آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206980
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1396 10:21
تعداد بازدید : 753

ضرورت مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی

استانداردها زبان و چارچوب رایج و شناخته شده فنی و بستری برای تعامل خبرگان در حوزه های فنی تخصصی است. خاستگاه استانداردها در یک حوزه، نیازهای بازار و کسب وکار آن حوزه بوده و تکوین آن ها متضمن استمرار و بالندگی بازار و کسب وکار مرتبط است. به بیان دیگر، کثرت و فراوانی استانداردها در یک حوزه نشانه ای از پویایی و بلوغ آن حوزه تلقی می شود.

علی آذرکار
دبیر کمیته فنی فناوری نظام صنفی رایانه‎ای تهران
حوزه فناوری اطلاعات، به یمن پیشرفت های درخور توجهی که طی نیم قرن گذشته داشته، نیازمند حجم قابل توجهی از فعالیت های استانداردسازی بوده است. اگرچه این فعالیت ها از اواسط دهه 1950 میلادی توسط سازمان ها و نهادهای مختلفی (که اکثرا ماهیت نظامی یا دفاعی داشتند شروع شد، ولی از سال 1987 و با شکل گیری کمیته ای مشترک بین دو نهاد معتبر استانداردسازی ISO و IEC – که نام JTC1 بر آن نهاده شد- سرعتی دوچندان یافت.
ساختار JTC1 درحال حاضر یکی از بزرگ ترین کمیته های فنی مشترک ISO و IEC بوده به نحوی که حجم استانداردهای منتشرشده و در دست تدوین آن، به راحتی با حجم کاری چندین کمیته فنی دیگر در این دو مجموعه برابری می کند. دلیل این امر، پیشرفت ها، ابداعات و نوآوری پیاپی و مستمر در این حوزه، برجسته شدن نقش آن در اکثر ابعاد زندگی بشری و گستردگی بیش از پیش کاربری و استفاده از آن است. 
استانداردها برآمده از نیازهای جاری و آتی بازار و کسب وکار است. به بیان دیگر تدوین استانداردها به شکل تلویحی شاخصی از روندهای بازار و فناوری و نیز معیاری از توسعه بازار و کسب وکار محسوب می شود. بنابراین با مطالعه آن ها نه تنها می توان به درکی از روند حرکت یک حوزه از فناوری پی برد؛ بلکه حتی بازارهای جدیدی را برای توسعه آن نیز متصور شد.
استانداردها از حیث محتوایی بر اساس نیاز بازار و کسب وکار و از حیث شکلی بر اساس یک اجماع فنی شکل گرفته و پذیرفته شده و مقبولیت می یابند. این اجماع فنی فضای بسیار مناسبی را برای گردآوری و اعمال نظرات فنی خبرگان و متخصصان در سراسر دنیا فراهم می آورد؛ به نحوی که استاندارد حاصل، دربرگیرنده بخش عمده ای از نیازهای بازار و کسب وکاری (از منظر تمامی ذی نفعان) است. 
جامعه تخصصی فناوری اطلاعات کشور با توجه به ظرفیت ها و توان بالقوه و بالفعل خود می تواند و باید در فرآیند تدوین استانداردهای بین المللی مشارکت فعالانه داشته باشد. این مشارکت می تواند افق های جدیدی از فناوری را برای کشور باز کرده و راه را برای توسعه کسب وکارهای جدید مهیا کند. علاوه بر آن، یک مشارکت فعال و مستمر می تواند مزایای زیر را به دنبال داشته باشد: 1) ارایه توانمندی ها، ظرفیت ها و قابلیت های جامعه تخصصی فناوری اطلاعات ایران در سطح جهانی، 2) لحاظ کردن نیازمندی ها/نظرات متخصصین داخلی در فرآیند تدوین استانداردهای بین المللی، 3) آشنایی فعالان و خبرگان داخلی با روندهای جهانی در این حوزه و ارتقای سطح دانش تخصصی آن ها، 4) تشویق و ترغیب جامعه کاربری به استفاده بیش از پیش از استانداردها، 5) فراهم شدن بستری برای تبادل آرای فنی و تخصصی با متخصصان در سراسر جهان و ایجاد یک زبان مشترک با آنها.
کمیته فنی فناوری اطلاعات به عنوان ساختار معادل JTC1 در ایران چند سالی است که شکل گرفته و فعالیت های خود را به شکل محدودی دنبال کرده است. این کمیته نقطه تعامل همه متخصصان حوزه فناوری اطلاعات به منظور مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی این حوزه است. مشارکت خبرگان این حوزه می تواند به ارتقای سطح فعالیت های کمیته، ایجاد بستری برای ارایه توان مندی های متخصصان و خبرگان داخلی فناوری اطلاعات در سطح منطقه ای و بین المللی و درنهایت به توسعه بازار داخلی منجر شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :