آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206814
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1396 11:33
تعداد بازدید : 1441

سوئدی ها سریع ترین دوربین جهان را ساختند

محققان سوئدی دوربینی ساختند که قابلیت تهیه 5 تریلیون تصویر را در هر ثانیه دارد.

ایرنا-این دوربین برای عکس برداری از فرآیندهای بسیار سریع در علوم شیمی، فیزیک، زیست شناسی و زیست دارو کاربرد دارد.
محققان از دوربین جدید خود برای عکسبرداری از حرکت فوتون ها در مسافتی به اندازه قطر یک برگ کاغذ استفاده کردند. 
در دنیای واقعی، این فرآیند به اندازه یک پیکوثانیه یعنی یک تریلیونیوم ثانیه طول می کشد؛ اما با استفاده از این دوربین جدید می توان فرآیند مذکور را با ضریب یک تریلیون کندتر کرده و آن را به یک فرآیند قابل مشاهده تبدیل کرد.
این دوربین به جای اینکه از یک پدیده در فواصل زمانی عکسبرداری کند، چندین تصویر را به طور همزمان تهیه می کند و سپس با استفاده از یک الگوریتم خاص آن ها را به شکل مجموعه ای از سکانس های تصویربرداری شده از پدیده مرتب می کند.
بسیاری از پدیده های طبیعی به قدری سریع هستند که امکان تصویربرداری از آن ها با دوربین های فیلمبرداری وجود ندارد و تنها می توان از طریق عکاسی آن ها را به ثبت رساند. اما در حال حاضر سریع ترین دوربین های عکاسی جهان قادرند 100 هزار عکس در هر ثانیه بگیرند. سپس این تصاویر ویرایش می شوند تا به صورت یک فیلم درآیند. با استفاده از این روش لازم است یک آزمایش چندین بار تکرار شده و از آن عکاسی شود تا تصاویر قابل مشاهده ای از آن به دست آید. اما اشکال کار در اینجاست که با هربار تکرار یک پدیده، ممکن است ویژگی های آن با آزمایش قبلی کاملا یکسان نباشد.
دوربین محققان سوئدی امکان تصویربرداری از پدیده هایی مانند انفجار، تابش های پلاسمایی، احتراق آشفته، فعالیت مغز حیوانات و واکنش های شیمیایی را بدون نیاز به تکرار این پدیده ها فراهم می کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه FRAME منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :