آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206832
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1396 12:1
تعداد بازدید : 537

سهم ۲ درصدی پلیس فتا از تراکنش های بانکی

رییس کل بانک مرکزی با بیان تسریع بانک ها در واریز ۲ درصد از تراکنش های بانکی به خزانه کشور گفت: این سهم ۲ درصدی قانونی است و برای تقویت زیر ساخت های پلیس فتا باید محفوظ بماند.

مهر-  ولی الله سیف در حاشیه بازدید از پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا با بیان مصوبه سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی مبنی بر تخصیص ۲ درصد سود حاصل از تراکنش ها به خزانه کشور برای تقویت زیر ساخت ها در پلیس فتا گفت: پلیس فتا نقش مهمی در سلامت عملیات بانکی دارد که بسیار ارزشمند است. بر همین اساس تخصیص 2 درصد از سود بانک ها از محل تراکنش ها مورد بررسی قرار گرفت که بانک مرکزی نسبت به این موضوع نگاهی مثبت داشته و دارد. 
وی با بیان اینکه مصوبه مجلس یک قانون است و بر همه واجب است که درباره تحقق آن فعالیت داشته باشند، به موضوع عدم اجرایی شدن این بودجه تا کنون پرداخت و گفت: نظام بانکی با مشکل اساسی نبود درآمد رو به رو ست و ما باید برای رفع این معضل به دنبال راهکار باشیم.
رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: نظام بانکی از محل سپرده های مردم سرمایه گذاری بزرگی در حوزه خدمات بانکداری الکترونیکی انجام داده، بنابراین طبیعی است استفاده کنندگان از این خدمات باید هزینه آن را نیز پرداخت کنند؛ در حالی که این خدمات شامل هزینه سنگین نگهداری است. سیف گفت: در صورتی که سیستم را درست طراحی کنیم، سرمایه تصویب شده برای پلیس فتا عملیاتی می شود؛ در شرایط حاضر به بانک ها برای تحقق این قانون توصیه های لازم را داشته ایم و آنها را تشویق می کنیم تا هرچه سریع تر در این زمینه وارد شوند.رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه دو درصد قانونی تعیین شده برای تقویت زیرساخت های پلیس فتا باید محفوظ بماند، گفت: در دنیا هر کس که از خدمات الکترونیک بانک استفاده می کند، هزینه آن را پرداخت می کند؛ چرا که پرداخت این هزینه ها باعث افزایش طول عمر سیستم شده و سرعت مستهلک شدن آن را کاهش می دهد. باید به سمت منطقی کردن این نوع سرمایه گذاری برویم نه اینکه با رایگان کردن و استفاده افراطی از آن، استهلاک سیستم را افزایش دهیم. ما با همکاری پلیس فتا و نظام بانکی می توانیم به روندی مناسب دست یابیم. رییس کل بانک مرکزی به پیشرفت های پلیس فتا در زمینه افزایش امنیت در انجام عملیات بانکی پرداخت و از آمادگی این بانک جهت افزایش همکاری ها با این پلیس گفت و تصریح کرد: ما سیستم بانکی و ساختار پلیس فتا را دو سازمان جدا از هم نمی دانیم؛ بلکه با امکاناتی که در بانک مرکزی وجود دارد، می توان بسترهای لازم را جهت افزایش صحت عملیات در نظام بانکی و جلوگیری از سوء جریانات ایجاد کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :