آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206977
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1396 10:18
تعداد بازدید : 736

با کاهش حجم واردات قانونی

قاچاق تبلت دوباره رونق گرفت

اگر چه در سال گذشته بازار خرید و فروش تبلت های آندروییدی با کاهش چشمگیر تقاضا روبه رو شده، اما نمونه های ویندوزی به ویژه دستگاه های میان قیمت نسبت به سال های قبل با افزایش میزان تقاضا مواجه شده است.

مریم عسگری
با این حال بررسی های بازاری گویای این امر است که تبلت همچنان در حاشیه بازار قرار دارد و نوت بوک و پس از آن تبلت های هیبریدی هستند که بیشترین محبوبیت را در بازار دارند.
کارشناسان می گویند: رکود حاکم بر بازار کامپیوتر موجب شده است در بازار دستگاه های محبوب هیبریدی هم شاهد رکود باشیم و به نظر می رسد اگر شرایط بازار به نحو دیگری بود، میزان واردات این کالا افزایش می یافت. آنها با بیان رشد قاچاق در بازار این کالا می گویند: بررسی حجم واردات کالاها از مبادی رسمی به خوبی گویای رشد قاچاق در حوزه کامپیوتر است.
بررسی آمار ارایه شده از سوی گمرک هم گویای این موضوع است.
بر اساس اطلاعات به دست آمده از وب سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران، در 12 ماه سال گذشته تنها 129 هزار و 548 کیلوگرم تبلت از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
به گفته کارشناسان با لحاظ کردن میانگین وزن 700 گرم برای هر دستگاه تبلت به این نتیجه می رسیم که در یک سال گذشته تنها 185 هزار و 68 دستگاه تبلت با صفحه نمایش لمسی، حداقل 7 اینچ از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
این درحالی است که تنها در نیمه نخست سال 94، حجم واردات این کالا حدود سه برابر رقم اعلام شده در کل سال 95 بوده است.
کارشناسان می گویند: اگر چه تبلت دستگاهی است که مانند سابق محبوب نیست، اما کاهش محبوبیت این دستگاه در حدی نیست که نیاز کشور به حدود 185 هزار دستگاه برسد. 
چرا که همچنان در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ کشور، این کالا کاربران بسیاری دارد.
کارشناسان همچنین با بیان محبوبیت زیاد تبلت های ویندوزی می گویند: به نظر می رسد بخش بزرگی از نیاز این بازار هم از طریق قاچاق تامین می شود؛ چرا که در حال حاضر تبلت های ویندوزی میان قیمت که در بازار نیز به وفور موجودند، محبوب هستند و اگر حجم واردات در این حد کاهش یافته است، بی شک این کالاها از طریق قاچاق وارد کشور می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :