آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206979
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1396 10:19
تعداد بازدید : 1341

مسوولیت محتوای خلاف با ادمین‌ها است

اتمام حجت پلیس فتا با فعالان انتخابات در فضای مجازی

رییس پلیس فتای ناجا گفت: قانون مداری از سوی کاندیداها و هواداران آنان در انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراها در فضای مجازی الزامی است.


مهر - سید کمال هادیانفر افزود: با رشد فضای مجازی و افزایش نفوذ آن در تمام عرصه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، مذهبی و غیره شاهد ایجاد فرصت های بیشتری برای همه کاربران حقیقی و حقوقی این فضا، به خصوص در حوزه های تبلیغاتی جهت معرفی کاندیداها و توضیح برنامه های آن ها هستیم. در عین حال این افزایش ظرفیت استفاده از مزایا و اثرهای مثبت این فضا، امکان رفتارهای نامناسب را که می تواند در قالب هنجارشکنی و عدم تبعیت از قانون باشد، وسیع تر کرده است.
به گفته وی، در حالی کشورمان برای برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا آماده مرحله جدیدی از انتخابات می شود که کاندیداها و هواداران آنها می توانند از فرصت هایی که فضای مجازی در اختیار آنان قرار می دهد به نحو احسن و مطلوب استفاده کرده و در چارچوب رفتارهای قانون مدارانه برای اهداف سیاسی خود فعالیت کنند تا مردم و شهروندان در تمام نقاط کشور از کم و کیف برنامه های انتخاباتی مطلع و با شناخت کاندیدها، از برنامه های آنان آگاه و بهره مند شوند.
وی افزود: در این راستا رعایت اخلاق انتخاباتی براساس ضوابط قانونی و مقررات مشخص شده ازجمله قانون انتخابات ریاست جمهوری، قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، دستور العمل اجرایی وزارت کشور در خصوص فعالیت های تبلیغی انتخاباتی در فضای مجازی و همچنین مصادیق مجرمانه فضای مجازی مرتبط با انتخابات، ابلاغی دادستانی کل الزامی است و این قوانین معیار قانونی رفتار کاندیداها و هواداران آنها در استفاده از فضای مجازی است.
هادیانفر ضمن تاکید و توجه به رعایت ماده ۶۳ آیین نامه اجرایی انتخابات از سوی کاندیداها گفت: مطابق ماده ۶ دستور العمل فعالیت های تبلیغی انتخاباتی در فضای سایبر، تمامی کاندیداها و ستادهای آنان موظفند برای انتشار مطالب خود در فضای سایبر اعم از شبکه های اجتماعی، سایت ها، بلاگ ها، کانال ها و گروه ها (سامانه های داخلی یا خارجی) صرفا در چارچوب قوانین و مقررات و در رسانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (سامانه شامد) اقدام کنند.
رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا ادامه داد: بدیهی است هر گونه فعالیت یا تبلیغی خارج از چارچوب تخلف محسوب شده و مدیر یا ادمین سایت و کانال در تمامی شبکه های اجتماعی مسوولیت کلیه محتواهای مجرمانه منتشرشده را بر عهده خواهد داشت.
هادیانفر با بیان اینکه در ایام برگزاری انتخابات متاسفانه با افزایش میزان فعالیت های کاربران در شبکه های اجتماعی مواجه هستیم، گفت: از این رو میزان شایعه سازی، تخریب ها، دروغ پردازی و نظرسنجی های ساختگی توسط گروه ها و افراد معاند خارج نشین نیز افزایش یافته است که ما از مردم عزیز و هوشیارمان درخواست داریم با بینش وآگاهی لازم خبرهای مختلف را ارزیابی کنند و عامل انتشار اخبار کذب نباشند، چرا که بیگانگان و معاندان در صدد هستند با دروغ پردازی، ایجاد تشویش در اذهان عمومی، در این ایام مهم و حساس انتخابات یاس و ناامیدی در دل مردم عزیزمان ایجاد کنند.
وی با بیان اینکه در فضای سایبر تکنیک های فراوانی برای ایجاد اعتماد سازی کاربران، باورپذیری خبر و شیوه های تخریب و احیای موضوع قدیمی وجود دارد، افزود: لذا ما استدعا داریم مردم اصالت خبرها را از رسانه های رسمی کشور دریافت کرده و به این گونه خبرسازی ها و شایعات توجه نکرده و بازنشر نکنند.
هادیانفر گفت: در این راستا پلیس فتا نیز برای تامین امنیت انتخابات در فضای مجازی با برنامه ریزی مناسب، افزایش سطح آمادگی و تعامل با سازمان های ذیربط، ضمن ملاک عمل قراردادن قوانین، ملزم به انعکاس کوچک ترین رفتار غیرقانونی کاندیداها و هواداران پس از مستندسازی به مراجع ذیربط است تا با برخورد قانونی لازم، از تضییع حقوق کاندیداها و هواداران قانون مدار جلوگیری کنند.
رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا ادامه داد: امیدواریم امسال نیز همانند ادوار گذشته، شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور و همراه با رفتارهای قانون مدارانه از سوی تمامی کاندیداها و هواداران آنان باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :