مورد استفاده از موبایل است و یکی از تامین کنندگان اصلی چیپ های مودم به کار رفته در تلفن های همراه اپل و سامسونگ به شمار می رود که انواع ارتباطات بی سیم را در این دستگاه ها برقرار می سازند.
 در سال مالی گذشته، بیش از 40 درصد درآمد کوالکام از این دو غول تکنولوژی به دست آمده بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :